Karenin Çevresi Alanı Nasıl Hesap Edilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Karenin Çevresi Alanı Nasıl Hesap Edilir

karenin alanı çevresi nasıl hesap edilir

Karenin Çevresi, Alanı Nasıl Hesap Edilir diye okuduğunuzda belki biraz gülümseyeceksiniz. İlköğretim müfredatı içinde olan kare ve bununla ilgili hesaplamaları bir çoğumuz ezbere bilmekteyiz ancak yine de bilmeyen, yeni öğrenen ve küçük okuyucularımız için bu konuyu kısaca anlatıp hazır hesaplama aracı da koyduk. Bu yazımızda kare nedir, karenin çevresi nasıl hesap edilir, karenin alanı nasıl hesap edilir, alanı bilinen karenin bir kenarı nasıl bulunur, çevresi bilinen karenin bir kenarı nasıl bulunur gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Kare Nedir?

Kare, dört eşit kenarlı ve bu kenarların tümünün iç açılarının 90 derece olduğu düzgün bir dörtgendir. Kareye bu tanımı ile aynı zamanda hem dikdörtgen hem de eşkenar dörtgen diyebiliriz.

Karenin Çevresi Nasıl Hesaplanır?

Karenin çevresini hesap etmek için kenar uzunluğunu bilmemiz gerekir. Karenin çevresi bir kenarının uzunluğunun 4 ile çarpılması sonucunda elde edilir. Örneğin karenin bir kenarı 7 cm ise, karenin çevresi 7 x 4 = 28 cm olarak hesap edilir.

Karenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Karenin alanını hesap etmek için de kenar uzunluğunu bilmemiz gerekir. Karenin alanı bir kenar uzunluğunun kendisi ile çarpımına yani karesine eşittir. Örneğin karenin bir kenarı 7 cm ise, karenin alanı 7 x 7 = 49 cm2 olarak hesap edilir.

Alanı Bilinen Karenin Bir Kenar Uzunluğu Nasıl Hesaplanır?

Karenin alanı biliniyorsa kenar uzunluğunu bulmak için karenin alanının karekökü alınır. Örneğin karenin alanı 81 cm2 ise 81 in karekökü alınır ve bulunan 9 sonucu karenin bir kenar uzunluğuna eşittir.

Çevresi Bilinen Karenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Karenin alanı biliniyorsa önce bir kenarı bulunur sonra bu kenar bilgisi ile alanı hesaplanır. Örneğin çevresi 20 cm olan bir karenin alanını bulmak için önce dörde bölerek bir kenarı bulunur daha sonra kenar ölçüsünden alanı bulunur. 20 / 4 = 5 cm bir kenar uzunluğu. 5 x 5 = 25 cm2 karenin alanıdır.

Karenin Çevresi ve Alanını hesap etmek için aşağıdaki hesap makinesini kullanabilirsiniz.

 

Karenin Çevresini ve Alanını Hesaplayan Makine


 

Diğer Hesaplama araçlarımız da ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir