Kürenin Hacmi Nasıl Hesap Edilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kürenin Hacmi Nasıl Hesap Edilir

Kürenin Hacmi Nasıl Hesap Edilir

Küre ortaokul ve lise müfredatı içinde olan bir konu. Küre hacminin nasıl hesap edildiğini ise bir çoğumuz ezbere bilmeyiz, gerekli olduğu zamanlarda araştırıp anlık olarak hesap etmekteyiz. Yeni öğreneni öğrenmek isteyen ve küçük okuyucularımız için bu konuyu kısaca anlatıp hazır hesaplama aracı da koyduk. Bu yazımızda küre nedir, kürenin hacmi nasıl hesap edilir, kürenin yüzey alanı nasıl hesap edilir, hacmi bilinen kürenin yarıçapı nasıl bulunur gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Küre Nedir?

Küre sabit bir noktadan eşit uzaklıktaki noktaların oluşturduğu içi boş veya dolu olan eğimli geometrik şekil olarak tanımlanır. Küre şekline örnek vermek gerekirse çocukların oynadığı misketler küre şeklindedir.

Kürenin Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Kürenin hacmini hesap etmek için yarıçap uzunluğunu bilmemiz gerekir. Kürenin hacmi yarıçapının küpü, pi sayısı ile 4/3’ün çarpımı ile bulunur. Yani (x) yarıçap olmak üzere kürenin hacmini şu formülle hesap edebiliriz  H=4/3. π. x3    Örneğin yarıçapı 5 cm olan bir küpün hacmi 5 x 5 x 5 x 3,14 x 4/3 tür. Yani 523,33 cm3  tür.

Kürenin Yüzey Alanı Nasıl Hesaplanır?

Kürenin yüzey alanını hesap etmek için de yarıçap uzunluğunu bilmemiz gerekir. Kürenin yüzey alanı yarıçapının karesi ile pi sayısının 4 kez çarpımı ile bulunur.  Örneğin yarıçapı 5 cm ise, kürenin yüzey alanı 5 x 5 x 3,14 x 4 = 314 cm2 olarak hesap edilir.

Hacmi Bilinen Kürenin Yarıçapı Nasıl Hesaplanır?

Kürenin hacmi biliniyorsa yarıçapı uzunluğunu bulmak için kürenin hacmi önce pi sayısına bölünür. Sonra çıkan sayı 3 ile çarpılıp 4’e bölünür. Çıkan bu sayının ise küp kökü alınır.

Yüzey Alanı Bilinen Kürenin Yarıçapı Nasıl Hesaplanır?

Kürenin yüzey alanı biliniyorsa önce bu alan pi sayısına bölünür. Daha sonra çıkan sayı 4’e bölünür ve son olarak çıkan sayının kare kökü alınır.

Kürenin Hacmini hesap etmek için aşağıdaki hesap makinesini kullanabilirsiniz.

 

Kürenin Hacmini ve Alanını Hesaplayan Makine


 

Diğer Hesaplama araçlarımız da ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir