Kumaş Nasıl Boyanır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kumaş Nasıl Boyanır

kumas nasil boyanır

Evimizde çok severek kullandığımız ve atmaya kıyamadığımız elbiselerimizin, güneş ve yıkama gibi bazı dış etkenlerden dolayı solup yıprandığında, istemeden atmak zorunda kalırız. Halbuki, kumaş boyama tekniği ile sevdiğimiz giysilerimizi geri kazanmak çok kolay. Öğrenilebilecek bir kaç kumaş boyama tekniğiyle, eski elbiselerimizi yepyeni hale getirebiliriz. Elbette kumaş boyama tekniğinde el becerisi ve özen gerektiren durumlar oldukça fazladır. Ancak biraz gayret ve tekrarla işin üstesinden gelmek hiç de zor değildir.

İlk Aşama

Kumaş boyaması yapılırken belli başlı tekniklerden yararlanılır. Bu tekniklerden bazıları çiğ iğnesi boyama tekniği, serbest fırça tekniği ve düz boyama tekniğidir. Bu teknikler dışında bize gereken tek şey ise biraz istekli, zevkli ve yaratıcı olmak. Çünkü tabiri caizse kumaş üzerinde bir nevi dekorasyon işi yapılmaktadır. Dekorasyon işi de zevk, vizyon ve yaratıcı insanların işidir.

Çiğ iğnesi tekniğinde; nakış tarzı bir boyama yapılır ve çok ince bir fırça kullanılır. Serbest fırça tekniğinde; renkleri açıktan koyuya doğru tamponlama şeklinde kullanılır. Düz boyama tekniğinde ise; tek renkler kullanılır. Başka bir renk karıştırılmaz ya da tonlama yapılmaz.

Malzeme Kalitesinin Önemi

Kumaş boyama işleminde kumaşın yapısına göre boya, fırça ve kasnak kalitesi çok büyük önem taşır. Kumaşın genelde yün, pamuk yada az tercih edilse de naylon olması gerekir. Diğer özelliklerdeki kumaşlar daha başka teknik ve sıcaklık derecesi daha yüksek sıcaklık ve başka özellikte boyalar gerektirebilir. Özellikle boyanın kalitesi, kalıcılığı ve canlılığı arttırdığından diğer malzemelere oranla biraz daha öne çıkar. Fırçanın kalitesi de kumaşın üzerinde işlenen desenin hatlarını belirlemede çok önem teşkil eder ve kullanıcı için artı avantaj sağlar. Kumaşı iyice gerip alttan ve üsten eşit hava almasını sağlayan kasnak, sağlam ve orantılı olması da bir başka önemli unsurdur.

 

kumas nasil boyanır 2

 

Kumaş Boyama

Kumaş boyamada ilk olarak üzerinde boyama yapılacak olan kumaşın eğer beyazsa 90 derece sıcaklıkta sabunlu suyla yıkanarak, eğer renkli ise sirkeli ve tuzlu su ile yıkanıp sabitlenerek apresi alınır. Daha sonra kumaşa uygulanacak desene karar verildiğinde karbon kağıdı yardımıyla desen kumaşa aktarılır. Daha sonra desenin yapısı uygun bir fırça ile tercih edilen renkte boyama işlemine geçilir. Boyama sırasında kumaşın boyaya doymuş olması gerekir.

Aksi halde, istenilen renk ve canlılığa ulaşılamaz. Boyama işleminde açık renkten koyu renge doğru boyamak en iyi yöntemdir. Boyama işlemi tek renk kumaşlarda yapılır. Çok renkli kumaş ve desenler için daha başka boyama teknikleri vardır. Boyama sonunda karşılaşabileceğim en önemli sorun renk atması olacaktır. Bu sorunun çözümü ise boyama işlemi tamamen bittikten sonra, rengi sabitleme için kumaşı 2-3 saat bol tuzlu ve sirkeli suda bekletmektir. Son olarak boyama sırasında eldiven kullanılmalı ve boyanın temas edebileceği yerler naylon yada gazete kağıdıyla örtülmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir