Mıknatıs Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Mıknatıs Nasıl Yapılır

Mıknatıs Nasıl Yapılır?

Mıknatıs, gerçek ağırlığı 2,7 gram olan, manyetik bölge üreten nesne malzemelerdir. Demir, nikel, kobalt gibi belirli metalleri kendine çeker, bakır ve alüminyum gibi pek çok metallere ve metal olmayan ürünleri kendine çekmez.

Mıknatıs etkisi, malzemelerde çift yönlü uçta birikir. Bu çift uca mıknatısın güney ve kuzey kutbu adı verilir. İki mıknatısın aynı kutupları birbirini iter, zıt kutuplar ise birbirini çeker.

 

 

 

Mıknatıs çeşitleri
Sabit mıknatıslar

Nikel, Demir, Kobalt, oda sıcaklığında yapısı ferromanyetik. Sabit miknatıslar, mıknatıs taşları gibi doğada mıknatıslanmış bir biçimde yer alan maddeler olabileceği gibi, Alnico, NdFeB, Sm-Fe mıknatıslar gibi doğal olmadan yapılmış alaşımlar da olabilir. Doğal olmayan mıknatıslar çoğu zaman elektrik motoru, hoparlörler gibi elektrik gücünü hareket enerjisine ya da hareket enerjisini elektrik enerjisi şekline çeviren malzemelerde kullanılır.

Elektromıknatıslar
En kolay şekliyle bir elektromıknatıs yuvarlak biçim verilmiş telin iki ucuna da enerji verilerek yapılır. Yuvarlağın ortasına ferromanyetik bir şey eklenerek mıknatıslık özelliği onlarca kat arttırılır. Elektromıknatıslar, mıknatıslık özelliğini yalnızca telden akım geçtiği zaman boyunca korur. Meydana gelen manyetik bölgenin kuzey yönü sağ el kuralı ile anlaşılabilir.
Elektromıknatıslar, elektrik motorları, röleler gibi aletlerde, yüklü parçaları saptırmak ya da elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmek gibi pek çok iş için kullanılır.

 

Mıknatıslama
1. Demir, kobalt, nikel gibi manyetik olan çekiciler aşağıda verilen tekniklerden birçoğu ile sabit mıknatıs şekline gelir.
2. Dünyanın manyetik alanına paralel biçimde koyularak, çok kuvvetli ve etkili bir darbe indirmek.
3. Mıknatısın bir kutbuna sürtmek.

Mıknatısın Kullanım alanları
1. Feldspat temizleme
2. Kil temizleme
3. Cam kumu temizleme
4. Yüksek kaliteli kuvars temizleme
5. Manyezit zenginleştirme
6. Artıklardan metal kazanımı
7. Sahil ve Mineral kumlarının değerlendirilmesi

Bunlar da ilginizi çekebilir