Puro Nasıl Üretilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Puro Nasıl Üretilir

Puro Nasıl Üretilir

 

Puro, oval bir şekilde sarılmış olan tütünlerden meydana gelen bir tütün ürünüdür. Orta alanında, içerisinde tütün bulunan bir tutucu yaprak, bu tutucu yaprağın çevresinde ise spiral biçiminde sarılmış sarıcı yaprak yer alır. Puronun en değerli bölümünü oluşturan sarıcı yaprak, sağlam, esnek ve yumuşak biçimde olmalı, harika bir aromaya ve düzenli tutuşmayı sağlayacak yanıcı özelliği olmalı. En çok Küba, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelerde üretilen, gerekli işlemlerden geçen tütünlerin manuel ya da makine yardımı ile sarılmasıyla üretilen bir tütün ürünüdür.

 

Puronun tarihi
Kristof Kolomb ile beraber Meksika, Küba, Orta Amerika’ya giden diğer birçok gezginler, bu yerleşim yerlerindeki insanların kurumuş palmiye yaprakları içinde tütün içtiklerinden bahsederler. Guatemala’da görülmüş, en çok onuncu yüzyıla ait bir çömlek üstünde, ip ile sarılmış tütün yaprakları kullanan bir Maya kişisinin görüntüsü vardır. 1600 senesinde, puro İspanya’ya kadar gitti ve burada bir zenginlik simgesi şeklini aldı. Diğer pek çok Avrupalı ülkelerde popülerleşmesi ise aşağı yukarı 2 yüzyıl sürdü.

 

 

Üretim aşaması
Puro ABD, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Küba, Meksika gibi birçok memleketlerde çok yüksek sayılarda üretilmektedir. Küba’da yapılan purolar dünya çapında benzersiz olarak belirtilse de pek çok uzman Endonezya ve Meksika purolarının Küba purolarına yaklaştığı görülmüştür.

 

 

Puro tüketimi
Alternatifi çok ve aksesuar olarak kanımızca çakmaktan sonra gelen en mühim aksesuarlarımız arasında gelir. Muhakkak kapsamı arttırılabilir ve kendi içlerindeki farklılıklara dikkat çekilebilir fakat ana kural olarak dört farklı yöntemden söz edilir.

 

Yakılma ve yanma
Puronun ucunun her yerinden aynı bir şekilde ve düzgün yanması çok iyi üretildiği anlamına gelir. Kaliteli olmayan yanma tam bir kabustur. Sık sarılmaması sebebiyle hızlı bir şekilde yanacak puronun sıcaklığının hızla artmasından, ağızda bırakacak acı bir tat ve kimyasallar ile katran puro içim zevkinize gölge düşürecektir.

Puroyu ateşlerken en çok dikkat edilmesi gereken mühim konu ise kükürtlü kibrit ya da gazlı çakmak kullanmamak gerekir. Kibritle ya da gazlı çakmak ile yakılan puroda, tütünün tadı gazın ya da kibritin tadıyla birleşip puronun orjinal aromasını kaybedebilir ve bu güzel tattan mahrum bırakabilir. Bu yüzden torch şeklinde tabir edilen ve yandığı zaman gaz kokusu bırakmayan bu puroya uygun çakmağın kullanılması önerilir.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir