Slime Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Slime Nasıl Yapılır?

Slime nasıl yapılır yada halk arasında slaym yapımı son zamanlarda bir çok çocuğun ve anne babanın merak ettiği sorulardan bir tanesi. Çünkü çocuklar slime ile oynamayı çok seviyor ve slime satın almaktan ise evde yapmak çok daha kolay. Slime yapımı konumuz sayesinde basit bir şekilde kendiniz evde slime yapabilirsiniz. Sizlere ilk anlatımımızda borakssız slime yapımı göstereceğiz ve ardından videolu bir şekilde boraks ile slime nasıl yapılır bundan da bahsettik.[no_toc]

Borax Olmadan Slime Nasıl Yapılır ?

Eğer evde bir slime yapmak istiyorsanız ancak boraks gibi bir malzemeye sahip değilseniz alternatifini kullanabilirsiniz. Yukarıda sizlere anlatılan tarifin aynısını kullanıp iki farklı malzeme ekleyebilirsiniz. Şimdi hemen aşağıda sizlere hangi farklılıklar olacak ve nelere dikkat etmeniz gerekir bundan bahsedelim.

Slime Malzemeleri

  • Normal Su ( Yapıştırıcı ile karıştırılan)
  • Sıcak Su ( Detarjan ile karıştırılan)
  • Yapıştırıcı
  • Deterjan
  • Şampuan
  • Guaj boya yada gıda boyası

Yapılışı

1.Boraks yerine detarjan kullanabilirsiniz. Farklı detarjan markalarında farklı kıvam ile karşılaşılabilir.

2.Yapıştırıcı karışımına şampuan eklemeniz gerekmektedir. Standart şampuanlardan kullanınız.

3.Yapıştırıcı ile hazırladığınız karışımda oran her zaman yapıştırıcı kadar su koymanız gerekiyor.

4.Detarjan ile hazırladığınız karışım ile yapıştırıcılı karışımı birbirine bir anda karıştırmayın. Kıvamı görmek için kaşık ile yavaş yavaş ekleyin ve istediğiniz kıvamdan sonra eklemeyi bırakın.

5.İlk başlarda biraz cıvık ve köpüklü olan karışımı yarım saat kadar beklettikten sonra istediğiniz hale gelecektir.

Slime Nasıl Yapılır (Borax ile)

1.Borax ve suyu bir kapta birbirine karıştırın. Yaklaşık 15 gram boraks ile 120 ml suyu bir büyük haznede karıştırın. Borax tamamen suda çözüldükten sonra karıştırmayı bırakabilirsiniz.

2.Su ve yapıştırıcıyı farklı bir kapta birbirine karıştırın. 60 ml su ile 60 ml kadar yapıştırıcıyı farklı bir kapta karıştırın. Karışımın kıvamı biraz akışkan şekilde oluncaya kadar karışımı karıştırmaya devam edin.

3.Yapıştırıcı ile hazırladığımız karışıma gıda boyası ekleyin. Bir kapta hazırlamış olduğumuz su ile yapıştırıcı karışımına dilediğiniz rengi ekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz için hazırlıyorsanız hangi renk olması gerektiğini dilerseniz çocuğunuza sorabilirsiniz.

4.İki farklı kapta hazırlamış olduğunuz karışımları birleştirin. Bir kapta borax ile hazırladığımız diğer kapta yapıştırıcı ile hazırladığımız karışımları birbirine karıştırın. İki karışımın tek forma dönüşmeye başladığını göreceksiniz. Bir süre bu şekilde karıştırın.

5.Hazırlanan karışımı yaklaşık 30 saniye kadar bekletin. Karışımın tam olarak bir slime şeklini alması için biraz beklemeniz gerekiyor. 30 saniye kadar bekledikten sonra karışımın tam olarak bir slime haline geldiğini göreceksiniz.

6.Slime artık hazır. Slime (slaym) artık tamamen hazır ve artık dilediğiniz gibi keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir