Utangaçlık Nasıl Aşılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Utangaçlık Nasıl Aşılır

Utangaçlık, sosyal ortamlarda bulunmanız halinde içinizde bir rahatsızlık hissine neden olarak, kişisel veya sosyal hedeflere ulaşmanızı engeller. Yabancı birisiyle konuşmak için yani konuşmanız gerekmesi halinde dahi bunu yapmaktan çekiniyorsanız utangaç olarak tanıtılacağınızdan emin olabilirsiniz. Utangaçlık oldukça yaygın bir sorun olmasının yanında oldukça aşılabilir bir sorundur.

Kendinize güvenin

Değiştirmek istediğiniz özelliğinizi bulmanız aslında kendinize dair eksik gördüğünüz noktayı da keşfetmenizi sağlayacağınızdan çözümleyebileceğiniz bir problem olarak çok fayda sağlayacaktır.

1. Kendinize dair neyi değiştirmek istediğinizi ve sebebini düşünün. Sosyal kabiliyerler konusunda yaşadığınız eksikliklerden dolayı mı rahatsızlık hissediyorsunuz? Yüzeysel sohbetlerden fazlasını yapamıyor, duygularınızı ifade edemiyor veya aşırı ifade edip kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz ve verdiğiniz mücadele karşınızdaki kişilerle etkileşime girmek konusunda mı? Dilediğiniz kadar soru üretip kendinize bu konuda cevaplar üretebilirsiniz, sorununuzun ne olduğunu sizden daha iyi hiç kimse bilemeyecektir, dolayısıyla kendinize yapacağınız bir keşif oldukça faydalı olacaktır.

  • Diğer yandan kendinize dair neleri değiştirmek istediğinizi de mutlaka sormalısınız. Kendinizi kesinlikle hiçkimse ile karşılaştırmayın, yalnızca kendi karakterinize ve düşüncenize göre değiştirmek isteyeceğiniz özelliklerin neler olduğunu ve bunu değiştirmek istemenizin sebebini düşünün. Aksi takdirde kendinize dair negatif hislere kapılı yalnızlaşabilirsiniz ve bu durumun aşırılaşması halinde de asosyal bir birey olmanız kuvvetle muhtemeldir.

2. Düşündüğünüz şeyleri tekrar düşünmeye devam edin. Toplumsal bazda yapılan incelemeler genel itibariyle toplum içerisindeki kaygılı kesmi tarif eden bireylerin sıklıkla olumsuz düşünceler ile cebelleştiğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu gibi kişilerin kafalarındaki sorular genel olarak “Çok çirkinim”, “Kimse benimle konuşmuyor çünkü yanımda görünmek istemiyorlar”, “Keşke öyle söylemeseydim de kendimi rezil etmeseydim” tarzındadır. Ancak bu gibi sorular bireyi yalnızca diğerleriyle kıyaslama yapmak ve olumsuz etkilemek konusunda etkili olur ki bunu hiçkimse istemez. Bu nedenle düşündüğünüz şeylerin bu tarz sorular olmadığından emin olmanız gerekli.

  • Olumsuz düşüncelere meydan okuman ve o düşüncelere bir av olmaman için bu gibi durumlar konusnuda düşünebildiğin kadar çok düşünmelisin. Durumu farklı açılardan da analiz edebilirsin örneğin; katıldığın bir partide kıyafetinin oraya uygun olup olmadığı konusunda endişelerin olabilir ve bu diğer insanlarla iletişim kurmana engel teşkil edecek bir sorun olarak da görülebilir ancak diğer bir noktada senin böyle düşünmene istemsizce neden olmuş birisi olabilir. Bu kişiye ve bu olaya yoğunlaşıp neden böyle düşündüğün konusunda beyin fırtınası yapabilir bu sorunun nedenini çözüme kavuşturabilirsin.
  • Yeniden konuyu masaya yatırmak, düşünceleriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmakla kalmayıp çok daha gerçekçi bir bakış açısı yakalamanıza da olanak tanır. Çoğu olumsuz düşünceniz irrasyonel inançlar nedeniyle kafanızda bir soru işareti olarak belirmektedir. Olumsuz düşünceleriniz konusunda kendinizle tartışıp duruma gerçekçi bir yaklaşımda bulunmanız utangaçlığınızı aşmanız konusunda size çok faydalı olacaktır.

Konuşma sırasında kendinize değil de karşınızdakine odaklanmanız hem çok daha verimli bir iletişim ortaya çıkmasını hem de utangaçlığınızın üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

3. Dikkatinizi kendinize değil karşınızdakine verin. Bu utangaçlık ve sosyal kaygıyı aşmanın en önemli adımlarından birisi hatta en önemli adımıdır diyebiliriz. Çoğu utangaç insan konuşma sırasında bilinçli olmadan kendisinin karşısındakinin gözünden nasıl göründüğünü düşünür. Ancak konuşma veya iletişim sırasında karşınızdaki kişiye odaklanmanız hem iletişimin kalitesinin artması adına hem de kendinizi daha rahat ifade edebilmeniz adına çok daha iyi olacaktır.

  • Yapılan araştırmalar neticesinde karşılıklı konuşmalar sırasında sürekli olarak kendisine dikkat eden kişilerin kısa süeli panik ataklar yaşadığı görüldü. Dolayısıyla bu sorununuzu kısa süre içerisinde çözmeniz sağlık açısından da size yarar sağlayacaktır.
  • Utangaç olduğunuzu belli ettiğiniz veya söylemekten pişman olduğunuz cümleleri aklınızdan geçirmeyi bırakıp yaptığınız konuşmada söyleyebilecekken söylemediğiniz noktalara dikkat etmeniz kendinize güvenmeniz ve aslında konuşma sırasında neler olup bittiğini kavrayabilmeniz konusunda çok faydalı olacaktır.
  • Çevrenizdeki diğer insanlara da en az kendinize gösterilmesini istediğiniz kadar ilgi gösterin. Herkesin sizi izlediği hissine kapılabilirsiniz ancak genel itibariyle insanlar kesinlikle sizi yargılayıcı bakışlar atmazlar. Genel itibariyle herkes sizinde olduğunuz gibi iş üstündedir ve / veya bir şeyler düşünüyordur. Ancak bunun sizinle ilgili olmasının hiç gereği yoktur, size bakmıyorken bile sizin içine gireceğiniz garip durum ve garip hareketler ilgisini size yöneltmesine ve durumu anlamlandırmaya çalışmak adına garip bakışlar atmasına sebep olabilir. Dolayısıyla bu zincir mantığıyla gelişen, sizi olumsuz etkilemesi muhtemel etkileşimlerden kimsenin sizi izlemediğini ve herkesin kendi işiyle ilgilendiğini düşünerek aşabilirsiniz.
  • Çok sık yapılan bir hata olarak utangaç insanların içine kapanık olduğu söylenir ancak durum öyle değildir. İçe dönük insanlar; yalnız başına vakit geçirmekten ve insanlarla fazla etkileşime girmemekten hoşlanır ancak utangaç insan insanlarla etkileşime girmek istemesine karşın bunun için gerekli adımı bir türlü atamamaktadır.

Kendinize idol olarak belirlediğiniz kişinin hareketlerini incelemeniz çoğu şeyi rayına oturtacaktır.

4. Gözünüze kestirdiğiniz birisinin hareketlerini analiz edin. Sosyal açıdan başarılı bulduğunuz bolca kişiyle etkileşime girip çoğu kişiyle iyi anlaşabilen birisini gözünüze kestirin ve toplum içerisinde nasıl hareket ettiğini analiz edin. Yaptıklarını aynen yapmamanız çok daha iyi olacaktır ancak dikkatinizi çeken bazı ince noktaları kendi hayatınız için kendi tarzınıza uygun olarak kullanabilirsiniz.

  • Bahsettiğimiz bu sosyal açıdan başarılı kişiler ile yakın arkadaşsanız mutlaka kendileriyle karşılıklı olarak bir görüşme yapın ve doğrudan kendinize tavsiyelerde bulunmasını isteyin. Onların toplum içerisindeki hal ve hareketlerinden etkilendiğinizi bunları kendiniz için nasıl uyarlayabileceğinizi arkadaşınıza söylemeniz çok faydalı olacaktır. Karşılıklı konuşmanın ardından konuştuğunuz kişinin de aslında utangaç bir kişi olduğunu söylemesi oldukça yüksek bir ihtimaldir ancak kendisini duruma adapte ediş tarzını kendi hayatınız için de kullanmanızın hiçbir mahsuru yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir