CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Örnekleri - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Örnekleri

İş başvurusu denince akla ilk gelen şeylerden olan CV hazırlamak bazen kabusa dönüşebiliyor. Bu yazımızda CV nedir, CV hazırlamanın püf noktaları nelerdir, CV nasıl doldurulmalıdır, etkili bir CV nasıl olmalıdır, CV’nin bölümleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

CV Nedir?

Dünya ile birlikte ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan “CV” kelimesi Latince “Curriculum Vitae” kelimesinin kısaltılmış halidir. Latince’de Curriculum “Koşu, Çerçeve, Döngü”, Vitae kelimesi ise “Hayat” anlamına gelmektedir. Curriculum ve Vitae kelimesi birlikte kullanıldığında “Profesyonel Hayatta Özgeçmiş” anlamı ortaya çıkmaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak CV kişilerin eğitim geçmişini, daha önceki iş deneyimlerini, elde ettikleri başarıları, bilgi ve tecrübelerini, ilerde neler yapabileceklerini, becerilerini ve bunları kullanış şekillerini anlattığı belgedir.

Etkili Bir CV Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir CV, başvurularda diğer adayların arasında size avantaj sağlayacak bir ögedir. CV hazırlanırken tüm özelliklerinizi belirten bilgilerin bulunması önemlidir. Ayrıca ideal bir CV’nin olmazsa olmazı fotoğraftır. Saç ve sakal kesimi düzgün, takım elbise ile çekilmiş fotoğrafların kullanılması sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

CV akademik bir CV değil ise iki sayfayı geçmemeli, yazım ve imla kurallarına uyularak hazırlanmalıdır. Kullanılan anlatım dili ve yazım kuralları pek çok firma tarafından incelenmekte ve eleminasyon sürecinde bu hususa da dikkat edilmektedir.

Gereksiz bilgiler ve çok uzun cümleler CV’deki asıl önemli detayların gözden kaçmasına sebep olabilir. Bu sebeple CV’de gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır. Gerekli görülürse CV ile birlikte talep edilen iş veya pozisyonun neden talep edildiği ve bu pozisyonla ilgili hedeflerin belirtildiği bir ön yazı hazırlanabilir.

CV Nasıl Doldurulmalıdır?

CV hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kişinin kendisini işverene iyi bir şekilde ifade edebilmesidir. CV bölümlere ayrılarak her bölümün özelliğine göre ayrıntılı bilgi, beceri ve özellikler anlatılmalıdır. Bölümleri sıralayacak olursak;

Kariyer Hedefi: Bu bölümde neden bu işin istendiği, bu iş kapsamında firma için kişinin neler yapabileceği ve kariyer hedefleri anlatılmalıdır.

Kişisel Bilgiler: Bu bölümde ad, soyad, adres, iletişim bilgileri, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum gibi kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Eğitim Bilgileri: İşe alımlarda en çok dikkat edilen hususlardan birisi başvuran adayın öğrenim durumudur. Öğrenim durumu, hangi okullarda eğitim alındığı, üniversite, yüksek lisans, doktora bilgileri, eğitim esnasında yapılan ekstra uğraşlar, staj durumları gibi olaylara CV’nin bu bölümünde yer verilmelidir.

İş Tecrübeleri: Bir CV’deki en can alıcı nokta burasıdır. Bir çok işveren CV’yi eline aldığında ilk önce iş deneyimlerinin olduğu bölümü inceler. Bu sebeple bu bölüm ters kronolojik sıra ile staj bilgilerini de içerecek biçimde düzenlenmelidir. Daha önceki iş bilgileri yazılırken görev, pozisyon, sorumluluklar ayrıntılı bir şekilde yazılmalı, başarı ve ödül bilgilerine de yer verilmelidir. Bilgilerin doğru ve işvereni tatmin edici bilgiler olması önemlidir.

Beceriler: CV’nin bu bölümünde yabancı dil bilgisi ve seviyesi, bilgisayar bilgisi ve kullanılabilen programlar, kişisel gelişim için yapılmış olan çalışmalar ve bunların sonucu olarak nelerin yapılabileceği gibi hususlara yer verilmelidir.

Eğitim ve Sertifikalar: Örgün eğitim bilgileri dışında gidilen kurslar, seminerler ve alınan sertifikalara ait bilgiler bu bölümde yer almalıdır.

Referans Bilgileri: Bu bölüm özel olarak doldurulmalıdır. İşe alım noktasında kişiye gerçekten yararlı olabileceği düşünülen kişiler ve bunların iletişim bilgileri buraya yazılmalıdır. Referans olan kişiler, kişiyi tanıyan ve daha önceki çalışma süreci ile ilgili olumlu yönde bilgi verebilecek kişilerden oluşmalıdır.

Son olarak CV’nin göze hoş görünmesi açısından yazım denetimi, şablon, kullanılan yazı fontu, gerekli yerlerin altının çizilmesi, başlıkların doğru atılması gibi hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

CV örnekleri aşağıda word ve pdf ortamında verilmiştir.

 

CV Örneği Word

CV örnegi pdf

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir