İş Başvurusu için CV Nasıl Hazırlanır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İş Başvurusu için CV Nasıl Hazırlanır

İş başvurularında kullanılan CV yani özgeçmiş iş başvurusu yapabilmek için en büyük gerekliliklerden biri haline geldi. Eğer bir işe başvuracaksınız yada bir iş yeri sizde özgeçmiş istedi ancak CV nasıl hazırlanır bilmiyorsanız endişelenmeyin. Bu konumuzda sizlere özgeçmiş nasıl yazılır en detaylı şekilde aktaracağız. Doğru bir şekilde CV’nizi hazırlarsanız bu sizin için çok büyük bir artı olacaktır ve işe alınmanız konusunda çok büyük faydası olacaktır. CV bir başka deyişle sizin hayatınızın kağıda dökülmüş halidir. Eğer kendinizi iyi bir şekilde aktaramazsanız işe girme denemeniz iş başvurusu aşamasında kalacak ve iş görüşmesine geçmeden son bulacaktır. Bundan dolayı her detaya dikkat ederek ve atlamadan konuyu takip edere özgeçmişin nasıl yazıldığı konunda bilgi almanız sizler için faydalı olacaktır.

 

CV Nasıl Hazırlanır?

CV için ipuçları ve nasıl hazırlandığı konusunda talimatlara geçmeden önce aşağıdaki linklerden fotoğraflı boş CV örneklerinden bir tane indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu CV’yi ardından talimatlara göre düzenlemenizi ve uygun hale getirmenizi tavsiye ederiz.

CV Örnekleri

Aşağıdaki linklerden boş CV örneklerini indirebilirsiniz.

CV’nizin Formatına Dikkat Edin

1. CV’niz için yazı şeklini düzenleyin. CV’nizi eline alan bir kişi ilk öncelikle kağıdın görünümüne ve düzenine dikkat edecektir. İlk izlenim ve etki de insanların düşüncelerinin oluşmasında çok büyük bir etki yaratır. Sizin CV’nizin düzensiz yada yazı formatının kötü olması çalışma stilinizi de yansıtabileceğini düşünebilir. Bundan dolayı yazı düzenine, boyutuna , kullandığınız fonta dikkat etmeniz gerekir.  Yazı boyutunun standart olarak 11 yada 12 boyutunda , yazınızın fotunun ise genel fontlardan olan Arial , Calibri gibi fontlar olmasına dikkat edin.

  • CV’nizi yazarken farklı kısımlar için farklı yazı formatları kullanabilirsiniz.
  • Dikkat çekmek için başlıklar için veya bölümler için yazı boyutunu 14 yada 16 yapabilirsiniz.

2.Sayfanın düzenini ayarlayın. Sayfanızın üstten alttan ve yanlardan boşluğa sahip olması gerekir. Sayfadaki yazıları 1.5 – 2 inçlik satır arası boşluğa , başlık ortalanmasına , yazıların ise sağa yatık olmasına dikkat edin.

 

 

3.Üst kısma başlığınızı oluşturun. CV’nizin en üst kısmında sizin ile genel bilgilerin yer aldığı kısmı oluşturun. bu kısımda adınız , soyadınız , adresinizin , telefon numaranız , e-mail adresiniz gibi bilgiler yer alması gerekmektedir.

 

4. Eğitiminiz ve nitelikleriniz bir bölüm açın. Bu ölümü CV’nizden başına koymanız daha mantıklı olacaktır. Kendimiz hakkında genel bilgileri ilk kısımda verdik ve hala kendimizin tanıtımını yapmaya devam ediyoruz. İşten bağımsız bir şekilde kim olduğunuzu aktarıyoruz.  Hayatınız boyunca aldığınız eğitimleri veya sertifikaları bu bölümde listeleyebilirsiniz ancak sertifikaların geçerliliği olup olmadığından emin olun. Sizin için bu kısma geçerliliği olan sertifikaları da eklemek artı puan kazandırabilir.

5. İş deneyimlerinizi kronolojik sıraya göre yazın. Kronolojik sıraya göre geçmişten bugüne çalıştığınız işleri bu bölümde listeleyin. Yazdığınız iş deneyimleriniz için şirketin adı , pozisyonunuz , işe başlama tarihi , işten çıkış tarihi gibi bilgileri eklemeyi unutmayın. Eğer gerçekten iyi ve güzel bir iş tecrübesine sahip iseniz bu kısım işe alan kişinin en çok ilgisini çeken kısım olacaktır.

  • Bir çok işte çalışmış olmak başlangıçta iyi gibi görünebilir ancak bu sürekli iş değiştirdiğiniz anlamına da gelir. Bundan dolayı iş deneyimlerinizin sayısının değilde süresinin uzun olması önem taşımaktadır. Bir işten diğer işe geçip iş değiştirmek değilde , bir işte kalıp o işte istikrar göstermek patron adayınızın dikkatini daha çok çekecektir.

6.Başarı ve yeteneklerinizden söz edin. Geçmişte başarmış olduğunuz işler ve yeni gireceğiniz iş ile bağlantılı olabilecek yeteneklerinizden bahsetmek işe alınmanız için faydalı olabilir. Ancak yeteneklerimi sıralayacağım diye iş ile alakası olmayan yeteneklerden bahsetmeye çalışmayın.

7.Referanslarını belirtin. Referanslarda CV için en önemli kısımlardan bir tanesidir. Eğer yeni başvuracağınız için sağlam bir referansınız var ise bu işe alınmanızı ciddi mana da kolaylaştıracaktır. Eğer referans bulmakta zorlanıyorsanız eski iş yerinizin patronlarını veya müdürlerini düşünebilirsiniz. Eğer eski işinizden güzel bir şekilde ayrıldıysanız ve işinde başarı birisiyseniz referans olabilmeleri için müdür veya patronunuzdan bunu rica edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

  1. trenvay dedi ki:

    Bu Bilgiler icin çok teşekür ederim. Bana CV yazmakda çok yardimci oldunuz.