İş Başvurusu Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İş Başvurusu Nasıl Yapılır

Özgeçmişinizin eksiksiz ve güncel olduğundan emin olun. Farklı mülakat sorularına hazırlanın ve iş başvurusu yaptığınız şirketi iyice araştırın. Hiç tecrübeniz yoksa, staj yapmayı veya gönüllü çalışmayı iyice bir düşünün. Becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun işlere başvurmayı sakın ihmal etmeyin. Mülakatlarda sahip olduğunuz niteliklerinizi karşı tarafa iyi pazarlayın ve şirketin işleyişini öğrenmek için sabırsızlandığınızı belirtin.

Özgeçmişinizi oluştururken dürüst davranmalı ancak aynı zamanda da nitelklerinizi karşı tarafa çok iyi pazarlamalısınız. Bunu yapmak için kuracağınız cümleler üzerine iyice düşünmeniz yararlı olabilir.

İlgili Makale : CV Nasıl Hazırlanır ?

Niteliklerinizi Oluşturun

1. Geçmişinizi gözden geçirin. İş için avcılığa başlamadan önce, özgeçmişinizin mümkün olduğunca eksiksiz ve güncel olduğundan emin olun. Özgeçmişiniz kim olduğunuzun, nereden geldiğinizin ve başvuru yaptığınız şirket için neler yapabileceğinizin karşı tarafa ifade edilebilmesi edilebilmesi adına iş başvurusunun önemli bir parçasıdır. Dikkate alınması gereken birkaç ipucu:

 • Özgeçmiş hakkında hiçbir zaman sahte bilgi oluşturmayın; sahip olmadığınız bir nitelik için sizden yardım istendiğinde ciddi anlamda zor durumda kalabilirsiniz.
 • Çeşitli, yeni ve başvurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili tanımlara bakın. Kendi özgeçmişinizde becerilerinizi ve başarılarınızı tanımlamak için bu tanımlamalardakine benzer bir dil kullanın.
 • İfadelerinizde aktif fiilleri kullanın. Son işinizde ne yaptığınızı anlatırken cümleyi olabildiğince kısa ve öz tutun.
 • Düzeltme. Dil bilgisi veya yazım hataları için özgeçmişinizi mutlaka birkaç kez gözden geçirin. Yazım hatası kadar basit bir şey bile mülakat yapma ihtimalinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir, bu nedenle sayfaya bıraktığınızda bu gibi etkenlere de dikkat edin. Bir ya da iki bilgili kişinin de öz geçmişinizi kontrol etmesini sağlayın.
 • Yazı biçimini klasik ve başvurunuza uygun tutun. Özgeçmişinizin görünüş şekli de neredeyse okunaklı olması kadar önemlidir. Basit bir yazı tipi (Times New Roman, Arial veya Bevan gibi), beyaz veya fildişi renkli kağıt üzerine siyah mürekkep ve geniş kenar boşlukları (her iki tarafta yaklaşık 1cm) kullanın. Kalın veya italik harflerden kaçının.

Özgeçmişinizde yapacağınız basit anlatım bozuklukları ve dil bilgisi kurallarının ihlali iş başvurunuzun kalitesini ciddi anlamda düşürecektir.

2. İş görüşmesine hazırlanma: Kişisel asansör konuşmanızı mutlaka oluşturun ve ileride nerede olmak istediğinizi gerçekçi bir yaklaşımla sebepleriyle birlikte düşünün. Birçok planlanmış mülakat, özellikle büyük şirketlerde yapılan mülakatlar, “Kendini bize anlat” gibi bir soru ile başlamaktadır. Görüşmeci, ilkokul veya büyüme dönemi hakkında bilgilenmek istemiyordur, söz konusu sorunun cevabı iş ile ilgili ve deneyimlerinizi kendisine anlatmanızla ilişkilidir: mülakatlarınız, geçmişiniz, başarılarınız, neden bu şirkette çalışmak istediğiniz ve gelecekteki hedeflerinizin neler olduğunu iki dakika içinde kendisine anlatmanız karşınızdaki kişinin sizden istediğidir.

 • Ancak büyük şirketlerde bir asansör konuşması hazırlamanız karşılaşma ihtimalinizin çok düşük olduğu üst düzey yöneticilerden birisiyle ani bir görüşme ve etkileme için çok önemlidir.
 • İçinizden kısa bir süre tutun ve bu süre içerisinde kendinize sorular sorup cevaplar uydurmaya çalışın. Ancak uydurmaya çalıştığınız cevaplar gerçek hayatınız, kariyeriniz ve planlarınız ile ilgili doğru bilgiler olmalıdır. Bu antrenman ile geliştirmeye çalıştığınız tek özellik karşınızdaki kişinin size hazırlıksız olduğunuz bir soru sorması halinde kekelemeden cevap verebilme yetinizi geliştirmektir. Bazı klişe sorular için de genel hatlarıyla bir cevap ezberleyip konuşma sırasında karşınızdaki kişi ve öncesinde konuşulan konulara çağrışımda bulunarak doğaçlama cevaplar üretebilirsiniz. Bu hem anı kurtarmak hem de kaliteli bir ilk izlenim oluşturmak için çok önemlidir.
 • Bir asansör konuşması, arkadaş ağı kurduğunuzda, bir partide veya sizi tanımak isteyen bir grup yabancıyla yapacağınız sohbetler konusunda da yararlıdır.

3. Öğrenmek istediğiniz işle ilgili size faydası olacak becerilerin bir listesini yapın. İşvereniniz, daha iyi bir çalışan olma niyetinde olduğunuzu duymakla olumlu yönde ciddi anlamda ilgilenir. Hangi becerilerin, başvurduğunuz pozisyon konusunda size daha yetenekli kılacağını düşünün. Yeteneklerinizi önemli ölçüde artıracak bazı kitaplar ve konferanslar keşfedin. Bir mülakatta, okuduğunuz ve öğrendiğiniz şeyleri işverene mutlaka söyleyin; bu yaptığınız şeyleri yapmaya devam etmek istediğinizi de belirtmeyi unutmayın. İşverenin istediği en önemli mesleki becerilerin başında, iş arayanların iyi bir iş çıkarmaya gayretli bir kişi olduğunu görmesi bulunur.

 • Mantıksal düşünce ve bilgi kullanımı: Çoğu işletme, istedikleri en iyi becerilerden biri olarak etkili çözümler üretmek için bilgileri işleme ve organize etme becerisine bakar. Bir kaynak önerisi veya bir iç etkinlikle ilgili makul çözümler üretme yetisi şirket açısından oldukça önemli bir işe alım sebebi olacaktır.
 • Teknolojik yeteneği: Pek çok iş ilanından anlayabileceğiniz gibi şirketler bilgisayarlar, basit bilgisayar programları, internet teknolojileri ve ofis ekipmanlarının nasıl kullanılacağını bilen kişilere ihtiyaç duyacaktır. Bu, işverenlerin teknoloji mezunlarına ihtiyacı olduğu anlamına gelmez – mevcut teknolojiyi kullanmanın temel ilkelerinin bilinmesi yeterlidir, sizin de en azından güncel trendler hakkında bilgi sahibi olup temel düzeyde bir bilgisayar kullanıcısı olmanız oldukça yararlı olacaktır..
 • Etkili iletişim kurma: İşverenler, düşüncelerini sözlü ve yazılı iletişim yoluyla etkili bir şekilde ifade edebilen kişileri oldukça olumlu şekilde değerlendirir ve genellikle işe alırlar. Kolayca iyi iş çıkaran insanlara dikkat etmeniz halinde genellikle konuşma ve yazmada ustalık sahibi kişiler olduğunu fark edeceksiniz. Bu kişiler hem konuşma hem de düşünme kabiliyetlerini etkin şekilde kullanabilmesinden dolayı şirket içerisinde de oldukça sevilirler ve şirketin demirbaşlarından birisi haline gelmesi uzun sürmez.
 • Güçlü bir kişilik: Çalışma ortamı çeşitli kişiliklerden ve farklı geçmişleri olan insanlardan oluştuğu için, farklı yaş gruplarından insanlarla iletişim kurma ve çalışma becerisine sahip olmak önemlidir. Bu hem şirket içerisinde genel itibariyle danışılan kişi olmanızı sağlayacaktır hem de kuracağınız bağlantılardan dolayı şirketin iş bitiricisi olma ihtimaliniz artacaktır.

Türkiye’deki iş ilanlarına göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir