İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa dilekçesi bazen sanıldığı kadar kötü nedenlerden dolayı ihtiyaç duyulmaz çünkü başarının en büyük sırlarından bir tanesi bir şeyi ne zaman bırakacağınızı bilmektir. Eğer bazı şeyler yolunda gitmiyor ise bunu çekinmeden ve mantık çerçevesinde nasıl yapabileceğimizi bilmemiz gerekir. Eğer çalıştığınız şirket için her şeyi denediğiniz halde bazı şeyler yolunda gitmiyorsa istifa dilekçesi yazarak kurumunuza bu isteğinizi belirtebilirsiniz. Eğer istifa dilekçesi nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra istifa dilekçesi örnekleri ile de dilekçenin nasıl yazıldığına dair bilgiler edinebilirsiniz.

[alert-warning]İlgili Konu: Dilekçe Nasıl Yazılır[/alert-warning]

İstifa Dilekçesi

istifa dilekçesi

istifa dilekçesi

1.Dilekçenin açılışını kibarca yapın. Dilekçenizi eğer şirketin insan kaynakları gibi bir bölümüne değil de doğrudan patronunuza yazıyorsanız kibarca bir açılış yapmayı ihmal etmeyin. Evet eğer şirket ile yada patronunuz ile ciddi problemleriniz var ise bunu yapmak zor olacaktır ancak profesyonellik gereği böyle bir başlangıç yapmak sizin faydanıza olacaktır. Genelde “Sevgili” sıfatıyla başlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Sevgili Ahmet” diye bir başlangıç atabilirsiniz.

2.Amacınızı açıkça belirtin. Dilekçenin başlangıcında dilekçenin yazılış amacını açıkça belirtin. Örnek vermek gerekirse “Size şuan ki pozisyonum olan Mağaza Müdürlüğü’nden istifa edeceğimi bildirmek için yazıyorum” diye bir başlangıç atabilirsiniz.

3.Son çalışma gününüzü belirtin. İstifa edeceğiniz son çalışma günü hangi gün olacaksa bunu net bir şekilde istifa dilekçesinde belirtin. Bu günü belirtirken bu zamanın en az 14 gün kadar olmasına özen gösterin. İş yerinizde sizin istifanız ile açılacak pozisyona şirketinizin yeni bir eleman bulabilmesi için zaman tanımanız iş ahlakına uygun olacaktır. İşinizden problemlerden dolayı ayrılıyor olsanız dahi bunu yapmanız sizin ne kadar profesyonel bir iş ahlakına sahip olduğunuzu gösterecektir.

4.İşten ayrılma nedeninizi net bir şekilde yazın. Konu başından beri genel olarak işten ayrılma nedeni olarak problemleri gösterdik ancak bunun dışında belki farklı bir şirketten de teklif almış olabilirsiniz. Problem veya yeni teklifler; işten ayrılma nedeniniz her ne ise bunu net olarak belirtin.

5.Değişim sürecinde yardımcı olacağınızı belirtin. Sizin istifanız ile başlayacak olan değişim sürecinde şirketin kayıp yaşamadan atlatabilmesi için yardımcı olabileceğinizi belirtin. Sizin yerinize gelecek olan kişiye gerekli bilgilendirmeleri yapıp, eğitim verebileceğinizi söylemek yine sizin ne kadar iyi bir iş ahlakına sahip olduğunuzu gösterecektir.

6.Teşekkürlerinizi ileterek güzel bir son söz yazın. Şirkette çalıştığınız süre boyunca edindiğiniz deneyim ve yaşantıdan dolayı şirkete teşekkürlerinizi sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrı bir paragraf açarak samimi olan bir son paragrafta tercihen ekleyebiliriz.

7.Kapanışı yapın. Son olarak her şeyi yazdıktan sonra yazdığınız yazının sol altına gelecek şekilde “Saygılarımla” diye bir ifade de bulunduktan sonra bir alt satırına da ad, soyad yazarak istifa dilekçesi de başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

İstifa Dilekçesi Örnekleri

Yönetici İle İlgili Problemleriniz İçin

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. tarihleri arasında ……….. A.Ş’de … departmanında ……. görevini yürüttüm. Şirketimizin çalışan ve müşteri tepkilerinden de anlaşıldığı üzere görevime ….. sene başarıyla devam ettim.

Ancak şirketimize atanan yeni müdürün çalışma biçimi ve sert tepkileri dolayısıyla görevimi yerine getirmek konusunda zorlanmış bulunmaktayım. (Burada ayrılma nedeni sizin için elbette farklı olabilir)

……….. A.Ş’deki uzun çalışma hayatımın ve şirkete, iş arkadaşlarıma bağlılığımın getirdiği ayrı bir zorluğa rağmen söz konusu koşullarda görevimi yürütemeyeceğimi tarafınıza bildirmek durumundayım.

İstifamla ilgili gerekli işlemlerin başlatılmasını rica eder, bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

Genel bir istifa dilekçesi yazmak için

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. tarihi itibariyle başlamış olduğum …… görevinden ../../…. itibariyle ayrılıyorum. İstifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirketinizde çalıştığım sürenin hem kariyerim, hem de kişisel ve profesyonel gelişimim açısından çok faydalı ve verimli olduğunu belirterek teşekkürlerimi iletiyorum. Çalıştığım süre içinde ben de şirkete olumlu katkılarda bulunmayı başardığımı umuyorum.

Saygılarımla,
Ad Soyad:
İmza:

İnsan Kaynakları Yok İse Yazılacak İstifa Dilekçesi

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

Muhasebe Departmanı Müdürlüğü’ne,

………………………..’nin ……………………… adresindeki işimden kendi isteğimle ……………………… sebeplerden dolayı ../../…. tarihi itibariyle ayrılmak istiyorum.

Gereğinin yapılarak tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Saygılarımla,
Ad Soyad:
İmza:

İstifaya Rağmen Alacaklarınızı Belirttiğiniz İstifa Dilekçesi

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

Muhasebe Departmanı Müdürlüğü’ne,

./…/…. tarihinden bu yana firmanızın ……… adresindeki işyerinde çalışmaktayım. Kişisel sebeplerden dolayı kendi isteğimle ….. /…./ …. tarihinden itibaren işten ayrılmak istiyorum. İşyerinden ayrılışımda tarafıma ödenmesi gereken tüm sosyal hak ve güvencelerimin ödenerek ayrılışımın yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:

Personel Bilgileri

T.C. No:
Sigorta No:
Adres:
Cep Tel. No:

Memurluktan İstifa Dilekçesi

Tarih: …./….. /……

…. BAKANLIĞI’NA ………….. İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE …… MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

657 sayılı Kanunun “Çekilme:” başlıklı 20. maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler.” hükmü, 94. maddesinde ise “Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir” hükmü yer almaktadır.
Yukarıdaki hüküm gereğince, memuriyet görevinden çekilmek istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:

Memur Kimlik Bilgileri

Ad Soyad:
Adres:
Sicil No:
T.C. Kimlik No:
Cep No:

Mavi yaka istifa dilekçesi

Tarih: …./….. /……

……………….’ne,

……………………………. adresinde bulunan işyerinizde …./….. /…… ve ….. /….. /….. tarihleri arasında çalışmış bulunmaktayım. Söz konusu çalışma sürem içerisinde doğan tüm kanuni ve akdi haklarımı aldım. İşyerinizden şahsi gerekçelerimle, kendi istek ve rızamla herhangi bir baskı olmadan …./….. /…… (İhbar süresi göz önünde bulundurularak tarih yazılması uygundur) tarihinde ayrılmak istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

İşçinin bilgileri:

T.C. No:
Sigorta No:
Adres:
İmza:

Bunlar da ilginizi çekebilir