Robot Koordinatörü Nedir? Robotlar Nasıl Kontrol Edilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Robot Koordinatörü Nedir? Robotlar Nasıl Kontrol Edilir

Robot Koordinatörü Nedir?

Robot koordinatörü kısaca robotik cihazlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olan onu kullanmasını bilen, eksik ve hasarlı parçası olursa tedarik ve bakımını yapabilen kişidir. Günümüzde teknolojinin ve sanayinin sürekli gelişmesi ve birleşmesiyle birlikte iş gücünü insanlar yerine robotlar ve makineler almaya başlamıştır. Robotlarla ilgilenen ve kullanan her türlü konusuyla ilgilenen kişiye ise robot koordinatörü denmektedir. Robotik sistemler sanayide en çok gördüğümüz motorlu araçların üretiminden tutunda, sağlıkta ameliyatlarda, ağır yükleri kaldırmak için operatör tarafından kullanılan onlarca makinelerde, yani her alanda mevcuttur.

robot kordinatörü nedir nasıl olunur ne iş yapar

Robotik Sistemler Ana Olarak İkiye Ayrılır

Birincisi kullanılması için bir operatör ya da koordinatöre ihtiyaç duyan robotik sistemler. İkincisi ise yapay zekâ ile donatılmış kendi kendine verilen işi yapan otonom sistemler. Bunlara örnek vermek gerekirse; motorlu araçların üretimi yapıldığı fabrikada işçilerin yönlendirmesi ile çalışan robot kollarda vardır yapay zekâ ile çalışıp sürekli olarak kodlanmış algoritmayı uygulayan robot kollarda vardır. İşçiler araç camlarını takarken kendileri kullanır, ama herhangi bir malzemeyi bir banttan başka bir banda aktaran sistem otonom bir sistemdir. Yakın zamanda prototipleri yapılan insansız araçlar yapay zekâ ile koordinatörlük gerektirmeden işi yapan sistemlere örnektir.

Gidişatı Ne Olabilir?

Robot Koordinatörlüğü daha uzun bir süre sanayi kolunda iş görecek gibi görünüyor. Fakat mühendisler sürekli yeni şeyler geliştirmekle uğraşıyor. Bir robotun yapay zekâ ile her hangi bir yönlendiriciye gerek duymadan ona verilen işi yapabilmesini ve bunun yaygınlaştırılmasını hedefliyorlar. Bu durum her ne kadar insan iş gücüne olan ihtiyacı azaltacak olduğundan olumsuz görünse de teknolojik gelişmelerin önüne geçmek şuan mümkün görünmüyor. Artık alanında uzman insanlar, insanlardan kaynaklanan hatalardan ne kadar çok kurtulabilirse o kadar çok zarar oranı azalacağı görüşündeler.

Bu makalemizde robot kordinatörlüğü hakkında çeşitli faydalı bilgiler verilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir