Topluluk Önünde Nasıl Harika Bir Konuşmacı Olunur - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Topluluk Önünde Nasıl Harika Bir Konuşmacı Olunur

Genel itibarıyla yapılan araştırmalardan çıkan sonuca göre çoğu insan ölmektense topluluk karşısında daha fazla korkabiliyor. Etkin olarak sizi dinleyip anlattıklarınızdan bazı şeyler öğrenmeye çalışan bir kitlenin karşısında bilgilerinizi sergilemeniz sinir bozucu bir konsept ile karşılaşmanıza neden olabilir. Neyse ki, öyle olmaması için de başvurabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Harika bir konuşmacı olmanız hayatınızın her alanında üzerinize giyebileceğiniz sıcak bir yelektir. Sesinizi ve kendinizi sunuş şekliniz hakkında yapacağınız bazı değişiklikler hem çok daha fazla özgüvenli olmanızı hem de karşınızdaki kitleyi etkilemenizi sağlayacaktır.

Sesinizle etkileyin

1. Daha önceden kaydedilmiş konuşmaları dinleyin. Harika bir konuşmacı olmak için öncelikle harika bir konuşmacı olmanın anlamını öğrenmeniz gerekir. Ünlü konuşmaların çoğu kısmen harika oldukları için ünlü ve seslerindeki duygu yüklü ifadeleri yakalamanız çok zor olmayacaktır, kısa süre içerisinde farkedersiniz. Konuşurken yapılan duraklamalar ve vurgulanan kelimelere dikkat ederek en ünlü konuşmacıların cümlelerini ne hızla kurduklarını anlamlandırmaya çalışmanız harika bir konuşmacı olmak için atacağınız ilk adım olabilir. Açıkça ifade etmek gerekirse topluluk karşısında konuşabilmek bir sanattır. Aynı konuşmyı yapabileceğiniz binlerce farklı yol vardır, kendinizinkini yaratmanız ise ancak konu ve kendiniz üzerine düşünmenizle mümkün olacaktır.

  • 20’inci yüzyılın en ünlü konuşmalarına erişmek için YouTube veya Soundcloud gibi medya sitelerini inceleyebilirsiniz.

2. Yavaş konuş. Toplluk karşısına konuşmacı olarak çıktığında düşündüklerini ifade etmek için aceleci davranma. Endişe, insanları normalde konuştuğundan çok daha hızlı konuşmaya iter, bu nedenle konuşma hızınıza sürekli olarak dikkat etmeniz iyi olabilir. Yavaş konuşmanın da nabzını iyi ayarlamak için bunu bilinçli yapmanız gerekir. Konuşmanızı yavaşlatmanız konunun gidişatı hakkında da düşünme imkanı sağlayacağından dolayı konuşmanızı çok daha etkin bir hale sokacaktır.

  • Yavaş konuşmak monoton konuşmak anlamına gelmez, ikisini birbirinden net bir çizgiyle ayırdığınızdan emin olun. Topluluk kaşrısında aynı şeyleri yavaşça söyleyip durmanız üzerinizdeki ilginin kaybolmasına yol açacaktır, yalnızca normalden biraz daha yavaş ve bir sonraki cümleyi düşünebileceğiniz şekilde konuşmaya çalışın.

3. Laf kalabalığından uzak durun ve kekelemeyin. ‘Imm’, ‘Şey’ ve ‘Yani’ gibi kelimeleri cümlelerinizden uzak tutun. Bu gibi noktalardan uzak durmak için bir önceki maddede belirttiğimiz yavaş konuşma tekniğini kullanabilirsiniz, aslında bu kelimeleri kullanmanız bir sonraki cümleyi kurmadan önce onu düşünmek için kazandığınız zamanda okuyucuyu oyaladığınız sestir. Bunu yapmayın ve kuracağınız cümlelerde kekelememeye dikkat edin, söylediğinizden emin olun.

4. Önemli Satırları tekrarlayın ve vurgulayın. Konuşmanızın her noktasını kılı kırk yararak incelemiş olsanız dahi konuşurken temel ve bağlayıcı ifadeler mutlaka bulundurmak gerekir. Bu kalıplarla konuşmayı şekillendirmeniz hem sizin hem de karşınızdaki kitlenin konuya olan ilgisini dağıtmamak adına çok önemlidir.

  • Bazı önemli noktaları birbirine bağlamak konusunda endişelendiyseniz son söylediğinizi tekrardan altını çizmek için söylediğinizi belirterek tekrarlayın ve bu sırada bir sonraki cümleyi düşünün. Bu hem kurduğunuz cümlenin önemini karşınızdaki gruba idrak ettirmeye yarayacak hem de bir sonraki önemli nokta konusunda merak uyandıracaktır.

5. Kitlenizle iletişim halinde olun. Konuşmanız için yeterli zaman elde edebileceğinizden emin olabilirsiniz. Yetenekli bir konuşmacı, konuşmanın bir bölümünde doğrudan katılımcıları yakalamak adına etkileşime ayırır. Bu sayede hem topluluğun konuya katılımını sağlamış hem de konu hakkında soru sorulmasının imkanını karşınızdakilere tanımış olursunuz. Bu bağlamda konuyla ilgili sorulabilecek bazı soruları kendinize sormanız ancak buna konuşmanızda yer vermemeniz önemlidir.

  • Eğer karşınızdaki kitle etkileşim konusunda çekimser davranırsa kafa karışıklığına yol açabilecek bazı konular olduğunu belirterek önceden hazırlandığınız soruları cevaplarıyla birlikte aktarabilir ve bu sayede de etkileşim kurulamamış olması üzerindeki gerginliği iki taraftan da koparmış olursunuz.

Beden dilinizi iyi kullanın

1. Ciddi ve sağlam durun. Güçlü bir duruş edinmeniz, söylediklerinize olan güveni arttıracaktır. Eğer dik ve güçlü bir şekilde düşüncelerinizi ifade ediyorsanız bunu karşınızdakilere kabul ettirmeniz çok daha kolay olacaktır. Bir duruş bozukluğu yaşıyorsanız konuşmadan önce bu konunun üzerine düşmeniz çok iyi olacaktır.

2. Yüzünüzde anlattığınız şeylere göre değişen duyguları sergilemekten çekinmeyin. Eğer konu hakkında sinirliyseniz kaşlarınızı çekinmeden çatın. Sözcüklerinizle yüz ifadenizin bağlantısını asla koparmayın. En iyi konuşmalar duygusal olarak karşıdaki kitleye hitap eden konuşmalardır ve duygular hoparlörlerden kitleye yansırsa konuya olan ilgi ve size olan saygı da o denli artacaktır.

3. Karşınızdaki her kişiye kaç kişi olursa olsun mutlaka bir kere bakmış olun. Konuştuğunuz kişilerle bağlantı halinde kalmanız için karşınızdaki kişilere tek tek bakmanız iyi olabilir. Kalabalıktan her kişi ile temas kurmanız belki zorlayıcı olabilir ancak en azından üzerine alınabileceği şekilde o bölgeye bakmış olduğunuzdan emin olun. Konuşma boyunca sol tarafta oturanlara hiç bakmamanız onların da dikkatini çekecektir ancak bu olumsuz bir izlenime de neden olabilir.

4. Haraketlerinizi kontrol altında tutun. Herşeyden önce konuşurken vücunuzdaki her haraketi dikkatlice kullandığınızdan emin olun. Birçok kişi sinirlendiğinde konuşmak istemez veya olumsuz bir ifadeye bürünür. Konuşma sırasında bu gibi durumlarda içerisine girebileceğiniz karakteri şansa bırakmanız ihtimal dahilinde değildir. Bu nedenle her haraketinizi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun ve bunları yaparken de rahat olduğunuzdan emin olun.

5. Söylediklerinizi simüle edin. Söylediğiniz sözcük veya kurduğunuz cümleleri sanki o anı yaşıyor gibi jest ve mimiklerinizle ifade etmeniz karşınızdaki kişinin hayal kurmasını ve konuya olan ilgisinin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yapacağınız konuşmada yeterince jest ve mimik kullandığınızdan o anı karşınızdakilere yaşatabileceğinizden emin olun. Gerekmesi halinde ayna karşısında bu durumları ve cümle kalıplarını sıkça prova edin.

  • Söylediklerinizi simüle ederken yalnızca gerçekten gereken durumlarda bunu yaptığınızdan emin olun. Söylediğiniz her şeyi canlandırmaya çalışmanız karşınızdaki kitlenin dikkatini çok fazla dağıtabilir, tutarlı şekilde bu yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Bunlar da ilginizi çekebilir