Burun Piercing'inin Temizliği Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Burun Piercing’inin Temizliği Nasıl Yapılır

Kulak çubuğu size verdiği hareket kabiliyeti ve ucundaki pamuk sayesinde temizlik işlemlerinizde kullanabileceğiniz harika bir üründür.

Burnunuzdaki piercing konusunda çok dikkatli olmalısınız. Söz konusu bölgenin oldukça temiz kaldığından emin olmanız gerekiyor aksi halde iyileşme süresi çok uzayabilir en kötüsü de ciddi bir enfeksiyon ortaya çıkabilir. Neyse ki burnunuzdaki piercingi temiz tutmak konusunda kısa süren bazı bakımlar yapabiliyorsunuz. Mazeret üretmemek adına uygulayabileceğiniz temizlik yöntemleri için maddeleri inceleyin.

Piercingi temizlerken

Pamuk parçasıyla piercing temizliği yaparken

1. Burun piercinginin bulunduğu bölgeyi gün içerisinde en az iki defa temizlediğinizden emin olun. Burnunuzun sabah kalkınca ve gece yatmadan mutlaka en az 2 kere temizlenmesi gerekiyor. Piercinginizi günde iki defa temizlemek için ayırdığınız birkaç dakika enfeksiyon kapma riskinizi neredeyse sıfırlayacaktır. Ancak temizlik konusunu çok fazla abartmamanız gerekiyor, gereğinden fazla temizlik söz konusu bölgede sivilce ve tahrişe neden olacaktır, herhangi bir ekstra gayret göstermeden iki defa temizlik yapmanız yeterli olacaktır.

Temizlik yaparken tuz kullanmak bölgedeki bakteriler için iyi bir çözüm olacaktır.

2. Tuz kullanın. Burnunuzu temizlerken başvurabileceğiniz en kolay ve en etkili yol yapacağınız temizlik için biraz tuz kullanmaktır. Örneğin 1 bardak suyun içerisine atacağını çeyrek çay kaşığı tuz ile burnunuzu silmeniz enfeksiyona karşı kimyasal bir çözüm üretmenizi sağlayacaktır. Bu uygulamayı da yine sabah ve akşam olmak üzere iki defa yapmanız, suyun içerisine koyacağınız tuz miktarı konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

3. Ellerinizi sıkça yıkayın. Piercinginize dokunmadan önce elinizin güzelce yıkanmış olduğundan mutlaka emin olun. Ellerinizi antibakteriyel bir sabun ile yıkamanız burnunuzu temizlerken elinizden mikrop bulaşmasının önüne geçecektir. Aksi halde burnunuza ulaşamayacak bir mikrobun temizlik yapma amacıyla burnunuza götürdüğünüz eliniz vesilesiyle enfeksiyona sebep olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Tuz çözeltisinde bir pamuk parçasını ıslatın. Temiz bir pamuk parçasını tuz çözeltisinin içerisine batırın. Tuzlu su ile ıslanmış pamuk parçasını burnunuzun üzerinde hafifçe bastırarak 3-4 dakika tutun. Başta piercinginiz olmak üzere burnunuzun her bölgesini pamuklu tuz ile ıslattığınızdan emin olun. Piercing halkasında sıkışacak olan piercingleri oradan çıkarmak konusunda dikkatli olun. Bunun önüne geçmek içinde yapacağınız temizlik sırasında fazla bastırmamanız gerekiyor.

Temizlediğiniz piercingli bölgeyi temiz bir havlu ile kurulamanız. Nemli ortamlarda en uygun üreme koşullarını yakalayan bakterilerin çoğalmasını ve enfeksiyona neden olmasını önleyecektir.

5. Bölgeyi temiz havlu vasıtasıyla sürekli kuru tutun. Temizleme yaptıktan sonra piercinginizin çevresindeki bölgeyi temiz olduğundan emin olduğunuz bir havlu ile kurutun. Temiz havlu bulamayacak durumdaysanız bir mendil veya farklı bir pamuk parçası ile bölgeyi kurulayabilirsiniz. Havlunun üzerinde bakteri veya piercinginizin üzerine yapışabilecek herhangi birşey barındırıyor olabilir bu nedenle temiz olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

Kulak çubuğu size verdiği hareket kabiliyeti ve ucundaki pamuk sayesinde temizlik işlemlerinizde kullanabileceğiniz harika bir üründür.

6. Piercingin temizlenmesi için kulak çubuğu kullanın. Piercing halkasının temizliği için temiz bir kulak çubuğu kullanabilirsiniz. Bu sayede piercingin alt bölgesini de dikkatlice temizleyebilirsiniz. Farklı bir araç ile bu temizliği sağlamaya çalışmanız piercing kopmasına veya iltihap kapmanıza neden olabilir, dikkatli olmanızda fayda var.

 • Bunu, tuzlu su içerisinde ıslattığınız bir kulak çubuğu ile yapabilirsiniz. Burun deliğinizin çevresini de temizlemeyi unutmayın. Yavaş ve az şiddet uygulayacak şekilde temizlenebilirsiniz.

7. Lavanta yağı kullanmanız çok sağlıklı olacaktır. Lavanta yağı piercinginizin içerisindeki demirin yağlanmasını sağlayacak, hassasiyeti azaltıp iyileşmeyi teşvik edecektir. Lavanta yağını bölgeye yine bir kulak çubuğu vasıtasıyla sürebilirsiniz. Tuzlu suda veya farklı bir çözeltide bekletilmemiş temiz olduğundan emin olduğunuz bir kulak çubuğu kullanmalısınız.

 • Lavanta yağını piercingin bulunduğu bölgeye koymak için bir kulak çubuğu alın. Kulak çubuğunun temiz olduğundan emin olun.
 • Daha önceden lavanta yağı doldurduğunuz küçük bir birikintiye kulak çubuğunun ucunu hafifçe bastırın. Olabildiğince hafif davranmanız gerekiyor ve çok fazla lavanta yağını içerisine çekmemesi de yine sizin için iyi olacaktır.
 • Azıcık lavanta yağıyla kaplanmış kulak çubuğunun ucunu piercingin bulunduğu bölgenin etrafına yavaşça uygulayın ve piercing demirinden burnunuzun içine doğru lavanta yağı dolacak şekilde kafanızı biraz yana çevirip bekleyin.
 • Yaklaşık bir kaç dakikalık beklemeden sonra temiz olduğundan emin olduğunuz farklı bir kulak çubuğunu alın. Bu kulak çubuğuyla piercingin etrafındaki bölgede kalan lavanta yağını temizleyin.
 • Arta kalan lavanta yağını bölgeden temizlerken dikkatli olmanız gerekiyor zira bölgede arta kalıp kuruyacak bir yağ birikintisi cildinizi tahriş etmeye neden olabilir ki bunu istemezsiniz.
 • Satın alacağınız lavanta yağının üzerinde Sağlık Bakanlığı’ndan onay olduğunu görmeniz gerekiyor.
 • Sağlık Bakanlığı onayıyla üretilmeyen lavanta yağları umduğunuz sonuçları vermeyebilir hatta lavanta esansı barındıran ayçiçeği yağı dahi satın almış olabilirsiniz.
 • Sağlık Bakanllığı onayıyla satılan lavanta yağını keşfetmek için ilk olarak eczanezine danışın. Eczanenizde ilgili ürünün bulunamaması halinde internette araştırma yapıp onaylı bir ürün satılıp satılmadığını kontrol edin. Halen sonuç alamamanız halinde aktarcılar vasıtasıyla lavanta yağını temin edebilirsiniz.

Kaçınmanız gerekenler

1. Şiddetli antiseptik ürünlerden uzak durmalısınız. Bactine, bastitrasin, hidrojen peroksit, alkol veya çay ağacı yağı gibi sert antiseptik maddeler, piercingin temizlenmesi amacıyla kullanılmamalıdır. Çünkü bu gibi sert antiseptik maddeler bölgenin ciddi derecede tahriş olmasına neden olacaktır.

2. Piercinginizi gizlemek için makyaj kullanmayın. Makyaj bölgenin tıkanmasına ve kısa sürede hava alamayan bölgenin enfeksiyona uğramasına neden olacaktır. Bu nedenle bölgede tıkanıklığa sebep olabileceğini düşündüğünüz her türlü kozmetik ürününden o bölgeye mahsus olarak uzak durmanızda fayda var. Bu madde aynı zamanda güneş yağı, bronzlaştırıcı krem, losyon vb. ürünler içinde geçerlidir. Bu gibi yağlı ve kozmetik ürünler bulundukları bölgede varlığını temizlenene kadar sürdürür ve bu piercinginiz için belkide isteyebileceğiniz en son şeydir.

3. Piercinginizi iyileşme süresi tamamen sona erene kadar yerinden çıkarmayın. Söz konusu bölgedeki piercinginizi yerinden çıkarmanız piercing için açılan küçük deliğin vücudunuz tarafından kapatılmasına neden olabilir, iyileşme süreci sona erene kadar piercinginizi yerinden oynatmayın.

 • Bölgeden çıkarmayı planladığınız piercing; şiddetli bir ağrı ve enfeksiyona neden olacaktır.
 • Bu nedenle, iyileşme tamamlanana kadar piercinginizi bölgeden çıkarmamanız en sağlıklı işlem olacaktır. İyileşme süreci 12 ila 24 hafta kadar sürebilir. Söz konusu süreç tamamen sizin bölgeye bakımınıza göre şekillenecektir.

4. Hamam, sıcak suyla doldurulmuş küvet ve havuzlardan uzak durun. Enfeksiyona neden olabilecek zararlı bakterileri barındırmasından dolayı, az önce bahsettiğimiz alanlar piercinginizin bulunduğu bölge için kötü olacaktır. Ancak gerekmesi halinde yani mecbur kalmanız durumunda piercingin blunduğu bölgeyi su geçirmez yara bandıyla kapatabilir ve koruyabilirsiniz. (Bu ürünü eczanelerden temin edebilirsiniz.)

5. Kirli bir yastık ve yastık kılıfından uzak durun. Kirli yastık bakteriler için potansiyeli yüksek bir yaşam alanıdır. Dolayısıyla yastık ve yastık kılıfınızı sıkça değiştirmeniz enfeksiyon kapmamanız adına çok önemlidir.

6. Gereksiz yere piercinginize dokunmayın. Piercinginize dokunmaktan veya onunla oynamaktan kaçının. Piercinginize dokunabileceğiniz tek zaman dilimi temizlerken olmalıdır. İyileşme süresince piercingin daha derine inmesine veya olması gerekenden daha yukarda durmasına neden olabilecek her türlü baskı ve eylemden uzak durmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir