Cilt Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Cildimizde bulunmakta olan gözenekler, cilt sağlığının korunmasında olduğu kadar genel sağlığımız için de oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Vücudumuzdaki gözenekler terin vücuttan atılıp vücut sıcaklığımızın dengelenmesinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu ter ile birlikte zararlı toksinler de vücut sistemimizden dışarı atılmaktadır.[no_toc]

[alert-warning]İlgili Konu: Yüz Nemlendirici Maske Nasıl Yapılır[/alert-warning]

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz geniş gözeneklerden şikayet etmeniz oldukça normaldir çünkü geniş gözenekler yağlı ciltlerde oldukça sık görülen bir durum halindedir. Güneşte uzunca bir süre kalmak, cildin yağ durumunu dengeleyecek herhangi bir bakım yapmamak, bilhassa burun bölgesinde yoğunlaşan siyah noktalar, sivilceler ve son olarak da yaş almak vücutta bulunan gözeneklerin normalden daha fazla genişlemesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca erkeklerdeki yağlı cilt gözenekleri aynı tip cilde sahip olan kadınlara oranla daha geniş olmaktadır.

Kendinize gün içinde doğru bir cilt bakım rutini geliştirebilirseniz, gözenekleri sıkılaştıran maske uygulamalarını düzenli ve sistemli bir biçimde yapabilirseniz geniş olan gözenekleri yüksek oranda kontrol altında tutabilir ve de cildinizin daha da pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Kil Maskesi

Vücudunuzdaki fazla yağdan arınmanızı sağlayan, tıkanmış olan gözenekleri derinlemesine temizleyen ve de düzenli kullanıldığı zaman yağ (sebum) üretimini azaltacak olan kil maskesinin farklı türleri bulunmaktadır.

Aşırı yağlı cilt tipine sahip olanlar için yeşil kil, daha az yağlı cilt tipine sahip olanlar içinse beyaz kil maskesi önerilmektedir. Hangi kilin gözenekleriniz için daha uygun olacağını birkaç deneme sonrasında belirleyebilirsiniz.

Kil seçimi yapıldıktan sonra su dışında başka herhangi bir malzemeye ihtiyacımız olmayacaktır. 2 yemek kaşığı miktarındaki kile azar azar su ekleyip karıştırın. Sürülebilecek kadar sıvı hale geldiğinde maskenizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.Bilhassa yüzünüzde daha fazla yağlanacak olan bölgenizden –bilhassa T bölgesi- başlayarak kili göz ve dudak çevrenizden uzak tutacak şekilde parmak uçlarınız yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz.

5 dakika civarında kurumasını bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yüz yıkama işleminin sonuna doğru gözeneklerin iyice sıkılaşmasını sağlamak maksadıyla yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Kil maskesini yüzünüzde tamamen kuruyacak kadar fazlaca bekletmeniz durumunda yüz bölgenizde bulunan yağın tamamını alarak yüzünüzün daha da kuru olmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple yüzünüz kızarabilir veyahut tahriş olabilir. Bununla birlikte bu kil maskesini çok sık olmamakla koşuluyla -mesela ay içerisinde 2-3 defa- uygulayabilirsiniz.

Yumurta- Şeker- Meyve Maskesi

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • 1 adet yumurta
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 adet limon, greyfurt tarzında asit içeren bir meyvenin suyu

Yapılışı: tüm malzemeleri bir kase içinde karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tıkanan gözenekleri açmada, gözenekler içerisinde biriken kir ve yağı temizlemede ve pürüzsüz bir görünüm kazanmada rahatlıkla kullanılabilir. Haftada bir kez bu maskeyi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Gözeneklerin temizlenmesi ve cildinizin pürüzsüz görünüm kazanmasında etkili olan bir diğer maske de yumurta akı maskesidir. Bir yumurtanın akını yüzünüze sürdükten sonra üzerine parça peçete yapıştırın. Peçetenin tek yaprak olmasına dikkat edin. Yumurtanın akı tam olarak kuruduğunda bu peçeteleri yüzünüzden çıkarın.

Bunlar da ilginizi çekebilir