Çocukların İçin Kişisel Gelişimi İçin İpuçları Nelerdir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Çocukların İçin Kişisel Gelişimi İçin İpuçları Nelerdir

Çocuklar İçin Kişisel Gelişim

Çocuğunuzu güçlü, kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmek oldukça zor bir görev olabilir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza çevreyi öğrenme ve anlamada yardımcı olabilecek olumlu bir ortam sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Çocukluğun erken dönemlerinde fiziksel ve zihinsel gelişmelerin çoğunun gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Çocuklar İçin Kişisel Gelişim İpuçları

İşte kişisel gelişim için yapabilecekleriniz hakkında ipuçları. Çocuğunuzun kişiliğini şekillendirmenize ve hayatının öğrenme evresine girerken onu daha emin ve olumlu kılmanıza yardımcı olacaktır.

1-Öncelikli Olun:

Ebeveynlik şüphesiz en üst önceliğiniz olmalıdır. İşi ve evi yönetmek için zor zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Şimdi öncelik verme ve çocuğunuzla daha fazla vakit geçirme zamanı. Bu ilk gelişim aşamasında çocuğunuzla olan davranışlarınız kişiliğini geliştirmede rol oynayacaktır.

2. Etiketlerden Kaçının:

Çocuğunuzun etiketlenmesi muhtemelen yapabileceğiniz en kötü şey. Bu yanlış bir durumdur. Üstelik iyi bir insan ile karşılaştırsanız bile. Çocuğunuzun kendi kişiliğini ifade etmesine izin verin. Belirli bir şekilde davranması için onu sınırlandırmayın.

3. Olduğu gibi Kabul Et ve Devam Et:

Her bireyin bazı kusurları vardır ve çocuğunuz da öyle. Gerçekçi olmayan beklentileri çocuğunuzdan uzak tutun. Onu en iyi neyle başardığına dair cesaretlendirin. Tutkusunu ateşleyin. Ruhlarını, iyi olmadığı bir şey hakkında sürekli olarak nüksederek nemlendirmeyin.

4. İyi Örnek Olun:

Yaşamın bu gelişim aşamasında, çocuğunuzun sizi ve eşinizi taklit etme olasılığı daha yüksektir. Her zaman en iyi davranışınızda olmanız gerektiğini unutmayın. Çocuğunuz için iyi bir örnek oluşturmak birçok faydaya sahiptir ve çoğu sizin için de iyi olacaktır.

5. Onu Sevgiyle Cezalandırın:

Cezalandırmanın küfürlü veya şiddetli olması gerekmez. Çocuğunuzu idare etmenin hilesi onu sevgiyle cezalandırmaktır. Doğru ve yanlış arasındaki farkı vurgulamak için bir noktaya gelin. Belirli etkinlikleri neden onaylamadığınızı açıklayın ve çocuk bunu yaparsa üzgün veya hayal kırıklığına uğrayacağınızı söyleyin.

6. Onu Dinleyin:

Çocuğunuza bölünmemiş bir şekilde dikkatinizi vermek muhtemelen ebeveynliğin altın kurallarından biridir. Her zaman harikalar yaratır. Çocuğunuzun endişelerini dinleyin. Bu ona bir önem duygusu kazandıracak ve onun güvenini ve gücünü artıracaktır.

7. Ona Yardım Edin:

Büyüyen çocuğunuzla başa çıkmak için pek çok yol var. Onun, içinde başarılı olmasının ve ona yardım etmenin en iyi yolu, her ne zaman size ihtiyacı olduğu anlarda onun yanında olmaktır. Bir ebeveyn olarak, onun nihai destek sistemi olması gerekir. Onun iniş ve çıkışları boyunca ona yardım için onun rehberi olun.
Sonuç olarak şunu unutmayın: her çocuk farklıdır ve çocuğunuzun işleyişinde en iyi yaklaşımın ne olduğunu anlamanız gerekir. Sürekli sevginiz ve inancınız, çocuğunuzun kendine güvenen biri olmasına ve sevgi dolu bir kişilik geliştirmesine yardımcı olacak hareketlerdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir