Kravat Nasıl Bağlanır ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kravat Nasıl Bağlanır ?

Klipsli kravat kullandığınız lise günlerini çoktan geride bıraktıysanız artık gerçekten de kravat bağlamayı öğrenmenizin vakti gelmiştir, kesin görünüme sahip bir kravat, orta büyüklükte bir ayna ve biraz sabır ile harika ve şık bir kravat düğümü atmak konusunda uzman olabilirsiniz. Çok yönlü kravatlardan klasik düz kravatlara göre onlarca farklı model bulunmaktadır ve bunun seçimi tam olarak bulunacağınız ortam ve gününüzün ne kadar önemli olduğuna göre değişecektir.

Bu içerikteki yöntemler sanki başkasının kravatını bağlıyormuşsunuz gibi size anlatılacaktır bu nedenle direkt olarak boynunuzda denemeden önce insan boynuna benzer bir alanda kravat bağlamayı pratik yapmanız çok önemlidir.

İpuçları

  • Kravatınızı bağlamaya başlamadan önce iyice ütülediğinizden emin olun. Bu hem daha kolay haraket ettirilebilmesi hem de daha sabit ve düz bir görünüm kazanması için çok önemlidir.
  • Kravatınızın bulunacağınız ortama uygun olduğundan emin olun, bunun için biraz araştırma yapmanız yeterlidir bulunacağınız ortamda daha önce bulunmuş kişilerle iletişim kurabilir ya da Google’dan faydalanabilirsiniz.
  • Gömleğinizin kalın olması kravatınızın daha güzel gözükmesini sağlayacaktır, gömleğinizin içerisine beyaz veya renkli bir atlet giymediğinizden emin olun.

 

Kraval Nasıl Bağlanır ?

Dört Elle Düğüm (En Kolay Yöntem)

1. Kravatı boynunuza sarın. Kravatı yakanızın üstünden tüm düğmelerinizi kapatacak şekilde düzgünce sarın. Kravatın geniş olan ucunu sağ tarafa asın ve dar kısım 30 cm yukarıda kalacak şekilde tutun.

  • Bu düğüm asimetrik bir düğümdür bu nedenle kravatı bağlayana kadar yakanızın altına yerleştirmemeniz önemlidir.

2. Geniş ucu dar uçtan geçirin. Geniş olan ucu, sol tarafa doğru dar ucun üzerinden geçirin ardından iki yakayı boynunuzun yanından doğru sol elinizle tutun.

3. Geniş ucu dar ucun altından doğru satın. Sol elinizle geniş ucu dar ucun altından doğru sağ elinize iletin ve yavaşça çekin.

4. Geniş ucu tekrar sıkıştırın. Dar kısmın üzerinden sağ üst taraftan doğru sol aşağıya bakacak şekilde geniş ucu çarpraz olarak sarın. Kravatın ön tarafının halen ön tarafa baktığından emin olun bu duruşunu hiçbir zaman bozmamanız önemlidir.

5. Geniş ucu boynunuza doğru çekin. Geniş ucu kendi altından doğru katladıktan sonra boynunuza doğru yukarı yönlü çekin.

6. Yukarı çektiğiniz geniş ucu düğümün oluştuğu bölgeden doğru aşağı geçirin. Kravanızın ön tarafında yatay görünümlü bir düğüm olacaktır. Bu düğümü bir parmağınızla açarken aşağı doğru düzgünce geniş ucu sokun.

7. Düğümü iyice sıkıştırın. Dar kenarı bir elinizle tutarken, kravatın sıkışmasını sağlamak için sağ elinizle düğüm noktasını yukarı doğru yavaşça çekin. Kravanızın düz ve uzunluğunun iyi olduğundan emin olduktan sonra kravanızı elinile düzleştirin ve bulunduğu bölgeye sabitlenmesini sağlayın.

Temel yöntem

1. Kravatı yakanızın etrafına yerleştirin. Çoğu düğümden farklı olarak Pratt düğümü kravatın ters durduğu ve uçlarının başlangıçta aşağı baktığı tek düğüm şeklidir. Kravatın geniş ucunu sağ tarafınıza, dar kısmını sol tarafınıza asın.

  • Bu düğüm şekli neredeyse her gömlek tipi için uygun bir kravat bağlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Geniş ucun nerede durduğuna dikkat edin. Düğümlü bir kravatta, geniş ucun kemer tokasının hemen üzerinde bulunduğundan emin olun. Bunu şu şekilde hesaplamanızda fayda var; kravat bağlamakla işiniz bittiğinde kravatın geniş ucu başlangıçta bulunduğu yere kadar uzun olacaktır, bu nedenle kravatın ne kadar uzun olmasını istiyorsanız geniş ucun da orada olduğundan emin olun.

  • Kravatın dar ucu, geniş ucundan daha yukarıda durmalıdır ve genel olarak göbeğinizin bulunduğu alandaki düğme ile dar ucun aynı hizada olmasını sağlamanız mükemmel sonucu almanıza yardımcı olur ancak yine de geniş ucun nereye yerleştirildiği dar ucun nerede durduğundan çok daha önemlidir.

3. Dar ucun altından geniş ucu çaprazlayın. Geniş ucun dar ucun altından aşağı doğru geçirildiğinden emin olun ve dar ucu aşağıda tutmaya devam edin.

  • Kravatınızın belirli bir aşamaya kadar sürekli arka tarafını görmeniz gerekir, bu aklınızı karıştırmasın kravat ile işiniz bittiğinde kravatınızın iki tarafı da durması gerektiği gibi duracak ve harika bir düğüm elde etmiş olacaksınız.

4. Geniş ucu boynunuza gelecek şekilde dar ucun üstünden doğru çekin.

5. Geniş ucu çarpraz bir şerit oluşturacak şekilde dar ucun altından geçirin. Geniş ucu yukarı doğru çektikten sonra çapraz şekilde dar ucun altından geçirdikten sonra çapraz bir şerit elde etmeniz gerekir.

6. Geniş ucu, dar ucun üzerinden geçecek şekilde soldan sağa doğru düzgünce katlayın. An itibariyle kravatınızın arka kısmı değil bakması gereken ön kısmı karşı tarafa bakmalıdır.

7. Geniş ucu boynunuza doğru tüm kravat uclarının altından çekin. Aşağıdan yukarı doğru çekerken düğümün içerisinden geçirmeyin yalnızca gömleğin üstünden düğümlerin altından boynunuza doğru çekin.

8. Yukarı çektiğiniz geniş ucu boynunuzda oluşan düğümden aşağı doğru geçirin. Solda kalan ucun kravatınızın önünde bir halka oluşturduğundan emin olmanız gerekir. Geniş olan ucun halkayla birlikte tuttuktan sonra aşağı doğru çekerek sıkılaştırıldığından emin olun.

9. Sıkılığı ve düğümün yerini ayarlamak için düğümü kaydırmanız gerekiyor. Düğümün daha sıkı olmasını sağlamak ya da kravatın uzunluğunu değiştirmek için kravatın dar ucunu bir elinizle tutarken düğümü yukarı doğru çekebilirsiniz.7

  • İşte size bir taktik; eğer kravatın dar kısmı çok fazla dışarda kalır ve tekrar bağlamak için endişelenirseniz dar kısmı iki düğmenin arasından vücudunuzun içerisine sokun. İki düğme arasından içeri giren dar uç dışarıda görünmeyeceğinden dolayı hem daha güzel görünecek hem de daha sabit bir kravat bağlamış olacaksınız.

10. Düğümü yeterinde yukarı çekin. Kravatı yukarı doğru çektikten sonra kravanızın daha düz durması için parmaklarınızla düğümü dışarı doğru itebilir bu sırada gerekli düzenlemeleri yapmak için dar ucu aşağı çekmeye devam edebilirsiniz, ancak bunu yaparken düğümün şeklinin bozulmamasına yada düğümü çok fazla yukarı çekmediğinizden emin olmanız gerekir.

Bunlar da ilginizi çekebilir