Saç Daha Hızlı Nasıl Uzar ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Saç Daha Hızlı Nasıl Uzar ?

Uzun ve sağlıklı bir saç güzelliğin ve gençliğin göstergelerinden bir tanesi. Eğer ileride saçınızın uzun olmasını istediğiniz bir organizasyon var ise ya da çok feci bir saç kesimi atlatmışsanız merak etmeyin çünkü doğal yollarla saç uzatma yöntemleri bulunuyor. Saçın hızlı uzaması için saç bakımından ziyade diyet yapmak gibi bir çok şey etki gösteriyor. Tek bir şeye değil tamamı ile hayat stilinize uygulayacağınız yöntemler sayesinde saçlarınızı normalde çok daha hızlı bir şekilde uzatabilirsiniz.

 

Saç Daha Hızlı Nasıl Uzatılır

Eğer saçınızın çok daha hızlı uzamasını istiyorsanız uygulamanız yöntemler saç bakım kürlerinden ibaret değildir. Tamamı ile hayatınızı ve vücudunuzu belirli bir düzene sokmanız gerekmektedir. Eğer hayat düzeninizi ve aldığınız besinleri düzenlerseniz saçınızın sağlığı kendiliğinden yerine gelecektir.

Sağlıklı Saç Diyeti Uygulayın

1.Günlük olarak dengeli bir şekilde protein tüketimine dikkat edin. Sağlıklı saç uzatabilmek için günlük olarak protein alıyor olmanız gerekir. Tek yapmanız gereken yeteri kadar protein alıp almadığınızdan emin olmak.

 • Saç genel olarak keratinden ve amiono asitlerden oluşan proteinden oluşur. Vücudunuz yeni saç oluşturmak ve uzatmak için bolca amina asite ihtiyacı olacaktır. Amino asit üretimi yapabilmek için de yeteri kadar protein almanız gerekecektir.
 • Sağlıklı olarak protein et , yumurta , balık , soya , fındık , badem , mercimek gibi besinlerde bulunmaktadır.

2.Çinko ve demir minerallerini yeteri kadar aldığınızdan emin olun. Demir ve çinko eksikliği zayıf saçların çıkmasına ve hatta saç kaybına dahi yol açabilir. Yeterli çinko ve demir değerleriniz var ise saçlarınız daha sağlıklı olacaktır.

 • Demir oksijenin hücrelere geçişinde önemli rol oynar ve proteinlere saç onarımını yapmak için yardım eder. Yağsız etler , yumurta ve kümes hayvanları vücudunuz tarafından kolaylıkla sindirilir ancak demir eksikliğinde mercimek , fasulye , soya gibi besinler sindirilemez.
 • Çinko ise saç onarımı gibi onarım işlerinde vücuda yardımcı olur. Ayrıca yağ bezlerini saçınızın etrafında tutarak görevini gerçekleştirir. Çinko fıstık ezmesi , yağsız et , istiridye , yengeç , tavuk eti , kabak çekirdeği gibi besinlerde bulunur.
 • Eğer ciddi derecede bir demir ve çinko eksikliğiniz var ise tıbbı bir destek altında besin takviyeleri alabilirsiniz. Ancak çoğu insan doğal yollarla beslenerek demir ve çinko değerlerini olması gerektiği seviyede tutmayı başarabiliyor. Tek yapmanız gereken biraz daha dikkatli ve bilinçli beslenmek.

3.Yağı diyetinizden çıkarmayın. Sağlıklı yağlar saç uzatma ile özdeşlemiş bir şeydir. Yağı diyetinizden çıkartırsanız vücudunuz sağlıklı saç üretimini sürdüremez.

 • Bildiğiniz üzere yağ yalnızca saç uzatmak için değil A,D,E,K vitaminlerinin kana karışımında da önemli rol oynamaktadır.
 • Yağı sağlıklı seviyede aldığınızdan emin olun. Yağ asidi ve Omega 3 besinlerini de tüketmeyi ihmal etmeyin.

4.Tavsiye edilen C vitamini miktarını almalısınız. C vitamini eksikliğinde kuru , sönük ve zayıf saçlar oluşur. Vücudunuz C vitaminini kolajen üretiminde kullanılır. Kolojende yeni saç hücreleri için temel yapı taşlarındandır. Ayrıca C vitamini eksikliğinde vücudunuz demir sindiriminde de zorlanacaktır.

 • C vitamini meyveler , ananas , çilek brokoli , lahana ve biber gibi besinlerde bulunmaktadır.

5.Saç kaybını önlemek için B vitamini alın. B vitamini besin takviyeleri sayesinde hızlı saç uzaması henüz kesinleşmemesine rağmen insanlar tarafından bilinen durumlardan bir tanesidir.

 • Bilimsel olarak B vitamini tüketiminin biotin ve riboflavin arttırımını sağladığı henüz kesinleşmemiş olsa da B vitaminini tüketmemeniz saç kaybı yada saçlarınızın incelmesine yol açabilir.
 • B vitamini deniz mahsülleri , ıspanak , yulaf ezmesi , muz , mercimek , enginar , pancar , brokoli gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

6.Biraz zamana ihtiyacınız olacak. Diyet sayesinde aldığınız takviye besinler çıkan yeni saçlar için ciddi derecede etkili olacaktır ancak şuan bulunan saçlarınızda bir etki göstermeyecektir. Yani yeni çıkan saçlarınız ile birlikte değişimi görmeye başlayacaksınız. Bundan dolayı yaklaşık 6 ay kadar bir süre saçınızın yeniden oluşumunu tamamlaması için gereken bir süredir.

Stresi Azaltarak Uzamayı Arttırın

1.Genel sağlıklı hayatı devam ettirip stresi azaltın. Düzenli beslenin ve aynı zamanda spor yapmayı , gezmeyi , düzenli uyumayı da ihmal etmeyin çünkü stres ciddi anlamda saç döken sebeplerden bir tanesidir. Saçı dökülen insanlara baktığınızda genelde endişe seviyesi yüksek ve kaygılı insanlar olduklarını göreceksiniz.

 • Düzenli beslenmeyip , spor yapmayıp uyumadığını sürece vücudunuz enerjinizi günlük yaşamsal faaliyetler için kullanacaktır. Bundan dolayı onarım çalışmaları gibi saç uzatma çalışmaları ikinci planda kalacaktır. Buda saçlarınızın yıpranmasına hatta kaybına dahi yol açabilir.

2.Stres nedenlerinizi belirleyin ve aşırı hap kullanımından kaçının. Günlük hayatta özellikle Türkiye’de rastgele hap kullanımı çok bulunuyor. Ancak bu hapların yan etkileri de bir hayli fazla. Fiziksel stres faktörleri ile birlikte , dikkatsiz ilaç kullanımları , travmalar ve bazı sorunlarda birleşince saç kayıplarına yol açabiliyor.

 • Bu tarz durumları küçümseyerek dikkate almamazlık yapmayın çünkü saç uzaması genel olarak tüm yaşam stilimize dikkat ederek başarabileceğimiz bir şeydir. Yalnızca saçınıza uyguladığınız bakım kremleri veya farklı kürler ile saçınızı uzatabilme imkanı yoktur. Eğer bu saydığımız adımları doğru uyguluyorsanız saç bakımları etki edecektir.

3.Stres ile nasıl baş edebileceğinizi öğrenin. Stres saç dökülmesi ve saçın seyrelmesi gibi durumlara sebep veren en önemli farktörlerden bir tanesidir. Anlık saç dökülmeleri ve saç yıpranmaları genellikle belli bir çöküş dönemlerinde görülür. Eğer stres yaptığınız ve duygusal olarak çöküş yaşadığınız bir durum var ise bunu nasıl aşabileceğiniz konusunda bilgi alın.

4.Sabırlı olmanız gerekir. Gerçek anlamda ve gözle görülebilir şekilde saçınızın uzaması ve sağlamlaşması en az 2 ay kadar bir süre alabilir. Çünkü şuan çıkmış olan saçlarınız için uyguladığınız bu adımlar faydalı olmayacaktır. Yeni çıkan saçlarınız için bu uyguladığınız adımlar yardımcı olup daha güçlü saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır. Yeni saçların çıkmaya başlıyor olması da zaman ister. Bundan dolayı sabırlı olun ve kurduğunuz hayat düzenini bozmamaya çalışın.

Genel Bir Tıbbi Durum Mu Öğrenin

1.Saçınızın yavaş uzamasının yada yıpranmasının biyolojik bir durum olup olmadığından emin olun. Eğer beslenme problemleri  , uyku problemleri , stes gibi hastalıklara sahip iseniz bu durumların saçınızın dökülmesinde ve yıpranmasında etkili olabileceğini bilmelisiniz. Bundan dolayı doktorunuza bu tarz durumların saçınızda ne gibi bir etki yaratabileceğini sormalısınız. Eğer bu durumların saçınız üzerindeki etkilerini tıbbi yöntemlerle bir doktor tavsiyesi ile ortadan kaldırabilirsiniz saç bakımınız ve saç uzaması çok daha kolay olacaktır. Bu durumu bir doktor ile tartışmaktan ve tavsiye almaktan asla çekinmeyin. Belki de en kârlı ve kısa çözüm sizler için bu olacaktır.

2.Hastalığınızdan dolayı uygulanan tedavi saç dökülmesine yol açabilir. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı size uygulanan tedavi saç dökülmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza durumu açıklayıp verilen ilaçların ve tedavinin alternatiflerinin olup olmadığını sormakta fayda var.

3.Saç derisi probleminiz olup olmadığından emin olun. Saç derisi problemleri de saç gözeneklerinin nefes almasını engeller ve bu da yine saç dökülmelerine yol açar. Eğer kafanız sürekli kaşınıyor ve kepek tarzı şeyler saçınızdan çıkıyorsa saç derisi probleminiz olabilir. Bu tarz bir kuşkunuz var ise doktora danışıp görüşmenizde fayda olacaktır.

Saç Şekillendirmeleri En Aza İndirin

1.Saç şekillendirme işlemlerini fazla abartmayın. Eğer sürekli belirli saç şekillendirme işlemleri uyguluyorsanız bu saçlarınızın aşırı derecede yıpranmasına hatta saç kırıklıklarına yol açabilir. Aslında gür bir ve sağlam saç köklerine sahip olmanıza rağmen saçın uzun kısımlarına geldikçe kopan saçlardan dolayı saçlarınız hacimsiz ve kötü görünebilir. Uyguladığınız saç şekillendirme işlemlerini olabildiğince aza indirmeye çalışıp saçınızın dinlenmesine müsaade edin.

2.Perma , saç düzleştirme , kıvırma , saç boyama gibi işlemlerden kaçınmaya çalışın. Saçlarınız doğal bir şekilde kalırsa uzamasına da doğal bir şekilde devam edebilir anca perma , saç boyaması gibi ciddi derecede saça zarar veren ve yanmasına bile yol açabilecek işlemler saçlarınızı kaybetmenize yol açabilir. Eğer bu tarz işlemleri sık sık uygulamaya başlarsanız ilk seferinde belirgin bir azalma olmasa bile ileri ki işlemlerde gözle görülebilir saç kayıpları olacaktır.

3.Kauçuk gibi saç lastikleri kullanmayın. Saçlarınızı arkada toplamak için kullandığınız saç lastikleri saçlarınızın kırılmasına ve hatta kopmasına yol açar.

Saçları belli aralıklar kestirin. Belli aralıklar ile saç uçlarınızı kestirmek saç kırıklarınızın oluşmasını engeller ve böylelikle saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir