Sakal Daha Hızlı Nasıl Uzar? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Sakal Daha Hızlı Nasıl Uzar?

Bazı erkekler hızla büyüyen sakal ile kutsanırken, geriye kalanlar yavaş uzayan sakallarla veya kıvırcık bıyıklarla mücadele eder. Yüzünüzdeki tüyün büyüme oranı ve büyüme hızı çoğunlukla genetiğinize bağlıdır, ancak sakalınız için endişeleniyorsanız büyüme oranını ve dolgunluğunu en üst düzeye çıkarmaya çalışabileceğiniz birkaç yöntemde elbetteki vardır. Sakalınızı daha hızlı büyütmek için, yüzünüzü temizleyerek, nemlendirerek ve düzgün şekilde tarayarak bakım yapın; saçın uzamasını teşvik eden biyotin veya diğer vitamin takviyelerini kullanın ve sakalınız uzayıncaya dek kendi haline bırakın, yani kesmeyin veya şekil vermeye çalışmayın.

Cildinize düzenli olarak bakım yapmanız hem daha güzel bir cilde hem de daha uzun sakallara sahip olmanızı sağlayacaktır. Satın alacağınız basit bir sakal bakım kremi bile inanılmaz faydalı olabilir.

Yüzünüze Bakım Yaparak

1. Cildinizi haftada bir kez eksfoliye edin. Erkekler için özel olarak üretilen bir ürün veya eksfoliye edici materyaller kullanın. Ölü cilt hücrelerinin bulunduğu yerden çıkarılması yeni kıl büyümesini teşvik edecektir.

  • Eksfoliye maskesini deneyin. Ürünü yüzünüze uygulayacaksınız ve durulamadan önce 10 ila 30 dakika arasında bir süreyle cildinizin üzerinde havayla temas edecek şekilde açık bırakacaksınız.

2. Cildinizi temiz tutun. Her sabah ve akşam sıcak su ve hafif bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Temiz cilt yüzünüzdeki kıllara büyümeyi teşvik eder.

3. Okaliptüslü bir krem veya nemlendirici kullanın. Okaliptüs içerikli besleyici ürünler sakalın yüzünüzde daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

  • Tüysüz veya kuru ciltleriniz için okaliptüs yararlı olacaktır. Ayrıca nemlendirilmiş cilt, yüz tüylerinin hızlı bir şekilde büyümesi için daha iyi bir çevre yaratır; bu da uzun sakallı bir sonuç anlamına gelir.

4. Sakallarınızın düzgün uzadığından emin olun. Sakalların farklı yönde uzamaları kötü bir görünüme ya da potansiyel uzunluklarına erişememelerine neden olabilir bu nedenle sakallarının ne yönde ne şekilde uzadığını dikkatlice kontrol edip düzenli olarak taraman oldukça faydalı olacaktır. Diğer yandan eşit oranda büyümeyen sakallar gerçekten de hiç istemediğin bir sonuçla karşılaşmana neden olabilir.

5. Yeterince dinlenin. Uyku düzenindeki bozukluk cilt hücrelerinin kendi kendisini yenilemesine veya sakalınızın potansiyel uzunluğuna erişmesine mani olur. Bu nedenle düzgün şekilde uyuyup dinlenmeniz hem cildinizin hem de sakalınızın güzelleşmesini sağlayacaktır.

Düzenli egzersiz yapmanız ve kendinize özen göstermeniz stresinizi azaltmanızı sağlayacağından dolayı sakallarınızın dökülmesini engelleyecek, daha hızlı uzayabilmesi için gereken ortamı oluşturmanız açısından fayda sağlayacaktır.

6. Stresinizi sağlıklı bir şekilde yönetin. Sakin bir ruh hali içerisinde olunca sakallarınız çok daha hızlı büyür ve pek çok güzellik ve sağlık uzmanı saçların stres nedeniyle dökülebildiğine dair araştırma sonuçları paylaşmış durumda.

  • Stresinizi yönetmeniz ve egzersiz yapmanız sakalınızın düzgün ve sağlıklı şekilde uzayabilmesine olanak sağlayacaktır. Egzersiz, saç büyümesini teşvik edecek ve yüzünüzdeki kan dolaşımını geliştirecektir.

Vitamin ve Takviye Alarak

1. Her gün biyotin alın. Bu yöntem saç ve tırnaklarınızdaki büyümeyi teşvik ettiği gibi sakallarınızın da ciddi oranda uzamasına yardımcı olacaktır.

Besin desteği kullanmadan önce doktorunuz ile görüşme yapıp tavsiye istemeniz oluşabilecek olumsuz durumlardan etkilenmemeniz için oldukça önemlidir.

2. Sakalınızın hızla büyümesini sağlamak için her gün 2.5 mg biyotin kullanın. Bu genellikle eczanelerden veya sağlıklı gıda mağazasından satın alabileceğiniz takviyelerdendir.

  • B vitaminini diyetinize ve güzellik ürünlerinize ekleyin. B1, B6 ve B12 vitamini, sakalların hızla büyümesine yardımcı olmak için özellikle faydalıdır.

3. Diyetinizdeki protein miktarını artırın. Et, balık, yumurta ve fındıkta bulunan protein yüzdeki kılları daha hızlı büyütür.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeniz vücudunuzun kendisini onarması için gereken vitamin ve minarelleri almanızdan dolayı sakallarınızın da çok daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

4. Meyve ve sebze tüketimine dikkat edin. Sakallar vücutta uygun besin maddeleri olmadan büyüyemez, meyveler ve sebzeler sakalların hızlı bir şekilde büyümesi için gereken vitamin ve minerallerin birçoğunu sağlar.

Sakalı kendi haline bırakarak

1. Sakalınızı kesmek veya şekillendirmek gibi düşüncelere karşı kendinizi kontrol edin. Sakalın hızla büyümesini istersen onu kendi haline bırakman gerekir. Sakalın uzaması için 4 veya 6 hafta kadar bir süre boyunca traş makineleri ve jiletleri cildinden uzak tutman gerekir.

  • Sakalınızı kendi haline bıraktıktan sonra girebileceği şekilsiz halden kurtulmak için sakal bakım kremi ve tarak kullanabilirsin.
  • Günlük olarak kullanacağın sakal bakım kremi sayesinde kıl kökleri beslenecek ve çok daha hızlı şekilde uzayabilecektir. Bu sayede 4 veya 6 hafta olan ortalama süre 3 veya 4 haftaya düşebilecek dolayısıyla 1 ay içerisinde sakalının istediğin uzunluğa erişmesine tanıklık edebileceksin.

2. Tıraş olmanın sakalların daha kalın ve daha hızlı büyüdümesine yol açtığına dair inanışı yok sayın. Bunu destekleyen bilimsel bir delil yoktur. Sakalınızı tıraş etmek yalnızca yüzünüzdeki sakal miktarını azaltacaktır, bir sonraki uzayışında daha hızlı uzamasına vesile olan tek şey ise zamandır.

  • Sakalınızı düzenli olarak kesseniz dahi kendi haline bıraktığınızda daha fazla veya daha uzun olmayacağına inanmanız için birkaç bilimsel araştırma okumak isteyebilirsiniz, bu konuda yazılmış onlarca araştırma sonucuna erişmek için araştırma yapabilirsiniz.

3. Yüzünüzde sayısı artan kılların daha sert olmasını bekleyin. Sakallarınızın hepsi aynı hızda büyümeyecektir, sakalınız uzarken yüzünüz kaşınabilir ve bu durum tedirgin olmanıza neden olabilir. Yüzünüzün sivilce dolacağıyla ilgili düşünceleri kafanızdan silin ve sabretmeye devam edin.

  • Sakalınızı uzatırken çıkan sivilceler konusunda doktor desteği isteyebilir, bazı cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Sakalınız uzarken aşağısında kalan cildiniz hava ile temas etmekte zorlanacağından dolayı bu gibi durumlar sıklıkla yaşanır.
  • Doktorunuza başvurduktan sonra yüksek ihtimalle size hidrokortizon içerikli bir krem verecektir. Nasıl uygulanacağıyla ilgili doktorunuzdan bilgi aldıktan sonra kaşıntının gittiğini göreceksiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta hidrokortizon içerikli kremlerin ciltte olumsuz etki de yaratabileceğidir ve mutlaka doktor incelemesinden sonra size verilmesi gerekir.

Bunlar da ilginizi çekebilir