Sakal Nasıl Gürleşir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Sakal Nasıl Gürleşir?

Erkekler için en önemli şeylerden birisi herhalde tam sakal çıkmasıdır. Hemen hemen her erkekte öyle yada böyle sakal çıkıyor ancak tam gür sakal çıkarma biraz bakım , biraz da genetik işi diyebiliriz. Sakal gürleştirmek için jilet ile sakalınızı kesmek haricinde yapılabilecek daha bir çok şey var. Sizlere sakalınızı daha gür hale getirebilmeniz bazı yollar ve ipuçları gösterdik ancak bunları yapmak zaman ve özveri isteyecektir şimdiden belirtmek isteriz.

[alert-warning]İlgili Konu: Sakal Nasıl Çıkar[/alert-warning]

Sakal Nasıl Gürleşir ?

Sakal gürleştirme yöntemleri olarak ilk öncelikle sizlere günlük bakımlar , yaşam stilinizin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verdik. Bunun ardından sizlere sakalınızı daha gür yapmak için hangi doğal yöntemlerin olduğunu anlattık. En son olarak ise genel olarak sakal çıkması hakkında temel bilgileri sunduk.

Sakal Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Sakalınızı çok erken iken şekillendirmeye çalışmayın. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi sakal biraz uzar uzamaz istenilen şekle göre düzeltilmeye çalışılması ve kesilmesi oluyor. Sakalınızı biraz doğal uzama sürecine bırakın ve en az 3-4 hafta kadar kendi halinde uzasın. 4 hafta gibi bir süre içerisinde orta halli bir sakalınız çıkıyorsa biraz bakımsız veya kirli görünebilir ancak eğer tam gür bir sakal istiyorsanız biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

2. Hangi modeli istiyorsunuz buna karar verin. Sakalınız sizlere belirttiğimiz gibi en az 4 hafta olacak şekilde kendi halinde uzadıktan sonra hangi stili istediğinize tam olarak karar verin çünkü artık buna göre sakalınızın uzamasına karar vereceksiniz ve buna sakalınız için kesim işlemi yapacaksınız.

3.Sakalınıza şekil verin. Eğer sakalınızı kesme konusunda kendinize güveniyorsanız karar verdiğiniz stile göre sakalınızı şekillendirin. Eğer kendinize güvenmiyorsanız bir profesyonel kuaföre gidip sakalınıza istediğiniz şekli verdirebilirsiniz.

4.Sakalınızı ve cildinizi temizleyin. Sakallar yüzünüzde bulunan gözeneklerden çıkar ancak yüz sürekli dışarıda açık bulunduğu için gözenekler çok çabuk kirlenebilir ve tıkanabilir. Bundan dolayı yüzümüzü düzenli olarak şampuan veya cilt sabunları ile yıkamalıyız. Böylelikle açılan gözeneklerden sakal çok daha kolay bir şekilde çıkabilecektir.

5.Sakalınızı koruyun. Eğer ortam açısından kirli, kimyasal ortamlarda çalışıyorsanız sakalınızı koruyucu yağlar ile korumanız gerekebilir. Böylelikle sakalınızın zarar görmeyip yıpranmamasını sağlayabilirsiniz.

Doğal Yollar Sakal Gürleştirme

1.Beslenmenize dikkat edin. Eğer sakalınızın tam anlamıyla gür çıkmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenmenizi düzenlerken sürekli olması ve bir iki günlük olmaması çok önemli. Çünkü gür bir sakal çıkartma süreç isteyen bir şeydir. Saç nasıl uzar konumuzda da bahsettiğimiz gibi sakal için de protein takviyelerini arttırmamız gerekiyor. Biotin içeren besinler tüketirsek sakallarımız da daha gür ve tam bir şekilde çıkacaktır.

  • Et türleri haricinde yeşil yapraklı besinler , brokoli , ıspanak da sakal gürleştirme için etkilidir. Östrojen kadın hormonunun baskılanmasını ve testesteron erkek hormonunun artmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte fast food tarzı şeker oranları yüksek ve sağlıksız besinlerden kaçınmanız gerekmektedir.

2.Vitamin takviyeleri almayı düşünebilirsiniz. Eğer günlük doğal besinler ile yeterli besin değerlerini yakalayamıyorsanız vitamin takviyeleri sayesinde bu eksikliği düzenleyebilirsiniz. Günlük 2.5 mg biotin alarak saç veya sakal gelişiminizi düzene sokabilirsiniz. Genelde doktorların önerdiği bu vitamin takviyesi zararsız olarak biliniyor. Günlük olarak 2.5 mg tüketilmesi yeterlidir ancak suda çözünüp daha fazla tüketilse bile bir zararı olmadığı belirtiliyor. Fazla tüketim idrar yoluyla dışarı atılıyor.

  • Biotin takviyesinin yanı sıra B1 , B6 , B12 ve sakal için geliştirilmiş olan multivitamin kategorisindeki vitabeard takviyesini de deneyebilirsiniz.

3.Spor her derde deva. Spor yapmanız vücudunuzun işleyişini tamamı ile düzenler ve testesteron hormonunuzun da artmasını sağlar. Spor hayatınızı belirli bir rutine bindirdikten sonra vücudunuz da düzene girecektir. Bu vücudunuz için yalnızca sakal gürleşmesi anlamına değil tamamı ile vücudunuzun iyi çalışması anlamına gelecektir.

4.Dinlenin ve stres atın. Vücut onarım çalışmalarının hepsini uyurken gerçekleştirir. Eğer yeteri kadar uyumazsanız vücut onarım çalışmalarını tam anlamıyla yapamaz. Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmek için yapılan onarımlar gerçekleştirilir ancak sakal ve saç tarzı onarımlar için vücut tam anlamıyla çalışmaz. Eğer stresli bir hayatınız var ise ve rahatlamaya vaktiniz yok ise yine vücudunuz tam anlamıyla doğru çalışmayacaktır.

5.Su içmeye özen gösterin. Tabi ki de sakalınız su içtiğiniz için doğrudan etki edecek şekilde gür olmasını sağlamaz ancak eğer vücudunuz su oranı korunduğu sürece vitamin çözülmeleri ve vücudunuzun işleyişi de yine düzene girecektir. Buda daha gür sakallara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sakal Çıkarmanın Temelleri

1.Sakal uzaması ve zaman ister. Sakal uzaması ciddi anlamda zaman ve sabır gerektiren bir iştir. Kendi modelinizi belirledikten sonra uzun bir süre beklemeniz ve sakalınızı çok kurcalamamanız gerekir. Eğer dayanamayıp erkenden şekil vermeye kalkarsanız sakalınızın doğal uzama sürecini bozmuş olursunuz.

2.Jilet ile sakal kesilirse sakal çıkar masalını unutun. Muhtemelen bu güne kadar sağdan soldan bir çok kez sakalın jilet ile kesildiğinde çok daha gür çıktığına dair söylentiler duymuşsunuz ve buna inanıyor olabilirsiniz. Bu durumunun herhangi bir şekilde doğruluğu yada bilimsel olarak kanıtlanmışlık durumu yoktur. Sakalınızı kestikten sonra ilk uzama süresi biraz hızlı olur ancak sonra normale döner ve hatta daha yavaş uzamaya başlar.

3.Kaşıntı ile başa çıkmayı öğrenin. Sakalınız belirli bir süre kendi haline bırakılacak ve uzamaya başladığında ciddi anlamda kaşınacaktır. Bu kaşıntı sizin canınızı sıkabilir ve dayanamayıp sakalınızı kesebilirsiniz. Aslında sakalın o haline bir süre alıştıktan sonra kaşıntı durumu da gidecektir. Aslında durum kolunuza taktığınız saatin varlığını başlangıçta hissedip sonradan kolunuzda olduğunu unutmanız gibi bir şeydir.

4.Yüzünüzü temiz tutun. Yüzünüzü belirli aralıklar sürekli olarak temizleyin ve gözeneklerin açık kalmasını sağlayın. Bu sayede sakallarınız herhangi bir engele takılmadan kolay bir şekilde uzayacaktır.

5.Genetik sebepleri gözardı etmeyin. Tüm bu işlemleri uyguladığınız halde herhangi bir şekilde sakalınız da bir gelişme olmuyorsa durumun genetik nedenlere dayalı olduğunu hatırlayın. Genetik olarak sakalınızın şekli sizde olduğu gibi ise elden gelir bir şey doğal yöntemlerle bulunmuyor. Son çare olarak tıbbi yöntemler ile sakal ekimi düşünebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir