Siyah Noktalar İçin Maske Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Siyah Noktalar İçin Maske Nasıl Yapılır?

Siyah noktalar her cilt tipinde görülebilmekle birlikte daha çok yağlı ciltlerin sorunudur. Cildin yüzeyinde bulunan fazla yağ, düzenli bir şekilde temizlenmediği zaman gözeneklerde birikmeye başlamaktadır. Gözenekler tam olarak dolduğunda ise “siyah nokta” gözle görülür bir hale gelmektedir. Oluşan noktalarının bir kısmının siyah bir kısmının beyaz olmasının sebebi ise gözeneklerin kapalı olup olmamasından kaynaklanmaktadır. Gözenekler açık ve havayla temas ediyor ise oksitlenme sebebiyle siyah, tam tersi durumda ise beyaz noktalar oluşum gösterir.

Siyah noktalar, yüz kısmının bilhassa burun, çene ve de alın bölgelerinde bulunan inatçı gözeneklerin, günlük yüz temizliği sırasında tam anlamıyla temizlenmemesiyle oluşan bir sonuçtur. Dolayısı ile ilk olarak cildinizi, yüz tipinize en uygun ürünle temizlemeli ve de ardından mümkün olduğunca doğal bir cilt toniği yardımı ile gözenekleri iyice açmalısınız. Vereceğimiz tarifleri banyodan sonra uygulamayacaksanız muhakkak buhar banyosu yapmalı ve tarifleri uygulayarak yeterli miktarda bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulamalısınız.

Bu tarifleri, siyah nokta sıkıntınızın büyüklüğüne ve de tekrar etmesi durumuna göre haftada 2-4 defa uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

  1. Kil Maskesi

Cildi besleyecek olan mineraller bakımından zengin içerikli kilin en göze çarpan özelliği, aşırı yağlı ciltlerde, yağ üretimini dengeleyerek fazla yağı cildinizden almasıdır. Kilin renginin pembe, yeşil veya beyaz olması sonucu değiştirmeyecektir. Kil maskesini düzenli olarak kullandığınızda gözenekler temiz kalacak ve siyah noktalar yüksek oranda ortadan kalkacaktır.

Bununla birlikte kil maskesi ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. İlk olarak cildinizin aşırı kuruyarak tahriş olmaması için, kil maskesini haftadaen fazla 2 kere kullanmalısınız.Çünkü yağ oranı her ne kadar siyah noktalar için temel neden olsa da, elastik yapısını koruması ve de kırışmaması için cildinizin o yağa ihtiyacı bulunmaktadır. İkinci olarak ise cildinizi kil maskesi ile temizledikten sonra cilt tipinize uygun nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirmelisiniz.

Yapılışı: Siyah noktalar için kullanacağınız kil maskesi için sadece bir miktar kile ve biraz suya ihtiyacınız olacak. Şayet cildiniz aşırı yağlı ise yeşil kil, daha az yağlı ise beyaz kil önerilmektedir.

1 yemek kaşığı kile suyu yavaş yavaş ekleyerek karıştırarak yoğun bir krem kıvamına getirin. Göz ve dudak çevresi dışta kalmak üzere tüm yüz bölgenize maskeyi uygulayın. 10 dakika kadar bekleyerek maskenizi soğuk su ile durulayabilirsiniz. Yukarda da bahsettiğimiz gibi muhakkak maskeden sonra bir nemlendirici kullanın.

  1. Yumurta Akı ile Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaştırarak ilerideki zamanlarda siyah nokta oluşma riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda gözenekleri temizleyip siyah nokta sıkıntısından kurtulmanıza da yardımcı olmaktadır. Yumurta akı cildiniz için oldukça besleyici olmakla birlikte birkaç kez uyguladıktan sonra cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Yapılışı: Bir yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka şeklinde uygulayın. Daha etkili bir sonuç vermesi için üzerine tek yaprak peçete koyup işlemi tekrarlayabilirsiniz. Maskeniz kuruduktan sonra peçeteleri çıkararak soğuk su yardımı ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

  1. Siyah noktaları Temizlemek İçin Bal ve Süt

Bu maske tüm yüze uygulanmamakla birlikte sadece siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulanmaktadır.

Yapılışı: Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşığı süt ile karıştırarak kısık ateşte 2-3 dakika kadar ısıtın. Elde etmiş olduğunuz karışımı siyah noktaların fazla olduğu bölgelere, ince bir tabaka halinde sürün. Bunun üzerine maske uyguladığınız bölgelere yara bandı yapıştırır şekilde bastırarak ince bir pamuk koyun. 20 dakika gibi bir süre kurumasını bekledikten sonra pamuğu uyguladığınız bölgeden kaldırın. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi süt yerine 1 çay kaşığı tarçın ile de uygulayabilirsiniz.

  1. Yulaf ve Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirilen yulaf ile karıştırın. 1 çay kaşığı limon suyunu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını karışıma ekleyin. Maskeyi sürdükten sonra 15 dakika bekleyerek yüzünüzü ılık su yardımı ile yıkayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir