Yosun Maskesi Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Şayet cildiniz için kullandığınız kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasal maddelerden rahatsızlık duyuyorsanızyosun maskesini gündeminize alabilirsiniz. İçerisinde bulunan yüksek mineral ile cildi besleyerek yumuşatan ve de kırışıklıkların oluşmasını geciktirme özelliği bulunan yosun maskesi, cilt bakımını doğal yollardan yapmak isteyenleriçin iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmakta. Fakat her yosun için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Bu yüzden kullanacağımız yosunun özelliklerini iyi bilmek gerekmektedir.

Yosun maskesi uygulanması en kolay olan maske türlerinden biri olmasının yanında ekonomik bakımdan kişiyi yormaması yönüyle de oldukça cazip hale gelmektedir. Yosun, çiçek açmayan, suyun dip kısımlarında veyahut su yüzeyinde yetişen bir bitki çeşididir. Bundan farklı olarak ağaçların nem toplayan bölgelerinde, kaya cinsi taşların diplerinde ve küçük su birikintilerinde görülme olasılığı da bulunmaktadır. Tıp, eczacılık, sanayi gibi alanlarda fazlalıkla kullanılmaktadır. Kozmetikte kullanılan yosun ise “spirulina” yosunu olarak bilinen yosundur.

Spirulina Yosunu Nedir?

Mavi – yeşil algler grubuna dahilolan mikroskobik bir yosun türü olan spirulina yosununa dünya üzerinde sıcak ve alkali denizlerde rastlanmaktadır. Bilhassa Orta Afrika ve Meksika çok sık rastlanır.Spirulina yosunu, doğaya zararı dokunmayan, dünya kaynaklarının ufak bir kısmı kullanılarak çevreye dost olan havuzlarda üretilmektedir. % 65 oranında protein içermekle birlikte E ve C vitaminleri, B kompleks vitaminleri; demir, çinko, bakır, krom gibi birtakım mineraller de içermektedir. Bu özellikleri bakımından süper besin olarak adlandırılmaktadır. İçerdiklerinin tamamen doğal olması yönüyle vücutta birikme yapmamaktadır. Özellikle vejetaryen kişiler için fazlaca B12 içermesi bakımından oldukça faydalıdır. Yaşı ilerlemiş kişiler için bolca enerji verir. Bilhassa halsizlikten şikayet eden yaşlılar için tavsiye edilmektedir. Spirulina yosunu kansere karşı koruyucu özellik arz eden beta karoten bakımından fazlaca zengindir. İçindeki potasyum vesilesiyle kas gelişimini destekler, gözler için faydası vardır. Sindirim hızını arttırmaktadır. Toz olarak tüketilir fakat tablet şeklinde olanları da vardır.

SpirulinaYosunu Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Bol miktarda vitamin ve mineral içerir.
  • Antioksidan özelliği gösterir.
  • Cildin nem ihtiyacını karşılar.
  • Cildin yaşlanma sürecini uzatır.
  • Hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar.
  • Bilhassa ergenlik sivilcelerinin giderilmesi için yardımcı olur.
  • Anti-aging özelliğine sahiptir.
  • Çatlak tedavisi için kullanılır.
  • Selülit için kullanılır.
  • Her yaş grubunda kullanım için uygundur.

Yosun Maskesi Nasıl Yapılmaktadır?

Malzemeler (1):

1 yemek kaşığı toz yosun

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı aloevera jeli

Su

Yapılışı: Aktardan almış olduğunuz yosun yapraklarını toz haline getirin. Yosun macun kıvamını alıncaya kadar ılık su ekleyerek karıştırın. Yosun maskesini bu haliyle de kullanabilirsiniz. Ancak diğer malzemeleri de eklemek etkisini artıracaktır. Maskeyi bitirdikten sonra cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Malzemeler (2) :

2 yemek kaşığı toz yosun

3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı: Malzemeleri karıştırarak yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın.

Yosun maskesini uygularken haftada birden fazla kullanmamaya özen gösterin.

Bunlar da ilginizi çekebilir