Yüz Nemlendirici Maske Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Yüz Nemlendirici Maske Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltlere oran ile daha da az miktarda sivilce ve de siyah nokta oluşan, gözenekleri çok daha küçük olduğundan daha pürüzsüz gibi görünen, aşırı miktarda parlamayan ve de daha az bakım gerektirmiş olan kuru cilt tipinin de kendine göre dezavantajları bulunmaktadır.

Örnek olarak kuru ciltler yağlı ciltlere oranla çok daha çabuk kırışmakta ve de oluşan kırışıklıklar kısa süre içerisinde derinleşmektedir. Bununla birlikte güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlara karşı diğer ciltlerden daha hassastır. Kolay pullanabilir ve de çok daha çabuk tahriş olabilir. Fakat tüm bu sayılan olumsuzluklardan kurtulmak mümkün. Nemlendirici kullanarak, güneş ışınlarının zararlarına karşı güneş kremi kullanarak ve de evde hazırlamış olduğunuz maskeler yardımıyla bu sıkıntılardan uzaklaşıp cildinizin çok daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yüz İçin Nemlendirici Maske Tarifleri

 1. Avokado Maskesi

Avokado vitamin, mineral ve de doğal yağ asitleri içermektedir. Bu etkileri sayesinde oldukça güçlü bir nemlendirici olan avokado maskesini yarım avokado ve 1 tatlı kaşığı bal ile hazırlayabilirsiniz. İlk olarak avokadoyu sürülecek kıvama gelinceye kadar çatal yardımı ile ezin. Sonra balı ekleyerek karıştırmaya başlayın. Elde etmiş olduğunuz karışımı yüz bölgenize sürerek 10 dakika kadar bekleyin ve de ılık su ile yıkayın. Eğer cildiniz oldukça kuru ise haftada iki defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

 1. Yulaf Kepeği Maskesi

Cildinizi derinlemesine bir biçimde nemlendirecek olan ve de ilk uyguladığınız andan sonra bile cildinizin yumuşamasını sağlayacak olan yulaf kepeği maskesi, aynı anda kırışıklık oluşumunu da geciktirmekte ve gözenekleri temizlemektedir. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği veyahut yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Saymış olduğumuz malzemeleri bir kaba alarak karıştırın. Yüz bölgenize sürdükten sonra 10-15 dakika kadar bekleyin. Yapmış olduğunuz maske arttığı takdirde hava geçirmeyecek bir kaba alarak bir hafta muhafaza edebilirsiniz.

 1. Kahve Maskesi

Kahve cildi yumuşatır ve parlaklık verir. Kahvenin bu etkisini cildinizin daha canlı görünmesi maksadıyla kullanabilirsiniz. Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kahve telvesi
 • 2 çay kaşığı toz kakao
 • 3 çay kaşığı süt
 • 2 tatlı kaşığı bal

Malzemeleri bir kaba alarak iyice karıştırın ve parmak uçlarınız yardımı ile masaj yaparak yüz bölgenize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 1. Yumurta Maskesi

Protein ve önemli mineraller içeren yumurta sarısıyla hazırlanacak olan maske birkaç kullanımdan sonra cildinizin yumuşayarak canlı görünmesini sağlayacaktır. 1 yumurta sarısını, 1 tatlı kaşığı bal, 2 çay kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırarak yüz bölgenize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su yardımı ile durulayın.

 1. Süt Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı süt tozu
 • 2 tatlı kaşığı süzme bal
 • 1 çay kaşığı aloevera yağı
 • 4-5 damla kadar papatya yağı

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüz bölgenize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir