Anne Sağlığını Korumak İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Anne Sağlığını Korumak İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Ülkemizde ciddi boyutlara ulaşan bir yanlış anlaşılma var ki o da annelerin daha da derinleştirirsek özellikle emziren annelerin ilaç kullanmasının sağlık için tehlikeli bir durum olduğudur. Bu düşünce kocaman bir batıl inançtan öte gidemez.

Sağlıklı anne demek; kendisine ve aynı zamanda bebeğine kaliteli zaman ayırabilecek anne demek. Bu demek değildir ki emziren anneler istedikleri bütün ilaçları doktorlarına danışmadan kafalarına göre kullanabilir. Tabi ki her ilaç doğru ilaç değildir. Akılcı ilaç kullanımı kapsamında annenin sağlığını destekleyecek ona kendini zinde hissettirecek ilaçlar kullanmalıdır.

Peki, anne sağlığını korumak için hangi ilaçlar kullanılmalı?

Özellikle gebelik döneminde anne içinde bir canlı daha büyüttüğü için bebek ihtiyacı olan bütün vitamin ve minerali anneden alır. Gebelik döneminde başlamak en iyisi olmakla beraber özellikle folik asit ve demir anne tarafından kullanılmalıdır. Vitamin değerleri doktor tarafından kontrol edildikten sonra eksik olanları tamamlamak annenin daha zinde hissetmesine neden olacaktır. Özellikle D vitamini unutulmamalıdır çünkü eksikliği durumunda halsizlik ve depresyona eğilim kaçınılmaz bir hale geliyor.

Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı?

Gebelik ve emzirme durumunda kullanılabilecek ilaç sayısı çok kısıtlı olmakla birlikte emziren anne antibiyotik kullanamaz çocuğu kötü etkiler gibi bir durum asla söz konusu değildir. Bütün antibiyotikler kullanılamamakla birlikte enfeksiyon durumunda doktor tavsiyesiyle olmak kaydıyla largopen kullanımı gebelik ve emzirme dönemi için uygundur. Ağrı kesici olarak da parasetamol türevi olan Parol kullanımı yaygın olarak karşımıza çıkar.

Gebelik ve emzirme dışındaki durumlar için uygun ilaçlar nelerdir?

Nizami bir şekilde şu ilaçları kullanmak anne sağlığına uygundur demek çok da doğru değil aslında. İhtiyaca yönelik şekilde ilaç kullanmak en akla yatkın olanı. Vitamin ve gıda takviyeleri anneye gün içinde kaybettiği enerjiyi gri vermek konusunda oldukça yararlı olabilir. Çünkü bütün gün bir çocuğun peşinde koşmak ve onun isteklerine uygun şekilde davranmak, oyun oynamak kelimenin tam anlamıyla anneyi bitirici bir hale gelebilir. Bu gibi durumlar için de supradyn ya da pharmaton gibi vitamin takviyeleri hayat kurtarıcı olabilir. Asla unutulmamalıdır ki vitamin takviyesi dahi olsa doktora danışılmadan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır çünkü masum gibi gözükmesine rağmen bu ilaçların da ihtiyaç yokken alınması vücut için ciddi toksik madde birikimine ve sağlığı ciddi manada bozmaya yol açabilir. Sağlıklı ve zinde anne sağlıklı nesiller yetiştirir. Vücudumuzu dinleyip ihtiyaçlarına yönelik ilaç kullanımı çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zaman demektir.

Tekrar belirtmekte fayda var. Yukardaki açıklamalar sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir