Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ayak tırnak mantar enfeksiyonları (onikomikoz) hiç hoş değildir. Mantar enfeksiyonu tırnakta renk değişikliği, inanılmaz derecede kötü bir koku ve tırnağın tamamen düşmesi gibi beklenmedik herhangi bir şey yaşayabilmenize neden olur. O dönemde yani hastalıktan müzdaripken bu rahatsızlık endişe verici görünebilir de olsa iyi haber şu ki tedavi edilebilir ve ileride bu gibi enfeksiyonlardan kaçınmak bakım ve uygun önlemler konusunda dikkatli olmanız halinde oldukça kolay olacaktır. Tırnak enfeksiyonlarının tedavisinin kesinlikle kolay ve uygulanabilir olmasına karşın uzun bir süreç gerektirdiğini ve büyük olasılıkla bir doktordan yardım istemek zorunda kalabileceğinizi unutmayın. Bu makalede, ayak tırnağı mantarı tedavisi için basit, etkili çarelerin yanı sıra tedaviyle ilgili genel bilgiler açıklanmaktadır.

 

Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak tırnağı mantarı tedavisinin birden çok yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini hakkında genel bilgileri sitemizden edinebilirsiniz ancak her zaman sağlık konusunda bilgileri doktordan almanızı tavsiye ederiz. Çünkü durum sandığımızdan çok daha farklı da olabilir. Kesin teşhisler için doktora görünmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bir Hekime Danışın

1. Tedaviyi erkenden edinin. Enfeksiyon ve mantar ile ilgili durumu mümkün olduğunca erken tedavi etmek önemlidir. Bu, ayak mantarı tedavisinin daha kolay olmasını, nüks olasılığını azaltmasını ve tırnağın çıkartılmasına gerek duyulmamasını sağlayabilir. Doktora danışmanız oldukça önemlidir: enfeksiyon kendiliğinden iyileşmez ve ev ilaçları nadiren etkili olacaktır. Dolayısıyla daha yeni nüksederken bir tırnak enfeksilyonunu doktorunuzla paylaşmak hastalığın çok daha kısa sürede ve çok daha etkili bir şekilde çözümlenmesini sağlayacaktır.

2. Genel tedavi yöntemlerini anlamak. Birtakım farklı tedavi yöntemleri vardır ve doktorunuzun verdiği talimatlar büyük oranda enfeksiyon durumunuza ve diğer koşullara bağlıdır. Bu yöntemlerin çoğunun etki göstermesi haftalar sürer ve doktorunuzun önerdiği rejimi aralıksız olarak takip etmeniz konusunda titiz davranmanız gerekir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerini yarım yamalak uygulamanız ya da iyileşme görmemeniz nedeniyle tedaviyi yarım bırakmanız ciddi bir hataya yol açacaktır. Sabırlı olmayı unutmayın.

  • Bazı durumlarda doktorlar hastalarına reçeteli olarak tropikal ilaçlar önermektedir. Doktorunuzun uygun görmesi halinde bu tarz losyon ve kremleri temin edip, tırnaklarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Aylar boyunca günde 2 veya 3 defa uygulayacağınız kremleri reçetenize yazacak olan doktorunuz size bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini de açıklayacaktır. Bu tedavi yöntemi yavaş ilerler ancak belki de başvurabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir.
  • Ağız yoluyla alacağınız ilaçlar da tedavi sürecinizde size yardımcı olabilir. Bazı hastalar için ağız yoluyla alınan ilaçlar inanılmaz etki gösterebilmektedir ve bu nednele de fungal enfeksiyonlarla mücadelede en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de ağız yoluyla ilaç tedavisidir. Ancak yine bu tedavi yöntemi bazı kişiler için farklı yan etkilere neden olabilmekte hatta daha fazla enfeksiyon riski doğurabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuzla görüşmeden kesinlikle bu tarz ilaçlar edinmemeniz çok önemlidir.
  • Antifungal kremler bazı enfeksiyonlarla mücadele etmek konusunda uzmandır. Tırnak için üretilen özel ürünleri de bulunan bu bileşenlerin tırnak enfeksiyonu ve mantarı konusunda sıklıkla kullanıldığını bilmenizde fayda var.

3. Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Tedavideki bir gecikme, enfeksiyonun yeniden nüksetmesine veya kötüleşmesine neden olabileceğinden, doktorunuzun talimatlarını harfiyen takip etmeniz çok önemlidir. Farklı tedavi yöntemlerini birleştirmeden önce doktorunuza danışmalı ve bunun sizin için uygun olup olmadığını sormalısınız.

Enfeksiyonlu Bir Tırnağa Uygun Bakım Yapmak

1. Enfeksiyon kapan ayağınızın, özellikle de tırnaklarınızın havayla bolca temas kurmasına müsade edin. Nemli çorap ve ayakkabılar inanılmaz derecede mantar üretimine uygun ortamlardır, dolayısıyla mümkün olduğunca bu gibi nemli objeleri ayağınızdan uzak tutun. Gün içerisinde eğer günlük yaşantınız uygunsa yalın ayak gezin ve yine mümkünse sandalet giyin. Çoraplarınızı gün içerisinde 1 defa yıkamadan önce giymeyin, 1 defa yıkamadan önce kirliye atmayın. Çünkü giydiğiniz çorapların üzerine yapışan mantarlar tedavinin sonuçlanmasının ardından aynı çorabı tekrar giymeniz halinde kısa süre içerisidne tekrar nüksedebilir ve bu durum sizin için basit ancak çok büyük bir hata yapmanız anlamını taşıyabilir.

2. Ayağınızı sıkan ayakkabılardan uzak durun. Ayağınızı sıkan ayakkabılar parmaklarınızın uçlarını birbirine bastıracak hatta bazı durumlarda tırnaklarınızın parmaklarınza batarak kanamasına neden olacaktır. Bu durum hem ayak sağlığınız açısından tehdit oluşturacak hem de bir parmağınızdaki mantarların diğer parmaklarınıza sıçramasına neden olacaktır. Topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsanız bir süre giyemeyeceğinizi söylemek üzücü ancak sağlığınız için bunu yapmak zorundasınız. Diğer yandan ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak ferah ve sirkülasyonu olan spor ayakkabılar için mağazalara bir göz atabilirsini.

3. Islanan ayakkabılarınızı giymeden önce mutlaka iyice temizlediğinizden emin olun. Yüzme veya benzeri bir sportif faaliyette bulunuyorsanız yüksek ihtimalle spor sonrası aldığınız duştan sonra yeterince kurulamadığınız ayaklarınız ayakkabınızın da nemlenmesine neden olacaktır. Dolayısıyla terledikten veya herhangi bir aktiviteden sonra ayakkabılarınızı iyice kurutmanız mantarın çoğalmasının önüne geçmek adına başvurabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisidir. Bu, enfeksiyonun kötüleşmesini engellemesinin yanı sıra ayaklarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayıp, ayak kokusu hastalığına bir nebze de olsa engel olacaktır.

Alternatif tıp

1. Tıbbi tedavinin önemini kavrayın. Tırnak mantarı enfeksiyonunun tedavi etmek adına inanılması güç derecede zor bir şey olduğunu aklınıza iyice yerleştirin. Tamamen iyileşmesi için çok uzun bir zaman gerektiren bu rahatsızlığa yanlış müdahale edilmesi halinde çok kısa bir süre içerisinde tekrardan yakalanmanız da muhtemeldir. Enfeksiyon başladığında mutlaka en kısa sürede bir doktora görünün ve bu arada ağrınızı en aza indirmek için ek tedavilere baş vurun. Bu tedavilerin doktorunuz tarafından yazılacak olan ilaçlara bir zararı olmayacağını doktorunuzla yaptığınız görüşmeden sonra ancak öğrenebilirsiniz zira sizin durumunuza özel olarak yazılabilecek her türlü ilaca uygun ek bir tedavi yöntemi bulunmaz.

2. Ayak tırnağınızı yerinden çıkarın. Tırnağınızın altında rahatsız etmeden kolaylıkla çoğalan mantarlar için başvurabileceğiniz ek tedavi yöntemlerinin en etkilisi tıranğı yerinden çıkarmaktır. Tırnağınızı yerinden çıkarmadan önce 20 – 30 dakika kadar sıcak sıda bekletmeniz iyi olabilir. Bu bekleme süresinden sonra tırnağınızı önce hafifçe yerinden çıkarmaya çalışın ve sallanmaya başlayıncaya dek hafif haraketlerle oynatmaya devam edin. Her ne kadar iğrenç, rahatsız edici veya garip gelse de bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey budur. Tırnağınızı yerinden çıkarmayı başardıktan sonra tırnağınızın altında pul pul ve küme küme yerleşmiş olan mantarları göreceksiniz, bunları bulunduğu yerden kazıdıktan sonra tırnağınızın altında anormal görünen herşeyi yerinden çıkardığınızdan emin olun. Kümeleşen mantarlar size sanki bir dokuymuş gibi görünebilir ancak bir dokuyu mantardan rahatlıkla ayırabileceğinizden ya da sizi şüpheye düşüren bir pürüzün doku olmadığından emin olabilirsiniz.

  • Eğer bu işlemleri yaparken ağrı hisseder ya da bir yerinizi kanatırsanız işleme devam etmeyin. Doktorunuzdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz.
  • Tırnağınızı yerinden düzgün bir şekilde çıkarmanız halinde yıpranan ve enfeksiyon kapan tırnağın yerine çok daha temiz ve düzgün bir tırnağın çıkacağını unutmayın.

3. Tırnaklarınızı yerinden çıkardıktan ve mantarları bulunduğu yerden kazıdıktan sonra su ve sirke kullanın. Su ve sirke ile yapacağınız çözelti içerisinde ayaklarınızı her gece yatmadan önce en az 30 dakika kadar bekletin. Bu çözelti mantarların yok olmasına ve ileride tekrar çıkmaması için gerekli bakımı yapmanıza yardımcı olacaktır. Sirke ve su ayak tırnaklarınızın pH değerini düşürür ve bu 3 ila 6 ay içerisinde ancak sonuç verebilecek bir işlemdir. Evet yanlış okumadığınız 3 veya 6 ay boyunca her gece yatmadan önce 30 dakika boyunca ayaklarınızı sirke ve su ile hazırladığınız çözeltinin içerisinde tutmanız gerekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir