Baş Ağrısını Geçirmek İçin Nasıl Yöntemlere Başvurulmalıdır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Nasıl Yöntemlere Başvurulmalıdır

Dünya üzerinde milyonlarca kişinin en çok yaşadığı sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır. Bazı durumlarda kafa tasının kırılması hissini ve ciddi dikkat dağınıklığını yaşatan baş ağrısı gerçekten çekilmez bir seviyeye ulaşarak acil servislere başvurulmasına neden olur.

Tedavi süreci yaşanan baş ağrısının şiddet ve türüne bağlı olarak değişmektedir; ağrının kontrol edilemez bir seviyeye ulaşmadan önce müdahale edilmesi halinde dinmesi mümkün olabilmektedir. Diğer yandan hiç ağrı yokken dahi uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle uzun vadeli çözümlerde sağlayabilmektesiniz.

Ağrıyı Dindirmek

1. Doktor tavsiyesiyle temin ettiğiniz ağrı kesicinizi için. Çoğu ağrı kesici, içildikten yaklaşık olarak bir veya iki saat sonra vücutta etkili olmaya başlar. Dolayısıyla baş ağrınızın şiddetleneceği hissine kapılırsanız, doktorunuzun size verdiği ağrı kesiciyi erkenden içerek ağrının önüne geçmeyi deneyebilirsiniz. Ciddi bir baş ağrısının göstergeleri de kişiden kişiye değişebilir ancak genel itibariyle burnunuzun üst kısmında bir uyuşma ve göz kapaklarınızda ağrı hissediyorsanız; ibuprofen, asetaminofen, naproksen ve asprin benzeri bir ilaç içebilir, evinizde bulunmuyorsa bir burun spreyi kullanabilirsiniz.

 • Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Reçetesiz satılan ilaçları günlük olarak kullanmanız, gelecekte yaşayabileceğiniz ciddi baş ağrılarına karşı vücudunuzun bağışıklık kazanmasına ardından da tesir etmemesine neden olabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesiyle temin ettiğiniz ilacı düzenli olarak kullanmaya başlayıp, tedaviyi olabildiğince sürdürmeye çalışmanız çok daha makul bir çözüm olacaktır.
 • Eğer haftada 3 veya daha fazla sayıda baş ağrısı ilacı tüketmeye başladıysanız mutlaka bir doktora görünün. Vücudunuzun ilgili ilaca karşı direnci artacak dolayısıyla da etki edilmeyecek. Doktor tavsiyesiyle yeni bir ilaç kullanmaya başlayabilir veya tedavi için alternatif yöntemler düşünebilirsiniz.

2. Herhangi bir acil durumla karşılaşmanız halinde nereye, ne şekilde başvuracağınızı bilin. Baş ağrısının çok daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilme ihtimalini aklınızdan çıkarmayarak baş ağrısına ek olarak yaşadığınız farklı rahatsızlıkları da doktorunuzla paylaşın.

 • Görme kabiliyetinde, yürürken veya konuşurken bir olumsuzluk
 • Boyun Tutulması
 • Bulantı ve / veya kusma
 • Yüksek ateş
 • Bayılma
 • Vücudunuzun bir tarafını kullanmada zorluk yaşamak
 • Aşırı güçsüzlük, uyuşma veya felç duyguları
 • Ayrıca sık sık veya şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız, ilaçlarınız ilgili ağrıları dindiremiyorsa ciddi bir rahatsızlığınız olabilir mutlaka bir doktora görünün.

3. Kafein tüketirken dikkatli olun. Kahve tüketimi çoğu insan için güne başlarken yapılan ilk şey ancak bu durum baş ağrınızın daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Kahve, çoğu zaman içeriğindeki kafeinde bulunan maddeler sayesinde baş ağrısını dindirmeye yardımcı olur; ancak bazı durumlarda kahve tüketimi bağımlılık olmaya başlarsa tüketilen kahve baş ağrısının başlıca sebebi olabilir. Bu nedenle kafein tüketiminiz ile baş ağrınız arasındaki ilişkiyi analiz edin.

 • Kafein tüketimini başınızın ağrıdığı günlerde yavaş yavaş kontrol altına almaya çalışın. Neredeyse tüm bağımlılıklar gibi kafein bağımlılığı da eksikliği halinde beyindeki damarların sıkışmasına ve baş ağrısına neden olur. Bunun önüne geçmek için kahve tüketiminizi yavaş yavaş azaltarak günde 1 fincana düşürmeniz çok yararlı olacaktır.

4. Bolca su için. Boğazınızın kuruması, uzun süre aç kalmanız ve yakın zamanda kusmuş olmanız başınızın ciddi şekilde ağrımasına neden olabilir. Bu gibi durumlar nedeniyle başınızın ağrımaması için bolca su içmeniz gerekir. Başınızın arğımaya başlaması halinde de su içmeye başlayabilir, uzun süre aralıklarla bolca su içip baş ağrınızın dinmesini sağlayabilirsiniz.

 • Erkekler için en az günde 3 litre, kadınlar için ise 2.2 litre su tüketimi gereklidir. Sık sık egzersiz yapıyorsanız, sıcak veya nemli bir ortamda yaşıyorsanız, kusmanıza veya hastalanmanıza neden olabilecek herhangi bir durum veya mekan içerisinde bulunduysanız, hastaysanız veya bebek emziriyorsanız su tüketiminizin mutlaka yukarıdaki minimum değerlerin üzerinde olması gerekiyor.
 • Başınızın ağrıdığı zamanlarda kesinlikle soğuk su içmeyin. Aşırı soğuk, buzlu su bazı insanlarda ciddi bir migren tetikleyicisi olabiliyor. Özellikle migrene yatkın kişilerin oda sıcaklığında su tüketmesi en faydalı olacak şeydir.

Kapalı bir ortamda kendinizi düzenli ve küçük aralıklarla dinlendirmeniz, hem sağlık hem de diğer işlerinizde yakalamak isteyebileceğiniz başarı açısından oldukça faydalı olacaktır.

5. Mola verip dinlenmek için sakin ve karanlık bir yer bulun. Mümkün olması halinde en az 30 dakika boyunca karanlıkta sessizce gözlerinizi kapatıp dinlenin. Tüm elektronik aletleri ve ışıkları kapatıp nefesinize odaklanarak dinlenin. Bu sayede de baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Mutlak huzur ve sessizlik arayın. İş veya farklı bir durum nedeniyle bulunduğunuz ortamda sessiz ve sakin bir yer bulunuyorsa yanında dinleneceğiniz kişilerden sessiz olmalarını ve size anlayış göstermelerini rica edin. Rahatsız edilmek istemediğinizi açıkladıktan sonra sessizce bir köşede uyumayı deneyebilirsiniz.
 • Yatak veya kanepe her nerede dinlenecekseniz rahat ve konforlu olduğundan emin olun. Boynunuzdaki gerginliğin artmasına veya kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilecek her türlü engeli ortadan kaldırın.
 • Aydınlatma konusunda ince ayarlar yapın. Işık çok ciddi bir baş ağrısı tetikleyicisidir. Bazı durumlarda direkt olarak baş ağrısı sebebi dahi olabilir. Işığın bulunduğunuz ortamda göz yormadığından emin olun veya ışıktan etkilenmemek için dinlenirken bir göz maskesi kullanın.
 • Oda sıcaklığı konusunda da ince ayarlar yaptığınızdan emin olun. Bazı insanlar serin bir odada öylece oturup rahatça dinlenebilirken çoğu insan sıcak ortamların kendilerini daha çok dinlendirdiğini söyler. Sizi hangi ortamların dinlendirdiğini tespit ettikten sonra bulunduğunuz ortamda bu yönde değişiklikler yapabilrsiniz.

6. Progresif kas gevşetme egzersizleri uygulayın. Progresif kas gevşetme egzersizleri sayesinde vücudunuzdaki kan dolaşımı hızlanır ve beyninize daha fazla kan pompalanabilir. Gevşeme üzerine odaklanan egzersiler de bu sayede baş ağrısının ciddi şekilde dinmesini sağlayabilir. Bu nedenle edineceğiniz bazı basit antrenman programlarını düzenli aralıklarla uygulamanız hem zinde olmanız hem de baş ağrısı gibi durumların önüne geçmeniz adına oldukça faydalı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir