Boza Nedir? Nasıl Yapılır? Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Boza Nedir? Nasıl Yapılır?

Boza nedir?

Boza, mayalı fakat alkolsüz olan darı, arpa veya nohut ile yapılan eski ve geleneksel bir Türk içeceğidir.

Boza nasıl yapılır?

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile nostaljik ve geleneksel içeceğimiz olan boza yine akıllarda yerini alır. Peki boza sadece satın alınarak mı içilir. Evde yapılabilir mi? Yapılırsa nasıl yapılır? İşte evde boza yapmanın kolay tarifi…

Malzemeler:

  • 1.5 su bardağı (300 ml) toz şeker
  • 1.5 su bardağı (300 ml) bulgur
  • 1 kahve fincanı (80 ml) pirinç
  • Maya

Yapılışı:

Bir gün önceden ıslatılmış bulgurları pirinçle birlikte haşlayalım. Haşlanan pirinç ve bulguru iyice ezelim. Bu işlem için mikser de kullanabiliriz. Daha sonra ezilmiş karışımı süzgeçten geçirip süzelim. Karışımı bir tencereye koyalım ve üzerine toz şekeri ekledikten sonra kısık ateşte eriyinceye kadar karıştıralım. Şeker eriyince ocaktan indirip bir kenarda soğumaya bırakalım. Karışımımız soğurken ara sıra karıştıralım ki topaklanma yapmasın. Mayamızı hafif ılık suda ezelim. Karışım ılıyınca ve mayalama kıvamına gelince mayayı karışıma ekleyelim ve ağzını kapatalım. Oda ısısında 23-25 derecede 2-3 gün bekletelim. Çok sık olmadan ara ara karıştırıp ağzını kapatalım. 3 gün sonra bozamız göz göz olmuş ise içime hazır demektir. Afiyet olsun.

Boza nasıl içilmelidir?

Boza genelde leblebiyle içilir. Servis yapılırken tarçın da kullanılabilir. Eğer boza yapmayı düşünüyorsanız leblebi ve tarçın almayı unutmayın.

boza nedir nasıl yapılır

Boza nasıl saklanır?

Boza serin bir ortamda saklanmalı ve 10-12 gün içinde tüketilmelidir.

Bozanın faydaları nelerdir?

Boza mayalı olması sebebiyle lohusa bayanlar ve çocuk emziren anneler için anne sütünü artırıcı özelliği ile çok faydalıdır.
Kansere karşı etkilidir.
Probiyotik yani dost bakteriler içerir.
Mayalı bir içecek olduğundan içindeki laktik asit sindirime yardımcı olur.
Mide ve sindirim sistemi için oldukça yararlıdır.

Kimi bölgelerde bulgur yerine arpa ve pirinç yerine mısır unu da kullanılmaktadır. Malzeme değişikliği yapılsa bile hazırlanışı aynıdır.

Kışın bu soğuk günlerinde boza içerek içinizi ısıtın. Afiyet Olsun

 

Bu yazımızda;

Boza nasıl içilir, boza nasıl saklanır, arpadan boza nasıl yapılır, boza nedir faydaları nelerdir, darıdan yapılan boza, mısır unundan boza nasıl yapılır, uzman gibi boza nasıl yapılır, boza ne işe yarar, boza nohuttan yapılır mı, boza malzemeleri nelerdir  gibi konulara değinmeye çalıştık.

Bunlar da ilginizi çekebilir