Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjiye bağlı sinüs tıkanıklığı ciddi anlamda sinir bozucu olabilir, ancak aynı zamanda kaliteli bir uyku alma ve iş yerindeki verimliliğinizi etkileme gibi sonuçları da sıkça oluşmaktadır.. Uzun süren burun tıkanıklığı sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu koşullar, burun tıkanıklığı, kalın koyu yeşil veya sıvı burun akıntısı, yüzde ağrı, baş ağrısı, öksürük ve düşük dereceli ateş gibi semptomlara neden olabilir. Burun tıkanıklığına müzdaripseniz, sinüslerinizi boşaltmanın birçok yolu vardır.

Evde Burun Tıkanıklığını Gidermek İçin

1. Buharı içinize çekin. Buhar, sinüslerinizin temizlenmesi için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisidir. Size yardımcı olabilmesi için yeterli buharı elde etmeniz adına bulunduğunuz ortamın kapalı bir ortam olduğundan emin olun. Banyo bu iş için en uygun yer olabilir. Burnunuzu gevşek tutun ve burnunuzdan dışarı akan sıvıların işlerine devam etmesine müsade edin. Ayrıca başınızı yalnızca kaynamış sudan oluşan büyük bir kasenin üzerinde de tutabilirsiniz. Buharı içeride tutmak için ise havlu yardımıclya kafanızın üstünü örtüp 10 dakika boyunca bu işlemi uygulayabilirsiniz.

  • Her iki yöntemde de herhangi bir baş dönmesi semptomu hissederseniz, işlemi yarıda bırakın ve temiz havayla temas edin. Oturun ve normal şekilde nefes alın. Baş dönmeniz birkaç dakika içerisinde geçecektir, sık rastlanan bir durumdur acil durum değildir.
  • Lavanta, okaliptus ve nane gibi uçucu yağları banyoda da kullanabilirsiniz. Doğal dekonjestan özelliklerle donatılan bu bitkiler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Okaliptüs yağının dekonjestan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır; bu da sinüslerinizin temizlenmesine yardımcı olur ve sinüs enfeksiyonunun önlenmeniz konusunda işinize yarayacaktır. Kullanmak için, başınızı üzerine eğdiğiniz kaseye 5-10 damla damlatın ve kafanızı havluyla örtüp buharın içeride kalmasını sağlayın.
  • Uçucu yağları çocuklardan uzak tutun. Yutulduklarında veya yanlış kullanıldıklarında çok ciddi sorunlara neden olabilirler.

Nemlendirici kullanmanın yanısıra odanıza satın alacağınız bir oda spreyi de yararlı olabilir. Alacağınız oda spreyinin lavanta, nane veya okaliptüs gibi burnunuza iyi gelecek bitkilerden oluşan özlerle odanınıza salınım yapacağından emin olun. Tercih edeceğiniz kokunun burnunuza direkt olarak etki edebileceğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

2. Nemlendirici kullanın. Bazen, sinüsleriniz gerçekten kuru olabilir, bu da sinüs tıkanıklığına neden olabilir. Nemlendiriciler buharla aynı şekilde size çok yardımcı olabilirler. Evinizde veya uyurken burnunuzdaki nem seviyesini arttırmak ve burun sekresyonlarını gevşetmek için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

  • Okalitus veya nane gibi uçucuğu yağlarla hazırlanan nemlendiricileri tercih etmeniz burun tıkanıklığınızı gidermeniz konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır. Bu nedenle bir nemlendirici tercihi yapacaksanız bu ayrıntılara da dikkat etmenizde fayda var.

Burnunuzun üzerine aşırı sıcak bir bez koymanız cildinize zarar verebilir, bu nedenle ısıtacağınız bezin yeterli ısıda olup olmadığını elinizle kontrol ettikten sonra kolunuz üzerinde bir deneme yapabilirsiniz, eğer belirli bir süre bekletmeniz halinde de herhangi bir acı veya kızarıklık olmuyorsa bu ısı sizin için yeterince idealdir ve burnunuzun üzerine koyabilirsiniz.

3. Sıcak kompresler kullanın. Isı ayrıca burun tıkanıklığınızı gidermenize de yardımcı olabilir ve sinüslerinizin boşalmasını sağlayabilir. Nemli bir bez alın ve iki veya üç dakika boyunca mikrodalgaya koyup belirli bir süre boyunca ısıtın. Sıcaklık sıcak ama cildiniz ile temas ettirilebilir olmalıdır. Bezi burnunuzun üzerine yerleştirin ve ısı kayboluncaya kadar bu şekilde bekleyin. Bunu gerekmesi halinde düzenli olarak tekrarlayın.

  • Mikrodalga ısınızı kendinizin belirlemesi gerekir zira onlarca farklı mikrodalga çeşidi vardır ancak hiçbirisinin ayarı birbiri ile aynı değildir. Sabit bir sıcaklık değeri de bulunmayan bu işlemde belirleyici unsur bezin sıcak olması ancak cildinize de rahatça değdirilebilir nitelikte bulunmasıdır.

4. Tuzlu sprey yapın. Burun tıkanıklığını gidermede tuzlu su da oldukça faydalıdır. Kendinize özgü yapmak için 250 mililitre (1 su bardağı) ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı tuz koyun ve karşık yardımı ile bir kap içinde iyice karıştırın. Burnunuza püstkürtmeniz için kullanmadığınız bir püskürtme kabınızın olması gerekir. Burnunuzun içerisine az miktarda sıkacağınız bu tuzlu su akıntının oluşmasına yardımcı olacaktır. Tek seferde çok fazla tuzlu su kullanmayın, azar azar gün boyunca kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • Ayrıca eczanede tuzlu (ilaçsız) burun spreyleri ve damlaları satın alabilirsiniz. Endişelenilecek herhangi bir ilaç olmadığı için tuzlu burun spreylerini her birkaç saatte kullanabilirsiniz. Tuzlu burun damlaları bebekler için bile çok güvenli ve etkilidir.

5. Sıcak gıdalar tüketin veya için. Sinüslerinizin boşalmasına yardımcı olabilecek içecek ve yiyecekler vardır. Buharı tüten bir yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz. Çaydaki ısı, sinüslerinizi ısıtacak ve katılaşan sıvıların akmasına yardımcı olacaktır. Nane ve lavanta sinüs tıkanıklığına oldukça faydalı olacaktır bu nedenle naneli veya lavantalı çay içmeyi deneyebilirsiniz, ancak tercih edeceğiniz her türlü çayın da yararlı olabileceğini unutmamalısınız.

6. Egzersiz. Sinüs tıkanıklığınız olduğunda egzersiz yapmak istiyor gibi hissetmeyebilirsiniz, ancak fiziksel aktivite sinüslerinizdeki burun sekresyonlarının giderilmesinde yardımcı olacak mukus akışını artıracaktır. Size yardımcı olması için 15-20 dakika boyunca bir miktar aerobik egzersizi yapmayı deneyin.

  • Polen veya diğer dış etkenlerden herhangi birisine karşı alerjiniz varsa, tahriş edici allerjenlere maruz kalmayı önlemek için kapalı bir spor salonunda veya evde egzersiz yapmayı deneyin.

7. Elinizle hafif bir masaj uygulayın. Bazen, sinüslerinizin boşaltılmasına yardımcı olmak için elinizi kullanabilirsin. Alnınız, burnunuzun köprüsü, gözlerinizin yanındaki bölge ve gözlerinizin altındaki bölgede dairesel bir hareketle bileğiniz ve orta parmaklarınızı kullanarak hafif baskı uygulayın. Sinüslerinizi açmak için alnında biberiye yağı gibi bir yağ kullanabilirsin.

  • Bu manuel müdahaleler içerideki katı maddelerin parçalanmasını kolaylaştırıp, yüz kaslarınızı gevşetebilir, dolayısıyla da burnunuzda tıkanıklığa neden olan sıvıların dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir