D Vitamini Eksikliği Hamile Kalmayı Etkiler Mi? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

D Vitamini Eksikliği Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

Güneş ışığının insan vücuduna ve sağlığına olan etkisi bilinmektedir. Ülkemizde de güneş alma oranı yüksek olmasına rağmen son yıllarda D vitamini eksikliği özellikle kadınlarda çok görülmektedir. Kışları güneş ışığına az maruz kalmak da D vitamini yetersizliğine neden olan etkenlerden biridir. Güneş ışığından alınamayan D vitamini yiyeceklerle takviye edilmeye çalışılsa da bezen yeterli olmamaktadır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre göre düşük yapan ya da gebe kalamayan kadınlarda D vitamini eksikliğine rastlanmıştır ve bu da D vitamini eksikliğinin üreme sistemi üzerindeki etkilerini göstermektedir. Uzmanlara göre D vitamini eksikliği yumurta kalitesini, yumurta rezervini hatta yumurtanın rahme tutunmasını etkileyebilmektedir. Yani sadece hamilelik öncesinde değil hamilelik sırasında da önemlidir.

Kısırlık sorunları olan ve tüp bebek tedavisi olmaya başlayacak her kadında öncelikle D Vitamini düzeyine bakılmalı, değerlendirilmeli ve eksikse takviye yapılmalı ve sonra tedaviye başlanmalıdır.

Hangi Yiyeceklerde D Vitamini Bulunur?

Yumurta, ton balığı, balık ürünleri, tahıllar, karaciğer ve sütü ürünlerinde D Vitamini bulunmaktadır. D Vitamini eksikliği bulunan kişiler bu yiyeceklerle beslenebilir. D Vitamini düzeylerine kan tahlili ile bakılır ve 30’un altındaki depo düzeyleri eksiklik olarak kabul edilir. Hekiminiz duruma uygun olarak sizi D vitamini desteklerine ya da ilaçlara yönlendirecektir.

D Vitamini Önemi

D vitamininin yalnızca gebelik için değil tüm vücut için çok önemli bir vitamin olduğu unutulmamalı ve kontroller aksatılmamalıdır. D Vitamini ayrıca vücudumuzu grip gibi enfeksiyonlara karşı koruyan bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Vücut direncini artırmakta çok etkilidir. Kemiklerimize iyi bakar, kemik erimesini önler. Diş hastalıklarına karşı etkilidir. Meme, kolon, rektum gibi bazı kanserlerde gidişatı etkileyen oldukça önemli bir faktördür. Kalp damar hastalıklarına karşında koruyucu etkisi ile bilinmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir