Daha Sağlıklı Olmak için Nasıl Beslenilmelidir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Daha Sağlıklı Olmak için Nasıl Beslenilmelidir

sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı

Gerek fizyolojik gerekse psikolojik açıdan hayatımıza doğrudan etkisi olan beslenme düzeni konusunda bazı değişiklikler yapılması şart. Bilinçli ve düzenli beslenmek hem zinde kalmanıza hemde mutlu olmanıza ciddi manada katkı sağlayacak.

Dengesiz ve düzensiz beslenmenin tek zararı zinde olmamak veya huzursuz hissetmek değildir, mal olduğu ciddi rahatsızlıklarda bulunur. Örneğin; Obezite hastalığı, tansiyon hastalığı ve diyabetin başlıca nedeni sağlıksız ve düzensiz beslenmektir. Aralarında en tehlikeli ve ölüm oranı en çok olan hastalık ise kalp ve damarlarda meydana gelen yağlanmalar nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Beslenme eylemi toplamda 4 temel adımda gerçekleşir; ilk olarak besin mide asitleri yardımıyla emilir, ardından bu emilim neticesinde ortaya çıkan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağlar enerji olarak kullanılır, ardından kullanılmayan kısım ya vücutta depo edilir ya da vücudun işine yaramayacaksa vücuttan atılır.

Bu gibi rahatsızlıklardan kurtulmak ve daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmek için dengeli ve kaliteli beslenmek olmazsa olmazdır.

Altı ana besin öğesini de gün içerisinde temin etmeyi unutmayın

Protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve yağ asitleriyle birlikte su mutlaka tüketilmesi gereken 6 ana besin öğesidir.

Gün içerisinde tüketimi gerçekleşen besinlerin neredeyse yarısı karbonhidrat içerikli, yarısından biraz azı yağ ve proteinlerden oluşmalıdır. Yani ortalama bir rakam düzeni paylaşılacak olursa %50 karbonhidrat, %15 yağ ve %35 protein içerikli bir beslenme düzeni ciddi manada organlarınızın fonksiyonlarını yerine getirebilmesine yardımcı olacaktır.

Glisemik indeksi düşük besinler tercih edin

Dünya Sağlık Örgütü‘nün konuya ilişkin yaptığı son araştırmaya göre en sağlıklı beslenme düzeni düşük glisemik indeksli besinlerden oluşan hafif ve yağsız besinlerden oluşmakta.

Glisemik endeks, yenilen yemek ve içilen içeceğin yani besinlerin kan şekerinde meydana getirdiği değişimdir. Ne kadar az değişim meydana gelir ise söz konusu besinde o derecede bir indeks segmentinde değerlendirilir. Glisemik indeks segmentleri de sırasıyla ılımlı, düşük ve yüksek olarak sıralanmaktadır.

Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın

İlk olarak tüketilen besin öğelerinin taze olması oldukça önem arz etmektedir. Tüketeceğiniz besinlerin son kullanım tarihlerine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Sebze ve meyveleri kabuğuyla birlikte tüketmeniz, soyduysanız soyduktan hemen sonra tüketmeniz iyi olacaktır.

Tüketeceğiniz besinleri haşlamak en sağlıklı pişirme önerisidir, mümkünse yemeklerinizi haşlayarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ek besinleri (Supplement) kullanmak zorundaysanız tercih edin

Supplement yani besin takviyesi genel itibariyle sporcular tarafından daha iyi sonuçlar elde etmek adına kullanılmaktadır ancak supplementler mucizevi bir etkisi olan ilaçlar değildir. Yalnızca geçerli sebeplerden ötürü tüketmeniz gereken besinleri tüketememeniz halinde başvurabileceğiniz bir yöntemdir ve çok sayıda sağlık örgütü tarafından insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı araştırmalar sonucu saptanmıştır.

Genel itibariyle anlaşılacağı gibi sağlıklı beslenmek tamamen bilinçli beslenmek demektir, ne yediğini bilmek; tam anlamıyla yenilen besinin ne olduğunu bilip buna göre yemek sağlıklı beslenmek için atacağınız ilk adım olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir