Dezenfektan Nedir Antiseptik Nedir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Dezenfektan Nedir Antiseptik Nedir

dezenfektan antiseptik

Dezenfektan Nedir Antiseptik Nedir

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını ile birlikte en çok kullandığımız kimyasallar dezenfektan ve antiseptik olmuştur. Peki dezenfektan nedir, antiseptik nedir, dezenfektan ne işe yarar, antiseptik ne işe yarar, dezenfektan ve antiseptik arasındaki farklar nelerdir, antiseptik nerede kullanılır, dezenfektan nerede kullanılır? Dezenfektan ve antiseptik hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Antiseptik Nedir

Antiseptikler ciltte oluşabilecek enfeksiyonları engellemek amacıyla sürülen antimikrobiyal kimyasallardır. Covid 19 salgınından önce çoğunlukla medikal alanda kullanılan antiseptikler artık herkes için bir vazgeçilmez bir materyal olmuştur. Artık bir çok insan mikropların üremesini önlemek, yayılmasını engellemek için günlük yaşamda antiseptik kullanmaktadır. Antiseptikler sıvı ve krem şeklinde üretilmektedir. En çok kullanılan antiseptik türleri batikon, alkol ve oksijenli sudur. Antiseptikler mikropları öldürmezler sadece onların yayılmasını ve üremesini engellerler.

Dezenfektan nedir

Dezenfektanlar içlerinde kuvvetli kimyasal maddeler bulunan, zararlı organizmalar ve mikropları öldürmek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dezenfektanlar canlı organizmaları öldürmek amacıyla kullanıldığı gibi eşya ve malzemelerin temizlenmesinde de kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak dezenfektan hem elimizin temizliği hem de elimizde tuttuğumuz kalemi dezenfekte etmek için kullanılabilir.

Antiseptik ve dezenfektan arasındaki farklar

Antiseptikler ve dezenfektanların her ikisi de kimyasal maddelerdir. Ama kullanım amaçları biraz farklıdır. Antiseptikler organizmaların üremesi ve yayılmasını engellemek için kullanılırken dezenfektanlar tamamen organizmaları öldürmek için kullanılır. Antiseptikler cilt gibi canlı yüzeylere uygulanır, dezenfektanlar ise cansız yüzeylere, materyallere ve ekipmanlara uygulanır. Dezenfektanların cilde teması cildi yıpratıp geçici veya kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilir.

Ameliyatlardan önce ve sonra doktorlar ve hemşireler ellerini antiseptik ile temizlerler. Antiseptikler ve dezenfektanların içerisinde bulunan biyosit kimyasal bir maddedir. Biyosit az kullanıldığı zaman zararlı organizmaların çoğalmasını engeller, çok kullanıldığında ise organizmaları öldürür.

Antiseptik nasıl kullanılır

Antiseptikler tıbbi uygulamalar dışında günlük hayatta da kullanılmaktadır. Antiseptiklerin kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

1- El temizliğinde kullanılır. Genelde sabunlarda ve temizlik malzemelerinde antiseptik bulunur. Uzmanlar el temizliğinin sadece sabun ile yapılmasını tavsiye etmektedirler.

2-Antiseptikler tıpta, cerrahi operasyonların öncesinde ve sonrasında ellerin yıkanmasında kullanılır. Aynı şekilde antiseptik olarak kullanılmak üzere üretilen mendil ve jeller de bulunmaktadır. Bu tür kimyasal madde içeren ürünlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerekir.

3-Antiseptiklerin kullanıldığı diğer bir alan cilt mukozalarının dezenfektasyonudur. Katater grup prosedüründe, katater yerleştirilmeden önce üretra, mesane veya vajinaya antiseptik uygulanır.

4-Ciltte meydana gelen enfeksiyonların tedavisinde de antiseptik kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak elimiz kesildiğinde veya yandığında, küçük yaralanmalar meydana geldiğinde bu bölgelere antiseptik uygulanır.

5-Ağız ve boğazda meydana gelen enfeksiyonların tedavisi için de antiseptik kullanılır. Kışın kullandığımız pastiller antiseptik içermektedir. Antiseptik kullanılmak suretiyle enfeksiyon olan bölgedeki zararlı organizmalar azaltılır ve boğaz ağrısının önlenmesine çalışılır.

Antiseptik kullanım kuralları nelerdir

Unutulmamalıdır ki antiseptikler kimyasal maddelerdir. Bu sebeple kullanmadan önce uzmanlardan veya bilen kişilerden görüş alınmalıdır. Her durum için antiseptik kullanılmaz. Bazı kimyasal maddeler birbiri ile temas ettiğinde kimyasal tepkimeler oluşabileceğinden antiseptikler başka kimyasallar ile birlikte kullanılmaz, karıştırılmaz.

Antiseptik kullanırken nelere dikkat edilmelidir

Antiseptiklerde en önemli nokta içerdiği biyosit miktarıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek miktarda biyosit içeriyorsa dezenfektan özelliği kazanmış olur. Biyosit miktarı yüksek olan bir antiseptik zararlı organizmaların çoğalmasını veya ölmesini engeller fakat derinize de zarar verebilir. Antiseptiklerin en çok iki hafta içinde kullanılması gerekir. Eğer alkollü antiseptik ise bu süre bir aydır.

Antiseptikler hangi hallerde kullanılır

Antiseptikler eğer enfeksiyon riski varsa kullanılır. Küçük yaralarda kullanılması pek tavsiye edilmez.

Antiseptik çeşitleri nelerdir

Antiseptikler sıvı solüsyonlar halinde ve krem (jel) olarak üretilmektedir.

Antiseptik Solüsyonlar:

Batikon solüsyonu: En çok tercih edilen solüsyon olan batikon solüsyonu bir çok kullanım alanına da sahiptir. Genelde küçük yaralanmalarda ilk yardım yapılırken kullanılır. Bununla birlikte cerrahi operasyonlar yapılırken cildin ve mukozanın dezenfekte edilmesi için de kullanılmaktadır.

Etil alkol: Yüzde yetmişlik etil alkol çözeltisi antiseptik solüsyon olarak kullanılmaktadır. Doğru bir şekilde uygulanması halinde ortamdaki organizmaları yüzde doksan oranında azaltabilmektedir. Alkol içermesi nedeniyle açık yaralarda ve mukozada kullanılması tavsiye edilmez.

Oksijenli su: Sıklıkla yara temizliğinde kullanılan oksijenli su, aynı zamanda ağız gargaralarında ve boğaz antiseptiği olarak da kullanılmaktadır.

Antiseptik Kremler:

Antiseptik kremler jel veya krem formatında üretilir. Genellikle cilt yaralarında iltihap kapılmaması için kullanılır. Ödem tedavilerinde de kullanılan antiseptik kremler derin kesikli yaralanmalarda, yanmış yüzeylerde kullanıldığında cildin kendini yenilenmesini hızlandırır.

Antiseptik direnci nedir

Bazı zararlı organizmaların değişik koşullara adapte olma yetenekleri bulunmaktadır. Antiseptiklerin yeterli ve gerekli dozunda kullanılmaması durumunda bu organizmaların antiseptiklere karşı dirençleri artabilmektedir.

Antiseptiklerin yan etkileri ve zararları nelerdir

Antiseptikler gerektiğinden fazla veya bilinçsiz kullanıldığı zaman kullanıldığı bölgeye bağlı olarak ciltte tahrişe, solunum yollarında ve nefes borusunda tahribata yol açar. Nadiren de olsa bazı antiseptik türleri alerjik bir tepkiye neden olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir