Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş ağrısı, dişlerin aşırı duyarlı kısmı olarak bilinen bölgesi iltihap kaptığında inanılmaz bir ağrı ortaya çıkarır. Bu ağrı farklı birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir, çürükler, dişe darbe veya dişeti enfeksiyonu bu gibi durumların yaşanmasının ardındaki en önemli sebeplerden yalnızca 3’üdür. Eğer dişiniz ağrıyorsa ve doktora gitmeden yalnızca evde yapabileceğiniz bazı işlemlerle ağrınızı dindirmek isterseniz neyse ki başvurabileceğiniz bazı etkili yöntemler bulunur, ancak mutlaka bu tedaviler dişlerinizin ağrını geçirse de bir doktor ile görüşmelisiniz çünkü ileride nüksetmemesi için bir tedavi planı oluşturulmalı ya da ağrıya neden olan şeyden kurtulunmalıdır.

Ağrıyı Hafifletici Basit Öneriler

1. Ağrı kesici al. Aspirin ve İbuprofen gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ), çoğu küçük diş ağrısı için hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Zonklama yapan dişler yemek, konuşma ve uyku gibi aktiviteleriniz konusunda rahat olmanızı ciddi oranda engelleyebilir. Ayrıca ağrı halen devam ediyorken diş ağrısı için farklı tedav yöntemleri denemek çok daha zordur, bu nedenle reçetesiz bir ağrı kesici temin edip eczaneden yardım alabilirsiniz.

  • Eğer diş ağrınız giderek şiddetleniyor kulağınıza, boğazınıza ya da burnunuza etki ediyorsa mutlaka acilen bir doktora gitmeniz gerekir.
  • Sadece satın alacağınız ilacın içerisindeki prospektüste belirtilen gramajda ve yine kullanım talimatında belirtilen kullanım önerilerine uygun şekilde tüketin.
  • Tylenol gibi bir ilaç kullanmanız da ağrınızın dinmesine yardımcı olabilir ancak bunu doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalısınız.

2. Ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Bir yiyecek saklama torbasının içerisini suyla doldurduktan sonra buzluğa atın ve donana kadar bekleyin ,ya da daha önceden dondurmuş olduğunuzu kullanın. Ardından buz dolu bu torbayı dişinizin ağrıdığı bölgeye yani yanağınızın tam ağrıyan bölgesine gelecek şekilde yüzünüzün üzerinde tutun. Soğuk acıyı hafifletmeye inanılmaz derecede yardımcı olacaktır. Eğer bir yiyecek saklama torbanız bulunmuyorsa buzdolabı poşetini suyla doldurup dondurmayı deneyebilir ya da en kötü ihtimalle dondurucu da zaten donmuş olan bir şeyi yüzünüze kompres uygulamak için kullanabilirsiniz.

  • Buzu direkt olarak dişinizin üzerine bırakmayın, ağrıyı daha da şiddetlendirebilirsiniz! Buz parçası ya da parçalarının ağrıyan dişin üzerine konulması sıkça düşünülen ve bazı kişiler tarafından kötü sonuçlar doğursa da uygulanarak tecrübe edilen bir şeydir. Eğer ağrıyan dişinizin üzerine bir buzu direkt olarak koyarsanız ağrının daha da şiddetlenmesini sağlayacaksınız demektir.


3. Diş jeli veya sakızı satın al. Eğer eczaneye gittikten sonra ağrını uyuşturacak bir jel ya da sakız olup olmadığını sorarsan sana farklı alternatiflerde ilaçlar önereceklerdir. Bu ilaçlar ağrıyan bölgenin direkt olarak üzerine uygulanır ve o bölgedeki sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla bir süre boyunca yani tedavi için gereken doktor randevusundan önce bir süre ciddi anlamda rahatlamanız bu ilaçlara bağlı olabilir. Eğer eczaneye ulaşma imkanınız varsa bu yöntem için eczanıza başvurduğunuzda size verdiği ilacın nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin de bilgilendirme yapacaktır.

4. Ağsınızı iyice temizleyin. Bazen diş ağrısını geçirmenin en etkili yöntemi dişi iyice temizlemektir zira çoğu zaman aslında diş ağrısına neden olan şeyin dişin arasına sıkışan bazı küçük yemek parçaları olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bir diş ipi, ince uçlu bir diş fırçası ve biraz çalkalama suyuyla ağzını iyice temizledikten sonra diş ağrısından kurtulma ihtimalin çok yüksektir.

  • Ağrıyan dişiniz başta olmak üzere tüm dişlerinizi diş etlerine kadar temizlenecek şekilde diş ipiyle temizlediğinizden emin olun. Buralar yani dişlerin dibindeki bölgeler genel olarak yiyeceklerin en çok sıkıştığı bölgelerdir ve genelde ilk aşamada diş ipiyle temizlik yapıldıktan sonra çoğu kişinin ağrısı dinmektedir.
  • Diş ipiyle temizlik yaptıktan sonra diş ağrınız iltihaptan dolayıysa iyice fırçalayıp temizlemeniz gerekiyor. Ağrıyı hafifletmenin en iyi yolu ağrıyan noktaya odaklanacak şekilde dişlerinizi birkaç dakika boyunca fırçalamanızdır. Ağrıyan dişinizin olduğu bölge yumuşadığında bunu mutlaka hissedeceksiniz, ilgili alan hassas hissettirmeye başlayıncaya dek bu bölgeyi fırçalamaya devam edin.
  • Ağzınızı ağız temizleme sularıyla çalkalayın. Ağzınızın her tarafındaki bakteri ve mikroplardan kurtulmak için başvurabileceğiniz en iyi yöntem ağzınızı iyice çalkalayıp diş fırçanızın ve ipinin ulaşamayacağı bölgeleri de temizlemeniz olacaktır. Ağzınızı ağız çalkalama suyuyla çalkaladıktan sonra iyice duruladığınızdan da emin olmanız oldukça önemlidir.
  • Bu temizleme rutinini günde ne iki defa sabah ve akşam uygulamaya devam edin, ağrınız geçerse de bu düzeni ağız sağlığınızı korumak adına devam ettirin.

5. Deniz tuzlu suyla ağzınızı durulamayı deneyin. Diş darbe ya da başlangıç seviyesine bir enfeksiyon nedeniyle ağrı yapıyorsa bu enfeksiyon bir süre sonra kendi haline de kaybolabilmektedir. Bu enfeksiyondan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden birisi de ılık suyun içerisine bir çorbak aşığı tuzlu su koyduktan sonra iyice karıştırıp ağızda gargara yapmaktır. Tuz çözüldüğünde içeriğindeki etkin maddeler enfeksiyonun farklı bölgelere sıçramasına engel olmakta yardımcı olacaktır. Ağrı azalıncaya dek günce 2 veya 3 defa aralıklarla tuzlu su gargarası yapmaya devam edin. Ağrı geçtiğinde tuzlu su gargarasına devam etmenize gerek yok.

Alternatif tıp yardımıyla

1. Karanfil yağı kullanın. Karnafil yağının diş ağrısını kestiği hatta enfeksiyonu tedavi dahi ettiği binlerce kişi tarafından söylenmekte ve her diş ağrısı yaşandığında kullandığını söyleyen kişilerin sayısı da giderek artmakta. Dolayısıyla evde diş ağrınıza çare niteliği olabilecek karanfil yağını deneyebilirsiniz. Diş ağrısından etkilenen bölgeye gün içerisinde bir kaç damla karanfil yağı koymanız gerçekten de bölgedeki enfeksiyonun temelli kaybolması konusunda size yardımcı olabilecek en etkili yöntemlerden birisidir. Karanfil yağını bulmak için aktarcılara gidebilirsiniz.

2. Vodka iyi gelebilir. Diş ağrısından etkilenen bölge yüksek ihtimalle yukarıdaki yöntemlerden herhangi birisini kullandığınızda geçecek ya da kaybolacaktır. Bu yöntemleri kullandıysanız ancak halen etkili bir çözüm bulamadıysanız bir pamuk parçasına az miktarda vodka koyduktan sonra ağrıdan etkilenen bölgenin üzerine bırakmayı düşünebilirsiniz. Vodkanın içeriğindeki alkol bölgedeki enfeksiyonun kırılmasına yardımcı olacaktır ancak dişinizi sık sık kontrol etmeniz önemlidir. Eğer vodkayı bölgeye koyduktan sonra diş etiniz kırmızılaştıysa ya da tahriş olmaya başladıysa pamuktan kurtulun.

3. Parmakla akapuntur yöntemini deneyin. Eğer diş ağrısını hızlı bir şekilde geçirmek istiyor ancak hiçbir şekilde bu yöntemler sizde işe yaramıyorsa baş parmağınızla diğer baş parmağınızla işaret parmağınzın birleştiği alana parmakla akapuntur tedavisi uygulamayı düşünebilirsiniz. Basıncı yaklaşık iki dakika kadar süre boyunca uygulamaya devam edin ve bu bölgede direkt olarak beyinle bağlantılı olan sinir hücrelerinin beyninizi rahatlatmasına yardımcı olun. Bu sayede rahatlayan beyniniz enzimleri harakete geçirip endorfin salınımını tetikleyecektir.

4. Ağzınızı hindistan cevizi yağı ile çalkalayın. 1 çorba kaşığı kadar hindistan cevizi yağını 15 ile 20 dakika kadar süre boyunca ağzınızda çalkalayın. Bunun ağzınızda bulunan bakteri ve zararlı maddeleri bir miktar azalttığı iddia ediliyor ve olaya bilimsel açıdan bakılacak olursa bakterilerin yağın içeriğinde sıkışıp kaldığı bilinen bir gerçektir. Bakterilerin neden olduğu plakların yanı sıra bakterilerin kendilerini de ağzınızdan bu yöntemle uzak tutmak için hindistan cevizi yağını ağzınızda 15 ile 20 dakika kadar tutmanız önem arz etmektedir. Hindistan cevizi yağıyla ağzınızı çalkaladıktan sonra yaklaşık 30 dakika kadar herhangi bir sıvı tüketmeden bekledikten sonra ağzınızı bol suyla çalkalamayı unutmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir