El Egzaması Nasıl Tedavi Edilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

El Egzaması Nasıl Tedavi Edilir

Egzama kimi zaman acıya sebep verebilen yada ciddi anlamda rahatsızlığa sebep olan bir cilt problemidir. Kimi zaman ellerde oluşan bu egzama düşündüğümüzden çok daha tehlikeli de olabilir. Egzamanın nedenleri arasında , genetik , alerji ve tahriş olma gösterilebilir. El egzamasının tedavisi bulunmaktadır ve sizlere nasıl geçirebileceğinizden bahsedeceğiz ancak bu hastalıktan kurtulmanın ilk adımı bir doktora giderek sizde oluşan bu sorunun el egzeması olup olmadığını öğrenmek olacaktır. Doktorunuz size el egzaması teşhisi koyduktan sonra kortikostereoid krem , antibiyotik , soğuk kompress uygulama gibi tedavi yöntemleri önerebilir. Bu tedavi yöntemleri sizlerin gündelik hayatınıza ve kullandığınız materyallere göre değişkenlik gösterebilir.

El Egzaması Tedavisi Nasıl Olur ?

El egzamasının tedavisinin başlangıcı olarak her sağlık konusunda olduğu gibi bir doktor kontrolünden sonra teşhis ile başlar. Eğer el egzaması teşhisi konulursa ilaçlı tedavi yada bazı tedaviler uygulanır. Tedavinin haricinde ise sizlerin egzamayı önleyici bazı şeyler yapmanız gerekir.

Egzamanın Teşhisi

1.El egzamasının belirtilerine bir göz atın. Ellerde ve parmaklarda çıkan egzama genel görülen bir durumdur. Eğer egzamadan şüpheleniyorsanız teşhis ve tedavi için hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Eğer aşağıdaki belirtiler sizde bulunuyorsa egzama hastalığı sizde de olabilir.

 • Kızarıklık
 • Kaşınma
 • Acı
 • Aşırı kuruluk
 • Çatlaklar
 • Kabarcıklar

2.Egzamayı tetikleyen şeyin tahriş edici maddeler olup olmadığını belirleyin. Tahriş edici maddeler ile temas sonrasında oluşan egzama çeşidi en çok görülen egzama çeşitlerindendir. Bu maddeler temizlik ürünleri , plastikler , metal , yiyecekler ve hatta suda olabilir. Bu sizin günlük hayatta kullandığınız şeyleri düşünerek bulabileceğiniz bir durum.

3.Egzamanın sebebinin bir alerjiden dolayı oluşup oluşmadığına bakın. Bazı egzama hastalık alerjik durumlardan kaynaklanmaktadır. Kullandığınız sabun , parfüm , boya , kauçuk ve hatta bitki bile alerjiye sebep olabilir. Bu tarz bir egzama genellikle avuç içinde yada parmak uçlarında çıkar ancak yinede elin her yerinde de görülebilir.

4.El egzamasını atopik dermatit tetikliyor olabilir. Bu durum genelde çocuklarda görülüyor ancak yetişkinlerde de görülebilir. Eğer elleriniz haricinde vücudunuzun diğer bölgelerinde de egzama belirtileri varsa atopik dermatit egzamanıza sebep olan şey olabilir.

El Egzamasının Tedavisi

1.Erken teşhis için mümkün olduğunca erken bir doktora görünün. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce geçirdiğiniz hastalığın egzama olup olmadığının teşhisinin konulması için hemen bir doktora görünmenizde fayda var. Belki de geçirdiğiniz rahatsızlık farklı bir enfeksiyon veya rahatsızlık olabilir. Eğer geçirdiğiniz rahatsızlık ciddi bir egzama ise sizi uzman bir doktora dahi yönlendirebilir.

2.Doktorunuza yapışkan testi yapmasını isteyin. Doktorunuzdan egzamanızın sebebini belirlemek için yapışkan yama testi yapmasını isteyebilirsiniz. Eğer egzamanızın alerjik durumlardan dolayı kaynaklandığından şüpheleniyorsanız bu testi kesinlikle yaptırın çünkü bu testin sonucunda hangi maddelerin sizlere alerji yaptığını bulabilirsiniz.

 • Bu yapışkan bant testinde doktorunuz banda bir madde sürecektir ve ardından cildinize uygulayacaktır. Testin kendisi herhangi bir acı vermeyecektir ancak testin ardından eğer uyguladığı maddeye bir alerjiniz var ise bu cildinize tahrişe ve acıya sebebiyet verebilir.
 • Nikel egzamaya neden olan genel maddelerden bir tanesidir. Muhtemelen size de nikel maddesi ile yapışkan bant testi yapılacak.

3.Merhem kullanmanız faydalı olabilir. %1 hidrokortison olan merhem kullanmanızda tedavi için iyi gelebilir. Bu merhem doktor tarafından yazılan reçete ile eczanelerden alınabilir. Doktorunuzdan merhem vermesini de isteyebilirsiniz.

 • Çoğu merhem vücudunuz hala nemli iken kullanılır. Örnek vermek gerekirse duştan sonra merhem kullanımı sizin için daha faydalı olacaktır.
 • Bazı güçlü merhemler için kesinlikle yönergelere ve doktor reçetelerine uygun olarak merheminizi kullanmayı ihmal etmeyin.

4.Kaşıntıyı önlemek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Egzama sıklıkla kaşıntıya sebep olabilir ancak önemli olan şey bu kaşıntıdan dolayı kendini yaralamamanız çünkü bu egzamanızın daha da kötüye gitmesine sebebiyet verebilir. Bu kaşıntıyı azaltmak için buz kompresi yaparak sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Buz tedavisini uygulayabilmek için buzu bir el havlusuna , plastik bir torbaya koyabilirsiniz.
 • Tedaviyi uygularken kendinize zarar vermemeye dikkat edin.

5.İlaç tedavisi uygulanabilir. Bazı özel egzama türlerinde doktorunuz tarafından ilaç tedavisi tavsiye edilebilir. Ancak şimdiden uyarmak isteriz ki bu tarz ilaçlar uyuşukluğa sebebiyet verebilir ve bundan dolayı bu ilaçları gün içerisinde yada yapacak işleriniz çok olduğunda kullanmak istemeyebilirsiniz.

6.Doktorunuza antibiyotik gerekip gerekmediğini sorun. egzama kimi zaman çeşitli enfeksiyonlara da sebebiyet verebilir. Elinizdeki çatlaklar yada baloncuklar sebebiyle bu enfeksiyonlar oluşabilir. Eğer elinizde aşırı kırmızılık , acı ve kaşıntı oluşuyorsa belki bunun sebebi enfeksiyondur. Bu gibi durumlarda enfeksiyonu tedavi edebilmek için antiyobiyotik kullanımına ihtiyaç duyulabilir.

El Egzamasından Korunma

1.Egzemayı tetikleyen şeyleri azaltın yada korunun. Egzema rahatsızlığınızı artık gözlemlemeye başladıktan sonra nelerin egzemanızı tetiklediğini fark etmeye başlayacaksınız. Bu gibi maddeler uzak durun yada kullanırken korunmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse eğer temizlik ürünlerine bir alerjiniz söz konusu ise bu ürünlere temastan kaçınmak için eldiven kullanabilirsiniz.

2.Zararsız , parfümsüz ve boyasız sabunlar kullanmaya özen gösterin. Sabunların içerisinde kokusunu güzelleştirmek için yada görünüşünü cazip kılmak için boyalar kullanılabiliyor. Bu tarz sabunlar kullanmak yerine kimyasal kullanılmamış sabunlar kullanmanız egzemanızı azaltmanızda yardımcı olacaktır.

3.Ellerinizi kuru tutmaya özen gösterin. Ellerinizin ıslak kalması mantar ve bakterilerin üremesine ortam sağlar ve bu durumda egzamanızı arttırabilir ve hatta elinizde çatlaklar ve kabarcıklar var ise enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için ellerinizi yıkadıktan sonra kurulamaya özen gösterin.

4.Elinizi nemlendirin. Elinizdeki kurulukta egzamanın belirtilerinden ve artmasının nedenlerinden bir tanesidir. Bundan dolayı elinizi nemlendirmeye özen gösterin. Kullandığınız kreminde sağlıklı olması için doktor tavsiyesi ile bir krem alabilirsiniz.

5.Stresten uzak durun. Streste vücudunuzda egzama oluşmasının bir diğer nedenidir ve aslında en önemli nedenleri arasında yer alır. Stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışın yada hayatın kendisi stres diyorsanız stresini kontrol etmeyi öğrenin.

Bunlar da ilginizi çekebilir