Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır 3

Koronavirüs’ün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için ülke genelinde insanlar ev dışındayken her yerde yüz maskesi takmak zorunda. Toplu taşıma araçlarında, mağazalarda, süpermarketlerde ve alışveriş merkezlerinde yüz maskesinin giyilmesi zorunlu. Çoğu yerde satılmakta olan yüz maskelerine güvenmiyorsanız veya evde kendiniz yapmak isterseniz kendi yüz maskenizi yapmak için bir kılavuz hazırladık. Bu yazımızda evde yüz maskesi nasıl yapılır, yüz maskesi yaparken dikkat edilecek hususlar, dikiş gerekmeyen lastikli maske nasıl yapılır, evdeki eski kıyafetlerden yüz maskesi nasıl yapılır, dikişli yüz maskesi nasıl yapılır ve ev usulü yüz maskesi gibi konulara değineceğiz.

Yüz maskesi yaparken dikkat edilecek hususlar

İster dikiş makinesinde dikerek, isterseniz eski tişörtlerden katlayarak yapmaya çalışın yüz maskesi yapmanın prensipleri aynıdır. Ne kadar çok katman ve malzeme kullanırsanız o kadar iyidir. Tabi aşırı kalın bir maske de yüzünüzü rahatsız edeceğinden fazla kalın yapmamak ve kalınlığı iyi ayarlamanız gerekir. Ayrıca yaptığınız maske yüzünüzün çevresine tam olarak oturmalı, burun ve ağızdan rahatça nefes alabileceğiniz şekilde olmalıdır.

Yüz maskesi yaparken hangi malzemeler kullanılır

Maske yaparken kullanılacak en iyi malzemeler sıkı dokunmuş pamuklu kumaş, doğal ipek veya kapitone pamuklu malzemedir. Eğer bunlardan herhangi birine sahip değilseniz çevresinde sahip olduğunuz diğer kumaşları da kullanabilirsiniz.

Dikiş gerekmeyen lastikli maske nasıl yapılır

Kısa süreli kullanımlar için dikişsiz yüz maskesi yapmak oldukça kolaydır. Bunun için 50×50 cm ebatlarında bir kumaş mendil veya bandana ile iki adet kalın lastik veya elastiki saç bağlama lastiği gerekir.

Yapılışı:

 • Mendili öncelikle kenarlardan ikiye katlayalım.
 • Daha sonra alt ve üst kenarları orta çizgiye katlayalım. Mendilimiz dört katlı bir dikdörtgen oldu.
 • Lastikleri uzun kenarlardan geçirelim ve aralarında 12 cm olacak şekilde mendilin ortasına getirelim.
 • Dikdörtgenin uzun kenarlarını ortaya doğru katlayalım.
 • Maskemiz kullanıma hazır.

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Uzmanlar yüz maskesinin takmadan önce ve taktıktan sonra ellerinizi 20 saniye boyunca sabunlu suyla yıkamanızı tavsiye etmekteler. Bununla birlikte ellerinizle göze, buruna ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız. Yüz maskesini eğer yıkayıp tekrar kullanacaksanız, maskeyi çıkardıktan sonra mutlaka plastik bir poşette saklayınız. Sabunla yıkama imkanınız kısıtlı ise sık sık dezenfektan ile ellerinizi dezenfekte ediniz. Evinizde Koronavirüs geçirmekte olan birisi var ise Koronavirüs’lü birisi birlikte yaşama kurallarına harfiyen uyunuz. Bununla ilgili olarak Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Evdeki eski kıyafetlerden yüz maskesi nasıl yapılır

Evinizde kullanmadığınız eski bir tişört veya kıyafetten de yüz maskesi yapabiliriz. Bunun için tercihen kalın pamuk veya pamuk ve polyester karışımı olan kıyafetleri tercih ediniz. Ev yapımı maskeler takan kişiyi diğer taşıyıcılardan korur ayrıca takan kişi taşıyıcı ise çevresine bulaştırmasını engeller. Maske yapımı için gerekli malzemelerimiz, 1 eski tişört, makas, kağıt havlu ve bir kaç tane çengelli iğne.

Yapılışı:

 • Önce eski tişörtün üzerine maske şeklinde keseceğiniz yerleri çiziniz.
 • Çizilen yerlerden kesiniz. Tişörtün arkasındaki bölüme de aynı şekilde kesilecek yerleri çiziniz.
 • Arkasını da çizilen yerlerden kesiniz. Artık elinizde 2 parça maske kumaşı var.
 • İki parçayı üst üste koyunuz.
 • İki parçanın arasına kağıt havlunun kalınlığına göre bir kat veya 2 kat kağıt havlu parçası yerleştiriniz.
 • Daha sonra bez parçalarını alttan ve üstten çengelli iğne ile birleştiriniz.

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır 2

Yüksek ateş veya sürekli öksürük gibi Koronavirüs semptomlarınız varsa, evde kalmalı ve kendinizi izole etmeniz gerektiğini, Koronavirüs ile mücadelede en önemli üç kural olan sosyal mesafe, el yıkama ve maske takma olduğunu unutmayınız.

Evde dikişli yüz maskesi nasıl yapılır

Üçüncü maske örneğimizde maskeyi yaparken bir kaç kez dikiş atmaya ihtiyacımız olacak. Gerekli malzemelerimiz iğne, iplik, makas, lastik, kağıt havlu ve kumaş.

Yapılışı:

 • Öncelikle kumaşımızdan 15×25 cm ebatlarında dikdörtgen şeklinde iki parça keselim.
 • İki kumaşı üst üste koyalım ve üst kenarını 0,5-0,6 cm kadar içe kıvırarak dikelim.
 • Alt kenarını da aynı şekilde ama sağdan ve solda içeriye doğru 2,5 cm kadar dikelim.(Aradaki boşluktan içeriye kağıt havlu filtresini filtre koyacağız)
 • Maskenin sağ ve sol dikey kenarları 1 cm içeri doğru kıvıralım ve dikelim.
 • Bu 1 cm. lik boşluklardan içeriye lastikleri geçirelim.
 • Alttaki boşluktan maske katmanının arasına kağıt havlu parçasını koyarak filtreyi oluşturalım.
 • Maskeyi yanlardan tutarak yüzümüze göre ayarlayalım ve lastikleri dikelim.

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır 3

Evde yüz maskesi yapmanın bir çok yolu daha var. Çevrenizde veya sosyal medyada çoraptan atkıya, kazaktan bereye kadar bir çok ev yapımı maskeye rastlayabilirsiniz. Hepsinin ana mantığı yukarıda anlatılanlar gibi. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Bu arada hemen belirtelim. Maskeler iki yaşın altındaki çocuklar ile maske kullanamayacak durumda olanlar için uygun değildir.

Bunlar da ilginizi çekebilir