Gaz Ağrısı Nasıl Geçer - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Gaz Ağrısı Nasıl Geçer

gaz ağrısı nasıl geçer

Hepimiz insanız, malum ara sıra hepimiz ağrı çekeriz. Kimi zaman baş ağrısı kimi zaman diş ağrısı. Kimi zaman da gaz ağrısı çekeriz ve gaz ağrısı nasıl geçer diye düşünürüz. Dünyanın hemen her yerinde gaz çıkarmak sosyal bir tabudur. Ama unutulmamalıdır ki günde sağlıklı bir insan ortalama 500 – 1500 ml arası gaz çıkarır.

Gaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir

1) Gaz dediğimiz şey nitrojen, oksijen, hidrojen, karbondioksit ve az miktarda metandır. Besinler vücutta sindirilirken vücudumuzda bulunan bakteriler sebebiyle vücut içerisinde gaz oluşmaktadır. Bakterilerin varlığı önemlidir şöyle ki eğer vücudumuzda bakteriler olmasaydı iki hafta içerisinde ölürdük. Bu nedenle doktorlar antibiyotik kullanımını antibiyotikler bakterilere zarar verdikleri için zorunlu olmadıkça önermemektedir.

2) Düzensiz beslenme, gaz yapıcı yemekler yeme, hareketsiz yaşam, fazla alkol almak gaz oluşumunu artırır. Otobüsle 10 saat yolculuk yapanlar gaz sorunu yaşayabilirler bu normaldir. Ancak ofiste saatlerce oturmanın da otobüste oturmaktan farkı yoktur. Her bir saatte kalkıp 2-3 dakika gezintiye çıkmak hem zihni hem bağırsakları biraz daha çalıştıracaktır. Özellikle mayalı içkiler gaz sorunu yaşatmaktadır. Sorun derken içtikten sonra geğirmek değil de 1-2 gün sonra ortaya çıkabilecek gaz ağrıları hayatı yaşanılmaz kılabilir.

3) Uyku düzeninin bozukluğu da gaz ağrılarına sebep olabilir. Sabaha kadar çalışılması gereken günlerde mide ve bağırsaklarda sıra dışı hareketler gözlenir. Bu son derece normaldir zaten uyku da bu yüzden vardır. Uyku vücudu düzene sokar, kolları bacakları dinlendirir, diğer organlar son düzeltmeleri yapar. Sık sık gaz sorunu yaşanıyorsa uyku düzeninin de gözden geçirilmesi gereklidir.

4) Sıvı gıda tüketmemek de gaz ağrılarına sebep olabilir. Son 20 yıldır iyice yayılan kuru gıdalar, fast food tarzı beslenme ve bol katı besin tüketimi sindirim sistemini adeta çökertmektedir. Bu sebeple çorba gibi sıvı gıdalar içilip, tüketilen kuru besin miktarı azaltılmalıdır. Ayrıca gün içerisinde bol bol sıvı almaya da özen gösterilmelidir.

Gaz Ağrılarından Nasıl Kurtulabiliriz

1) Öncelikle alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyiniz. Aşırı alkol tüketmek, sakız çiğnemek, sigara içmek çok fazla hava yutmanıza sebep olabilir. Gaz ağrılarıyla kıvranmak istemiyorsanız bu alışkanlıklarınızı azaltmaya çalışınız.

2) Yediklerinizin bir listesini tutunuz. Eğer sürekli bir gaz ağrısı oluyorsa haftalık bir çizelge oluşturup her gün yediklerinizi ve içtiklerinizi yazınız. Gaz sorunu yaşadığınız günlerde ne yediğinize dikkat ediniz. Ayrıca her gün için gaz sorununu ölçmek üzere ağrının miktarına göre 1’den 10’a kadar bir puan veriniz. Ağrıya sebep olan yiyecek veya içecek muhtemelen bu yazdıklarınızın arasında olacaktır.

3) Egzersiz yapınız. Aşırı miktarda spor yapmanıza gerek yok. Basit mekik, şınav gibi hareketleri, çocuklugunuzda beden derslerinde yaptırılan ısınma hareketlerini yapmak dahi son derece faydalıdır. Hala ağrınız geçmediyse 15-20 dakika yürümeyi deneyiniz. Sporun faydasını hissedeceksiniz. Gaz ağrılarının %80‘nin egzersiz, yürüyüş veya koşu ile geçtiğini, hareketsiz bir yaşamın ölüm demek olduğunu unutmayınız.

4) Gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınınız. Tamamen yememek değil ama en azından bu tür gıdaları azaltmayı seçebilirsiniz. Örneğin kuru fasulyeyi seviyor olabilirsiniz ama tabak tabak yemeyiniz, bunun yerine pilavınızın üstüne biraz koyabilirsiniz. Lahana, brokoli, karnıbahar, patates gaza sebep olduğu gibi sakız, elma, muz, kuru fasulyede gaza sebep olabilmektedir. 1001 türlü zararı olan gazlı içecekler (kola, gazoz, fanta vb…) de bu kabusunuzun nedeni olabilir. İşlenmiş gıdalara katılan kimyasallar vücut tarafından tolere edilemediğinden gaza sebep olabilmektedir. Özellikle unlu gıdalar tükettiğinizde gaz ağrısı sorunu yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Ağrınızın sebebi çölyak hastalığı olabilir. Çölyak hastalığı farkedilmesi zor bir hastalık olsa da tedavisi son derece basittir, gluten tüketmemek.

5) Besinleri bütün yutmayınız. Eğer az çiğneyerek yemek yiyorsanız her zamankinden daha fazla çiğneyiniz. Ağzınız yorulsa bile bunu yapınız, birkaç günde daha fazla çiğnemeye alışacaksınız. Yavaş ve çok çiğneyerek yemeklerin sindirimini kolaylaştırıp gaz ağrısı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

6) Bol bol su tüketiniz. Uzmanların dediği gibi günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Yeterince su tüketimi gaz ağrısı atlatmakta size yardımcı olacaktır.

7) Çay kürlerini deneyebilirsiniz. Gaz sancısını ortadan kaldırmak için nane, zencefil veya limon çaylarını deneyebilirsiniz. Bunun için internetten basit bir çay tarifi bulmanız yeterlidir. Bu tarifler genelde birbirine benzer ve hepsi son derece işe yaramaktadır.

8) Anason veya kimyon tohumu çiğneyebilirsiniz. Anason veya kimyon tohumunu aktarlarda, doğal ürün satan marketlerde veya zirai ürün satan mağazalarda bulabilirsiniz. Günde birkaç tane anason/kimyon tohumu çiğnemenin gaz ağrısı oluşumunu azalttığı kanıtlanmıştır.

9) Stresli yaşamdan uzak durunuz. Stresli bir hayat vücuttaki sistemlerin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Bunların en başında ise sindirim sistemi gelir. Stres demek hormon dengesizliği demektir ki bu da haliyle vücudun normalin dışında bir çizgide çalışması anlamına gelir.

10) Yukarıdaki yöntemler işe yaramıyorsa ilaç kullanmayı da deneyebilirsiniz. Gaz ağrıları eklem, baş, kas ağrılarından kat kat güçlü bir ağrılardır. Mide ve bağırsakta gazın toplanmasını önlemek ve oluşan gazı emmek amacıyla tabiî ki doktor tavsiyesi ile etkin maddesi Simethicone olan ilaçlar kullanabilirsiniz. Hamile ve ya emziren annelerin bu hususta daha dikkatli olması gerektiğini de hatırlatalım. Aktif karbon içeren ilaçların gaz sorununu çözmekte yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Gaz ağrısının midenizden geldiğini düşünüyorsanız soda içmek gibi basit yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Gaz Ağrısı Nerede Olur ve Bele Vurur mu

1) Gaz ağrıları kaburganın alt kısmından başlar. Yani göğüs kafesinin alt kısmında, mide, ince ve kalın bağırsağın olduğu bölgelerden anüse kadar olan geniş bir bölgede gözükebilir.

2) Gaz ağrısının eğer bele vurduğu düşünülüyorsa acilen doktora gözükmeniz gerekmektedir. Bele vuran ağrıların tümü son derece tehlikelidir. Basit bir mide üşütmesinden tutun, apandisit, prostat veya kalın bağırsakla alakalı ciddi sorunlara kadar uzanabilir.

Ağrısız, sancısız günler diliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir