Gebeliğin Son Üç Ayını Rahat Geçirme Yolları - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Gebeliğin Son Üç Ayını Rahat Geçirme Yolları

Gebeliğin Son Üç Ayını Rahat Geçirme Yolları

Gebeliğin son üç ayı, 26 ile 40. haftalar arası, artık bebeğinizin hızlı bir şekilde büyümeye ve kilo almaya başladığı, bebeğin yaşamsal organlarının gelişmeye başladığı ve dünyaya gelmesine çok az kaldığı güzel bir dönemdir. Gebelik rahat bir gebelik olsa da bu dönemde ağrı, uykusuzluk ve rahatsız hissetme hali birçok gebe için rahatsızlık vericidir.

Gebeliğin Son Üç Ayında Hangi Değişiklikler Görülebilir?

Gebelikte son üç ay bebek artık büyümeye başladığı ve dünyaya gelmeye hazırlandığı için vücutta da bazı belirtiler ortaya çıkar.

Mide ağrısı, gaz ya da kabızlık görülebilir. Bu belirtiler karın bölgesinde rahatsızlık hissiyle beraberdir. Karındaki ağrı çok şiddetli ise enfeksiyon ya da preeklemsi düşünülebilir. Vajinal kanama, ateş, bulantı ve kusma durumlarında da doktora görünülmelidir.

Hamilelikte bel, sırt ve kalça ağrıları da çok sık görülür. Yatarken yan yatmak ve bacakların arasına yastık koymak ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Gebeliğin son dönemlerinde görülen bir problem de horlama ve uykusuzluk problemleridir. Bebeğin büyüyerek diyaframa bası yapması horlama nedenlerinden biridir.

Son üç ayda vajinada da ağrılar hissedilir. Bu ağrı çok şiddetli değilse genelde normal bir ağrıdır ancak çok şiddetli ağrılar erken doğum gibi durumları akla getirebileceğinden doktora başvurulmalıdır.

Gebelik Ağrılarına Neler İyi Gelir?

-Ilık bir duş almak,
-Hafif bir masaj yaptırmak,
-Sırtınıza destek koyarak oturmak,
-Çok ağrınız varsa doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmak,
-Uyurken sol yana yatmak ve yastıklardan destek almak,
-Sırt üstü uyumamak,
-Bol bol su tüketmek,
-Uyumadan önce bacaklara germe egzersizi uygulamak ve bacakları yüksek tutmak,
-Stressiz, rahat olmak,
-Ağrılarınız ve uyku probleminiz geçmiyorsa hekiminizin önerisiyle ilaç tedavilerinden yararlanmak hamileliğinizin son üç ayını rahat geçirmenize yardımcı olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir