Gebelikte Tiroid Belirtileri Nelerdir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Gebelikte Tiroid Belirtileri Nelerdir

Gebe kalmayı planlayan ya da gebe olduğunu öğrenen tüm kadınlar doktor kontrolüne gittiğinde doktor tarafından öncelikle tiroid testi istenmektedir. Gebelikte tiroid oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Hipertiroidizm ve hipotiroidizm  şeklinde çeşitleri olan gebelikte tiroid eğer tedavi edilmez ise çocuğa da geçebilen ciddi bir sorundur. Gebelikte tiroid nedir? Bağışıklık sistemimiz enfeksiyon ve vücuda giren yabancı maddeler ile savaşırken bazı otoimmün hastalıklarda ise bağışıklık sistemimiz vücudun kendi sağlam hücrelerine saldırır ve onları imha eder. Bu nedenle de gebelikte tiroid sorununa rastlanmaktadır. Gebelikte hipertiroidi tanısı ile tiroid hormonu yüksekliği tespit edilmektedir. Vücutta normalin üzerinde tiroid hormonunun üretilmesi başlaması ile bu sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte kadının düşük tiroid sorunu yaşaması da söz konusudur. Gebelikte tiroid nedir? Normal durumlarda tiroidi çalışmayan kadınların zaten hamile kalma ihtimalleri çok düşüktür ve nadir görülmektedir. Gebeyken hipotiroidi yaşayan kadınlarda ise saç dökülmesi, kabızlık, vücutta ödem sorunu, halsizlik ve kilo alma gibi belirtiler görülmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda ise düşük yaşanması, erken doğum ya da bebeğin anne karnında ölmesi gibi riskler söz konusudur. Gebelikte tiroid belirtileri arasında en çok rastlanılan sorun ise hipertiroidi durumudur. Vücutta TSH değerlerine bakıldığında teşhis edilen ve çok çalışan tiroid hormonlarının anne adayından bebeğe de geçtiği düşünülmektedir.

Tiroid belirtileri taşikardi, sıcaktan aşırı etkilenme iştahın açık olması ve terleme gibi durumlardır. Eğer gebe bir kadının hipertiroidi olduğu tespit edilirse mutlaka takibi de gereklidir. Tiroid hormonlarını kontrol altına almak, bebeğin ölü doğmasına ya da erken doğum gibi durumlar ile karşılaşılmamasını takip etmek önemlidir. Genetik bağı olan kişilerde tiroid hastalığı ve şeker hastalığı olan hamile veya anne adaylarında tiroit hastalığı riski çok daha yüksek ihtimallidir. Hamilelik öncesinde anne adayında tip 1 diyabet hastalığının olması durumunda veya daha evvel bir tiroit hastalığı yaşamış olan kadınlarda bu risk daha fazladır. Ayrıca daha önceden düşük hikayesi olan  kadınların tiroid hormon tetkikleri mutlaka takip edilmelidir. Tiroid rahatsızlığı olan kişilerin hamile kalmadan evvel tedavilerini muhakkak yaptırmaları gereklidir. Ancak, tiroid sorunu gebelikte ortaya çıkmışsa hamilelik sürecinde anne ve bebeği sürekli kontrol altına almak seçeneği de söz konusudur.

Gebelikte Tiroid Nasıl Tedavi Edilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelikte tiroid sorunu yaşayanlar ve tiroid belirtileri ile karşı karşıya kalanlar açısından mutlaka bir doktor kontrolünde olmak şarttır. Gebelikte tiroid nasıl tedavi edilir? Gebelik döneminde guatr ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavisinde öncelikle bebeğe en az zarar veren yöntem ve ilaçlar tercih edilmektedirler ancak ilaç tedavisine olumlu şekilde yanıt vermeyen hastalarda ameliyat seçeneği de her zaman bir alternatif olmaktadır. Özellikle yakın genetik faktörlerinde tiroid problemleri ve şeker hastalığı riski olan kadınlar ile daha evvel düşük yaşamış ve tiroid belirtileri olan hamile kadınlar, hamilelikte tiroid ile karşılaşma riskine daha çok yatkındırlar. Bu nedenle bu risklere sahip olan kadınların gebeliğin ilk aylarından itibaren guatr, hipertiroid ve hipotiroid testlerini yaptırmaları şarttır. Tiroid problemlerinin önlenmesi için iyot kullanımına ve beslenmeye muhakkak dikkat edilmelidir. Gebelikte iyotlu tuzlar tüketmek hem anne adayı hem de bebek için çok büyük derecede önemlidir. Çünkü bebek iyot ihtiyacını anneden karşılamaktadır ve bu nedenle tiroid problemleri daha sık şekilde yaşanmaktadır.

TSH hormonlarının kan testleri ve ultrasonografi tetkikleri ile sürekli ölçülmesi ve takip edilmesi gebelik takibinizi yapan doktorunuz tarafından istenmelidir. En küçük değişimler dahi anne ve bebek sağlığı açısından tehlike yaratabilirken bu konuda dikkatli olunması da önemlidir. Beslenme ve tuz tüketiminin yeniden değerlendirildiği bir beslenme programının yanı sıra tiroid sorununun tespitinin ardından gerekli ilaçların da kullanılması gerekebilir. Bebeğe ve anne adayına zarar vermeyecek özel etken maddeli ilaçların seçilerek kullanılması ve takip sürecinin devam etmesi oldukça önemlidir ve dikkatli olunmalıdır. Gebelikte tiroid nasıl tedavi edilir? Gebelikte tiroid sorunu yaşayan herkesin çeşitli riskler ile karşı karşıya olacağı nedeniyle mutlaka sonuçları hakkında da bilgi sahibi olunması gereklidir. Düşük riski, erken doğum riski, az gelişmiş bebek doğurma veya zihinsel problemli bebek riski başta olmak üzere pek çok komplikasyon tiroid nedeniyle yaşanabilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir