Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz etrafında bulunan cilt, vücudumuzdaki en ince cilt dokusudur. Cildin altında bulunan kılcal damarların belirgin bir hale gelmesi, bilhassa beyaz tene sahip olan kişilerde gözün altında morluk oluşturabilmektedir. Aynı zamanda, derin bir göz çukuruna sahip olan, göz küresinin derinde yerleşmiş olduğu bireylerde, gölge etkisi ile göz etrafında koyu renk oluşumu mümkün olmaktadır. Bu iki durum çoğunlukla genetiktir ve gözün altındaki morlukların yapısal sebeplerini oluşturmaktadır. Gerek çocuklarda gerekse erişkin bireylerde göz altındaki morluklar yapısal olabildiği gibi, bazı rahatsızlıklara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Göz Altı Morluklarının Sebepleri Nelerdir?

 1. Genetik faktörler
 2. Gözün altındaki cildinizin daha ince bir yapıya sahip olması
 3. Gözün altındaki çukurların derin olması
 4. Yaşlılık
 5. Yorgunluk
 6. Düzensiz ve de yetersiz uyku
 7. Aşırı stres
 8. Yetersiz ve dengesiz beslenme
 9. Alkol kullanımı
 10. Sigara tüketimi
 11. Fazlaca kafeinli içecekler tüketmek
 12. Kalitesiz makyaj ürünleri kullanmak

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

 1. Işık-Dolgu Uygulaması: Kemik yapısı sebebi ile çukur olan gözün altlarını doldurmak amacıyla kolajen benzeri kozmetik dolgu ürünleri kullanılmakta ya da kozmetik dolgu kullanmak yerine vücudun diğer başka bir bölgesinden yağ alınıp buraya enjekte edilmektedir.
 2. Mezoterapi :Vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve de ilaçların gözün altındaki deri tabakasına uygulanması işlemine verilen isimdir.
 3. Kimyasal Peeling : Gözaltlarının üstünde bulunan yıpranmış olan deri katmanının yerine,yeni derinin gelmesini sağlayacak olan bir uygulamadır.
 4. Blefaroplasti: Göz kapağı ameliyatına verilen isim olanblefaroplastiile, alt ve üst göz kapakları ve de göz çevresinde bulunan deri toparlanmaktadır. Bu uygulama gözaltı morluklarının azalmasına katkı sağlamaktadır.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

 1. Salatalık kürü: 1 adet salatalığı kabukları ile birlikte ince dilimler şeklinde keserek gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Bu salatalıkları gözünüzün üzerinde on dakika kadar bekletip alabilirsiniz. Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte bir salatalığı kabuğu ile birlikte rendeleyin. Suyunu buzdolabında bekleterek bir pamuk yardımı ile soğuk bir şekilde gözlerinize uygulayabilirsiniz. Bu işlemi de 15 dakika kadar bekletebilirsiniz.
 2. Patates kürü: 1 adet patatesi halka halka dilimleyin. Soğuk süte batırarak gözlerinize koyup 10 dakika bekletin. Bu sütün içine taze nane yapraklarını ince ince doğramanız halinde göz altlarınız hem ferahlamış olur hem de zaman içerisinde morluklar azalacaktır.
 3. Domates kürü: Yarım domatesin suyunu, çeyrek bir limonun suyuyla karıştırıp pamuk yardımı ile göz altlarınıza uygulayın. 5 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Bu kürlerle birlikte yapmanız gerekenler:

 1. Gece geç vakitlere kadar uyanık kalmamaya, düzenli uyumaya özen gösterin.
 2. Uzun bir süre bilgisayar başında kalmamaya özen gösterin. Her 5 dakikada bir gözlerinizi dinlendirmeniz gerektiğini unutmayın.
 3. Göz kuruluğunuz mevcut ise, suni göz yaşı kullanabilirsiniz. Ancak bunu mutlaka bir hekime danıştıktan sonra uygulayın.
 4. Gün içerisinde düzenli su tüketin.
 5. Ilık çay ile gözlerinize pansuman yapmak da göz çevresine büyük fayda sağlayacaktır.
 6. Kırışık giderici kremlerden bilhassa uzak durmak gerekmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir