Güneş Yanığı Nasıl Geçer? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yaydığı ultraviolet ışınlardan dolayı uzun süre maruz kalındığında eğer güneşten korunma kremi yada spreyi kullanılmadıysa güneş yanığına sebebiyet verebilir. Hassas ciltlerde ise bu güneş yanığı daha kolay oluşabilir ve daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Eğer ciddi derecede sırtınız, kollarınız yandıysa acıyı dindirmek ve güneş yanığını geçirmek için neler yapılacağı hakkında konumuzdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Güneş yanığının çok aşırı üst boyutlarda olduğunu düşünüyorsanız evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri yerine doğrudan bir doktora görünmenin faydalı olacağını belirtmek isteriz.[no_toc]

Güneş Yanığının Acısını Dindirme

1.Ilık su ile duş alın ve dinlenin. Su çok soğuk yada çok sıcak olmayacak şekilde hazırladığınız banyoda duş alabilirsiniz. 10-20 dakika arası bir sürede ılık su ile alacağınız duş cildinizi rahatlatacak ve güneş yanıklarının acısını dindirecektir. Duş alırken cildinizi tahriş etmeden yıkamaya özen gösteriniz aksi takdirde yanıklara daha da kötü bir hale gelebilir.

2.Soğuk havlu veya su torbası ile baskı uygulayın. Soğuk su ile ıslatmış olduğunuz bezi yada su torbasını kullanarak vücudunuzun acıyan yerlerine baskı uygulayabilirsiniz. Yaptığınız bu işlemin 30 dakika kadar sürmesine özen gösterin.

3.Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Aspirin, Vermidon, Panalgine gibi ağrı kesici ilaçları kullanarak acınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz ancak bu tarz ağrı kesicilerin çocuklara verilmesini önermiyoruz.

4.Ağrı kesici spreylerden kullanabilirsiniz. Eczanelerde bulabileceğiniz bu tarz ağrı kesici spreyler sayesinde doğrudan acıyan bölgeye sprey sıkarak acıyı biraz daha dindirebilirsiniz. Ancak yine de bu tarz bir spreyi kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanızda fayda olabilir. Kimi ciltler bu tarz spreylere karşı alerji gösterdikleri için farklı yan etkiler oluşabilir.

5.Pamuklu kıyafet giymeyi tercih edin. Pamuklu giysilerin cildinize teması daha hassas olduğundan dolayı ve serinletici tuttuğu için yanıklar daha az acıyacaktır. Biraz daha naylon gibi olan sert kumaşlı kıyafetler giyerseniz muhtemelen cildinize her değdiğinde acı verecek ve pamuklu kıyafetlere göre daha fazla terlettiği için acınızı arttıracaktır.

Güneşten Korunma ve Güneş Yanığını Önleme

1.Güneş kremi kullanın. Yalnızca yüzmeye giderken değil normal dışarı çıkarken de vücudunuzun açık kalan bölgelerini güneş koruyucu krem sürebilirsiniz.

2.Bol bol su için. Güneş yanıkları vücut ısınızı çok yüksek tutacağından dolayı bu başlangıçta basit olarak gördüğümüz güneş yanığı dehidrasyona sebebiyet verebilir. Bundan dolayı günlük ortalama 2 litre yani 6-8 bardak kadar su içmeniz tavsiye edilir.

3.Nemlendirici krem ile yanıkları ferahlatabilirsiniz. Güneş yanığı cildinizin kurumasına sebep verdiği için hareket halinde cildiniz kırışır ve acı artar. Hatta bu tarz hareketler sürekli oynayan bir bölgede ise ve güneş yanığı ciddi bir seviyede ise tahrişe bile yol açabilir. Bundan dolayı nemlendirici krem kullanmak cildinizin kurumasını engelleyecektir.

Tıbbi Destek Alma

1.Acil numaralar “112” arayabilirsiniz. Eğer güneş yanıklarının boyutu ciddi oranda fazla ise bunun için doğrudan tıbbı destek almak için acil numarayı tuşlayabilirsiniz. Siz durumu net bir şekilde bildirip sorunun güneş yanığı olduğunu söyleyeceğiniz için yetkililer buna göre tıbbi malzeme getireceklerdir. Aksi takdirde kendi şartlarınız ile gitmeye çalışırsanız hastaneye giderken de güneş yanığının daha kötü olmasına sebebiyet verebilirsiniz.

2.Eğer 3.seviye bir yanık durumu söz konusu hemen acil numarayı tuşlayın. Eğer yanık seviyesi ciddi anlamda kötü durumda ise ve cildinizde 3. seviye yanık oluştuysa hiç düşünmeden 112 numarasını tuşlayın çünkü bu tarz yanıklar tıbbi müdahaleyi en yakın zamanda gerektiren boyutlardadır. Kendi imkanlarınızla hastaneye gitmeye çalışmak daha büyük problemlere yol açabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir