Hamilelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Hamilelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Nedir?

Anne adayının doğumdan önce yaşadığı döneme hamilelik denirken bu süreç bebeğin ana rahmine düşüp gelişim göstermesi ve doğmasına kadar devam etmektedir. Anne adayının hamilelik teşhisi öncesinde yaşadığı durumlara hamilelik belirtileri denir. Hamileliğin teşhisi için pek çok farklı yol bulunmaktadır. Anne adayının yaşadığı fizyolojik ve biyolojik değişimler bunlardan başlıcalarıdır.

Hamileliğin En Önemli Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin belirtileri arasında ilk ve en önemli belirti ise adet düzensizliğidir. Regl olan kadınlar regl bitimini takiben 10 ile 15 gün sonrasında yumurtlama dönemine girerler ve bu dönemdeki korunmasız bir cinsel ilişkide hamile kalma olasılıkları çok daha fazladır. Hamilelik belirtileri arasında öncelikle kadının adet görmemesi durumu gebeliğin en büyük habercisidir. Hemen evde yapılabilen testlerden alarak sonuca ulaşabilen çiftlerin mutlaka bir kadın doğum uzmanına giderek kesin teşhisi öğrenmeleri de gereklidir. Ancak tek başına regl olamama durumu hamilelik belirtileri arasında yer almamaktadır. Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtileri anne adaylarını zor duruma sokabilir. Özellikle sabahları yaşanan bulantı ve buna bağlı kusmalar anne adayını aşırı şekilde rahatsız edebilir. Çiftler gebelik ihtimalinden şüpheleniyorlarsa bu durumda tedbirli olmalı ve doktora başvurmalıdır. Hamilelik belirtileri kadından kadına farklılıklar gösterdiği konusunda dikkatli olmak gereklidir. Adetin kesilmesi önemli oranda bir belirti olurken bunun dışında bazı kadınlarda adet görülmeye devam ederken dahi hamilelik devam edebilir. Farklı hamilelik belirtilerinin de izlenmesi ve gözlemlenmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin; aşırı iştah açılması, mide bulantısı, sabahları kusma, aşerme gibi durumlar görülürken baş dönmesi gibi hamilelik belirtilerinin de bu tabloya eşlik etmesi normal bir durumdur. Çok sık yaşanan uyku ve yorgunluk durumu, sebepsiz olarak değişen ruhsal durumlar, sık sık yaşanan ağlama nöbetleri ve duygusal hassasiyet hamileliğin en net belirtilerindendir. Kilo almaya başlama ve vücutta ödem ve sık idrara çıkma gibi değişimlerin de görüldüğü ilk dönemlerin ardından hemen uzman bir kadın doğum hekimine başvurmak gereklidir. Hamileliğin kesin teşhisinin ardından gerekli tetkik ve takiplerin yapılması anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir