Hıçkırık Nasıl Geçer ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Tıp araştırmacıları ya da doktorlar hıçkırığı tedavi ettiği söylenen kaynana tedavilerinin çoğunun işe yaramadığı yönünde sonuçlara ulaşırken, halk arasında bu yöntemler giderek daha bilinir bir hale gelmekte ve gerçekten de bazı yöntemlerin nedeni bilinmese de hıçkırığı tedavi ettiği gerçeği herkesçe kabul edilmektedir. Bazıları için evcil hayvanlarla vakit geçirmek bazıları için yalnızca biraz nefes egzersizi yapmak sinir bozucu hıçkırıkların geçmesini sağlayabilir. Kesin olmamakla birlikte başvurabileceğiniz yöntemleri derlediğimiz bu kılavuzdaki çoğu şeyi denemenizin size bir zararı olmaz ancak tedaviler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Eğer bu kılavuzda yer alan tedavi önerilerinden herhangi birisi sizin için işe yaramazsa kasılan diyafram kasınız için bir doktorla görüşmeniz oldukça faydalı olacaktır. 3 farkı kapsamda hıçkırığı geçirmek için başvurabileceğiniz 12 farklı yöntemi içeren bu kılavuzda sizin için en etkili sonucu verecek olan yöntem değişebilir, bu nedenle hepsini denemeniz faydalı olacaktır.

 

Hıçkırık Nasıl Geçer İşte Detaylar

Hıçkırık bir anda başlayıp gerçekten sinir bozucu olan bir duruma dönüşebilir. Bir de önemli bir konuşma veya buluşma için hazırlanıyorsanız bu durum bir kabusunuz olabilir. Bu durumdan hemen kurtulmak için sizlere tam 12 farklı yöntem sunduk. Bu yöntemleri deneyerek hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

Yiyerek ve içerek

1. Bir pipet yardımıyla su iç. Bir bardağı alabildiğince suyla doldurun ve kulaklarınızı parmaklarınızla kapattıktan sonra pipeti suyun dibine kadar ağzınızla batırın. Hiçkimse bu yöntemin neden işe yaradığını bilmiyor ancak bu yöntem sayesinde hıçkırığınız geçiyor! Bu yöntemi yetişkin kişiler birkaç defa denemek zorunda kalabilirken genç ve çocuklar bir veya iki deneme sonucunda hıçkırıktan kurtulabiliyor. Eğer evinizde pipet yoksa evinizdeki materyaller arasında şöyle bir şey aramalısınız; ağzınızla dışarının hava bağlantısını yalnızca kendi içerisindeki boşlukla sağlayacak bir obje. Bu objenin bir ucu suyun içerisinde diğer ucu ağzınızda olacak ve havayla temas etmemeniz önemli.

2. İki pipet yardımıyla su iç. Bir bardak su ve iki pipet aldıktan sonra her zaman yaptığınız gibi pipetleri bardağınızın içerisine daldırın. İki farklı pipetin iki farklı yöne bakmasını sağlayın ve normalde olduğu gibi suyu için. Mümkün olduğunca ağzınızı suyla doldurduktan sonra yutkunmaya çalışın, hatta mümkünse suyun hepsini tek seferde yutmayı deneyebilirsiniz.

3. Ellerinizi kullanmadan su için. Sandalye ve bir bardak suya ihtiyacınız var. Önünüzdeki sehpanın devrilmeyecek cinsten olduğundan emin olduktan sonra bardağı sehpanın üzerine yerleştirin. Sehpanın üzerine iki elinizi koyduktan sonra bardağa müdahale etmeden yalnızca ağzınızı bardağa götürerek suyu içmeyi deneyin. Mümkün olduğunca fazla miktarda suyu ağzınıza aldıktan sonra doğrulmadan suyu yutun.

4. Tersten su içmeyi denyin. Normal bir cam veya plastik su şişesinin içerisini yarısına kadar suyla doldurduktan sonra bir yatağa uzanın. Ardından şişeyi tersten tuttuktan sonra tabanı ensenizde olacak şekilde üst dudağınıza temas ettirerek suyu için. Bir süre sonra ağzınızın kenarlarına veya yatağa biraz su dökülebilir ancak hıçkırıktan kurtulmaya değer! Bu işlemi bir defa yaptıktan sonra düzgün, yavaş ve derin nefes almaya devam edin, bir süre sonra hıçkırıktan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Nefes alıp vererek

1. Mümkün olduğu kadar fazla nefes al. Havanın dışarı kaçmasına izin veremyeceğin şekilde ağzını havayla doldur ve eğer biraz daha oksijen alabiliyorsan mutlaka al, bir süre nefesini bu şekilde tut ve artık nefes tutmak senin için sorun haline geldiğinde yavaşça aldığın tüm nefesi geri bırak. Tekrardan çok yavaş ve derin şekilde nefes aldıktan sonra bu rutini birkaç defa deneyin ve diyaframlarınızın gevşemesini sağlayın.

2. Ağzınızı açıp yutkunun. Bu haraketi toplumdan uzak bir yerde yapmak isteyebilirsiniz çünkü 3’üncü kişiler için gerçekten de tuhaf bir görüntü sergileyeceksiniz. Ağzınızı sonuna kadar açtıktan sonra havayla bir süre temas etmesini sağlayın, ardından yutkunma ihtiyacı hissetmeye başlayacaksınız. Yutkunma ihtiyacı hissetmeye başladığınızda yutkunun ancak ağzınızı kapatmadan.

  • Bu yöntemi denerken üzerinizdeki şeylerin özellikle göğüs bölgenizi sıkmadığından emin olun. Birkaç defa yutkunduktan sonra bile hıçkırıklar devam edebilir ancak 3 dakika kadar bu işleme devam ettikten sonra hıçkırık geçebilir.

3. Sekiz rakamı çizecek şekilde nefes alın. Nefes alırken burnunuzun delikleri ve ucuyla 8 rakamını çizmeye çalışın. Birkaç denemeden sonra bunu nasıl yapacağınızı keşfeeceksiniz ancak şu şekilde ifade edilebilir; nefes darlığınız artmadan yani daha fazla nefes alamamaya başlamadan önce bolca nefes alın ve artık son raddeye ulaştığınızda yani daha fazla nefes alamadığınızda birazcık hava salıp yerine daha fazla oksijen almaya çalışın. Bu döngüyü 4-5 defa tekrar ettikten sonra genel olarak oldukça olumlu sonuçlar elde edilmektedir, mutlaka denemeniz gerek.

4. Diyaframınızı germeyi deneyin. Daha fazla nefes alamıyormuş gibi hissetmeye başlayınaya dek nefes alıp karnınızı genişletmeye devam edin ve karnınızı genişlettikten sonra mümkünse göbeğinizi biraz daha şişirin.

  • 30 saniye boyunca nefesinizi tutun. Akciğeriniz boşalana kadar yavaşça nefes almaya devam edin ve 4 – 5 defa bu işlemi tekrarlayın.

Etrafta dolanarak

1. Rotasyon yöntemi kullanın. Önce iki parmağınızla burnunuzun dış havayla temasını kesecek şekilde burun deliklerinizi kapatın. Ardından “okul yolu düz gider” ya da benzeri bir ritimli basit bir şarkı söyleyerek saat yönünde odada dönün.

  • Şarkıyı 5 defa söylemiş olacak şekilde odada dolaştığınızdan emin olun. 5’inci şarkı döngüsü tamamlandığında bir anca 3 defa şarkıyla birlikte saatin tersi yönünde dönmeye başlayın. Şarkı söylerken güçlü bir şekilde nefes almanız da gerekecek ve nefes almak konusunda cimri davranmamanız önemli, alabildiğince fazla oksijen ile ciğerlerinizi doldurun.

2. Vücuduna alarm verdir. Bir süre yatakta uzan ve kendinin de bir şey düşünürken kendinin de planlamadığı bir anda bir anda ayağa sıçra.

  • Bu işe yaramazsa uzun bir süre ayakta durduktan sonra kendinizi bir anda yatağa atmayı deneyin.

3. Uçuş görevlisi metodunu deneyin. Düz sırta sahip bir sandalye bulun ve sırtınızı tam olarak sandalyenin düz kısmına gelecek şekilde yaslayarak oturun. Daha sonra yavaşça dirsekleriniz diz kapaklarınıza, avuç içleriniz kulaklarınzıa denk gelecek şekilde elinizle kulaklarınızı kapatın. Bu havayolu şirketlerinin beklenmedik bir durum oluşması halinde yapmanız gereken haraketler olarak bilinen tanıtımda size sürekli olarak görsel olarak anlattığı pozisyondur ve denemeye değer nitelikte olumlu sonuçlar vermektedir.

  • Avuç içlerinizi kulaklarınıza yasladıktan sonra vücudunuzu sıkın ve 15 ila 20 saniye kadar süre boyunca sıkmaya devam edin daha sonra yavaşça tekrar doğrulun ve dik oturmaya devam edin.
  • Eğer bir sırt probleminiz varsa ya da belinizle ilgili bir rahatsızlık geçirdiyseniz bu yöntemi denemeniz tavsiye edilmez.

4. Bir arkadaşınızdan ya da aile bireyleinizden sizi gıdıklamasını isteyin. Eğer gıdıklanıyorsanız şanslısınız çünkü gıdıklanmak çoğu zaman hıçkırığın en etkili çözümü olmaktadır. Gıdıklanmaya başladığınız zamanda hıçkırık vüudunuzu iyice rahatsız etmeye başlayacak ve bu durum için vücudunuzun da bir şeyler yapması gerekecek, hiç hoş olmayan bu durumu ancak gıdıklanan insanlar anlayabilirler ancak tekrar etmekte fayda var bu belki de listede kullanabileceğiniz en etkili tedavi yöntemidir.

  • Bu işlemi 30 saniye ya da daha uzun bir süre boyunca yapmak zorunda kalabilirsiniz. Buna müsammaha gösterebilir misin? Yok eğer dayanamayacağını düşünürsen evde dolanırken korkutulmayı talep edebilirsin. Ancak bu da rahatsız edici olabilir, tıpkı aniden beliren bir hıçkırık gibi. Meşru bir şekilde şaşırmanız yani şaşıracağınız bir durum içerisine düşmeniz de yeterlidir, nefes almanıza etki edecek olan bu durumlar diyafram ile direkt olarak ilgilidir ve çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır, sizin için etkili sonucu verecek yöntemi belirleyin ve bunun için bir şeyler yapmaya başlayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir