Hızlı Kilo Vermek İçin Nasıl Bir Yaşantınız Olmalı? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Hızlı Kilo Vermek İçin Nasıl Bir Yaşantınız Olmalı?

Kilo vermek istenildiği zaman sanıldığı kadar zor bir şey değil. Eğer gerekli sabrı gösterirseniz hızlı kilo vermek sizler için çok kolay olacaktır. Günlük yaptığınız egzersizleri eğlenceli hale getirin ve zevk alın, yediğiniz yiyeceklere dikkat edin aşırı fazla kalori almaktan kaçının gerisi kendiliğinden gelecek. Eğer hayatınızdan yalnızca fazla tuz ve şeker kullanımını dahi çıkarsanız sizler için çok büyük bir kazanç olacağından emin olabilirsiniz. Kilo verme yalnızca görüntü itibari ile gerekli olan bir şey değil aynı zamanda sağlığınız için de çok önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Fazla kiloların ileri ki yaşlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini düşünerek kendi sağlığınız için kendinizi motive edebilirsiniz. Bizde sizlere bu konumuzda hızlı kilo vermek için sağlıklı ve etkileyici yollardan bahsettik.

Hızlı Kilo Vermek İçin;

Hızlı kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler yalnızca besinler değildir en başta egzersizler de yaparak kilo vermeniz ve bu kiloları uygulamanız gerekir. Bizde bu konumuzda sizlere besin düzenine nasıl dikkat edip nasıl egzersizler yapabileceğinizi anlattık. Bunların haricinde zayıflama diyetleri ve alternatif kilo verme tedavilerinden de bahsettik.

zayıflama çayı

zayıflama çayı

Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapın

1.Egzersiz yapmak için zaman ayırın. Egzersiz yapmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en iyi yöntemidir. Doğrudan yemeği keserek vermiş olduğunuz kilolar ile bünyeniz de zayıflar ve sarkmalar yaşanabilir Kilo vermek için eğer egzersiz yaparsanız vücudunuz daha sağlıklı ve fit görünecektir. Kas oluşumundan korkanlar ise bu durum için endişelenmemeli çünkü aşırı bir kasmak yapmak için zaten çok farklı programlar uygulamanız gerekiyor. Kilo vermenin en başında biraz kas kazanabilirsiniz ancak uzun vadeli olarak bu durumun herhangi bir önemi yok. Yağlardan kurtulup daha sıkı bir vücuda sahip olduğunuz için tartıda değişimler biraz yavaş olabilir ancak aynadaki değişimler gerçekten sizi etkileyecektir.

  • Egzersiz yapma işini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Böylelikle size egzersiz yapmak bir yükümlülük yada işkence olmaktan çıkar ve zevkle yapabileceğiniz bir şey haline gelir. Çevrenizde güzel yerler var ise bu yerleri gezintilere çıkabilirsiniz , köpek gezdirebilirsiniz , yüzme gibi etkinlikler yapabilirsiniz.
  • İllaki yaptığınız egzersiz spora yönelik olmak zorunda değil. Bunun yerine kendinize sevdiğiniz hareketli bir hobi de seçebilirsiniz. Futbol , basketbol , voleybol oynamak da sizler için güzel bir tercih olabilir.

2.Bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Eğer önünüzde önemli bir etkinlik var ise ve çok hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız yoğunlaştırılmış egzersiz programlarını deneyebilirsiniz. Bir çok kadın sitesi , magazin dergileri yada kişisel egzersiz uzmanları tarafından önerilen programda yoğunlaştırılmış egzersiz programı oluyor. Bu programın amacı çok hızlı kilo verdirmeye yönelik. Biraz sizi zorlasa da ve yorucu olsa da gelecek olan etkinlik için bu programı uygulamak daha değerli olabilir.

3.Kendinize dürüst olun ve size uygun olan şeyleri tercih edin. Size uygun olan egzersizleri seçmek devamlılık konusu için çok önemlidir. Bildiğiniz üzere sağlıklı ve kalıcı kilolar vermek için de devamlılığı olan egzersizler uygulamanız gerekir. Eğer kendinizin yapamayacağı şeyleri bir anlık heves ile başlarsanız bunu yapmak günden güne zorlaşacaktır. Başlangıçta olan hırsınız her gün daha da azaldığı için bu amacınızdan bir anda vazgeçebilirsiniz. Sevmediğiniz bir egzersiz yapmak yerine sevdiğiniz bir egzersizi seçmek sizin için motivasyon kaynağı olabilir. Sabırlı olmak bu konu da en önemli şeylerden biri olduğuna göre kendimizin sabredemeyeceği egzersiz programlarına girişmemeliyiz. Örnek vermek gerekirse eğer koşu yapmayı sevmiyorsanız bunun yerine imkanlar uygun ise yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

4.Kardiyo programları ile yağ yakın. Kardiyo programları sayesinde vücudunuzun metabolizmasının çalışmasını tetikleyip enerji kullanımını arttırabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzun yağ yakımı da artacaktır. Kardiyo programları genel olarak hemen kilo vermeye yönelik değil , daha çok vücudun metabolizmasını düzene sokmaya yarar. Bu da dolaylı yoldan da olsa kilo vermenizi hızlandıracaktır. Yaptığınız egzersiz programları ile birlikte kardiyo programını da birleştirmeniz etkiyi çok daha fazla arttırabilir.

5.Yaptığınız egzersizleri değiştirip daha eğlenceli şeylerde yapabilirsiniz. Az önce de sizlere belirttiğim gibi sürekli aynı şeyleri yapmak sizi sıkacaktır ve bu durumda başladığınız işi yarı yolda bırakmanıza sebebiyet verecektir. Aynı egzersizleri sürekli yapmak hem sıkıcılığı arttırdığı gibi sakatlanma durumlarını da arttırmaktadır. Bunun yerine bir dans grubuna , fitness grubuna katılmak , aktiviteleri değiştirmek sizler için çok daha eğlenceli ve faydalı olacaktır.

  • Aerobik egzersizleri veya ağırlık çalışmaları sizler için faydalı olabilir. Aerobik grupları bisiklet sürme , aerobik makinelerinde çalışmalar yada yüzme gibi etkinlikler yapmaktadır ve toplu olarak katıldığınız için motivasyonunuzda bunun doğru orantılı olarak artabilir ve eğlenceli olabilir. Ağırlık çalışmaları ise genelde erkekler tarafından tercih edilmesine rağmen bayanlar için de gayet etkili kilo verme yöntemlerinden bir tanesidir.

6.Vücudunuzun tamamını çalıştıran egzersizler seçmelisiniz. Evde yaptığınız bazı sınırlı egzersizler tam etki göstermeyebilir çünkü koşu , yüzme , futbol , basketbol gibi vücudun tamamını harekete geçiren egzersizler seçmelisiniz. Şunu da unutmamalısınız ki bölgesel yağ yakımı diye bir şey yoktur. Bundan dolayı ben karın egzersizleri yapayım ve karnımda yağlar erisin diye düşünürseniz hata yapmış olursunuz. Yağlardan kurtulmak için komple vücudunuzu harekete geçiren , yağ yakımını arttıran egzersizler seçin.

7.Dinlenmenin egzersiz yapmak kadar önemli olduğunu unutmayın. Eğer bir antreman yaptıysanız ve vücudunuz cidden çok yorulduysa dinlemeyi de ihmal etmeyin. Bir ağırlık çalışması yada dayanıklılık çalışmasından sonra vücudunuzda kasların kendisini toparlaması için en az 24 saat dinlenmelisiniz.

Hızlı Kilo Vermek İçin Diyetler

1.Meyve suyu detoks diyeti deneyebilirsiniz. Bu diyetin bir diğer adı ise “Hollywood Diyeti” olarak geçmektedir. Diyetin temel mantığı ise meyvelerin kendisinden yapılan meyve sularının vücuttaki toksinleri atarak temizliyor olması. Toksinlerin atılması ile birlikte vücut daha kolay yağ yakımı yapıp kilo verebiliyor. Bu tarz detoks diyetlerini dilerseniz kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bu tarz diyetleri paket olarak satın alabilirsiniz.

2.Zayıflama çayı diyeti deneyebilirsiniz. Bu genel olarak bilinen zayıflama çayında limon , maydonoz , karanfil , tarçın , zencefil yer almaktadır. Yağ yakıcı çay olarak da bilinen bu karışım sayesinde adından da anlaşılacağı gibi vücüdun yağ yakımı artar ancak bunu yürüyüş gibi egzersizler ile destekliyor olmanız gerekir. Bu sayesde vücut yağı vücuttan daha hızlı atıp kilo vermenizi sağlar.

3.Çok hızlı kilo vermek için limon diyeti. Bu diyetin sağlık açısından pek önerilmediğini öncelikle belirtmek isteriz. Çok hızlı kilo vermek istiyor olsanız dahi bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Bu diyetin ana düşüncesi zaten meyve suyu detoks mantığından gelmektedir ve bu yöntemin en etkili olanı limon ile uygulanmasıdır.

4.Su diyeti faydalı olabilir. Aslına bakarsanız buna diyet tam olarak diyemeyiz çünkü diğer aktiviteleri yapıyor olmanız gerekir. Vücut yağı dışarıya atmak için idrar yolunu kullanır ve yağı daha kolay atabilmek için bol su içmeniz gerekir. Günde en aşşa 2 litre su içerseniz vücuttan yağlar daha kolay atılır. Su diyeti uygularken aynı zamanda da yediğiniz şeylere dikkat ediyor ve egzersizlerinizi yapıyor olmalısınız. Ancak bu şekilde hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

5.Oruç diyetini deneyebilirsiniz. Oruç tutmak zaten bizim kültürümüzde de yer alan bir şeydir ve zaten genel olarak orucun bilimsel olarak faydalı bir şey olduğu kanıtlanmıştır. Bunu tabi bir ibadet olarak değil diyetisyenlerin diyet mantığına göre anlatırsak bu işlemi en az 2 hafta uygulamanız gerekir. Günlük olarak maksimum bayanlar için 500 erkekler için ise 600 kalori kadar besin alınmalıdır. Ayrıca aldığınız besinler genellikle yeşilliklerden oluşmalıdır.

Beslenmenizi Düzenleyin

1.Yediğiniz besinlerin kalorisinin hesabını tutun. İnsanların günlük olarak alması gereken kalori bir çok değişkene göre belirlenir ancak eğer almanız gereken kaloriyi biliyorsanız bu sizin için çok faydalı olacaktır. Aldığınız günlük besinlerin kalorisini hesaplayarak, günlük almanız gerekenden fazlasını almayabilirsiniz. Almanız gereken kalori cinsiyet, boy , kilo , cinsiyet gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir ve bunları hesaplayan siteler bulunmaktadır. Siz kendi bilgilerinizi girdikten sonra size günlük almanız gereken kalori belirtilir. Dilerseniz bu işlemi bir diyetisyen yardımı ile de yapabilirsiniz.

2.Toklu hissi veren besinler tüketin. Dengeli beslenirken seçtiğiniz besinler sayesinde hem kalori miktarını karşılamış olursunuz hem de tokluk hissi oluşturmuş olursunuz. Tokluk hissi veren besinler tercih ettiğinizden dolayı diyete uymanız da kolaylaşır ve yeme isteği uyanmaz. Bu tarz besinlere örnek verecek olursak; yumurta , patates , elma , yulaf , baharatlı yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz. Tabi araştırma yaparak bu tarz besinlere daha yenilerini ekleyebilirsiniz.

3.Yediğiniz besinleri not edin. Günlük olarak tükettiğiniz besinleri teker teker not edin ve kalori miktarlarını yazın. Bunu her gün devamlı olarak yaparsanız her gün için toplamda ne kadar kalori aldığınızı gözlemleyebilirsiniz. Eğer bir ay içerisinde yediğiniz besinleri ve egzersizleri göz önünde bulundurursanız nasıl etkiler aldığınızı da matematiksel olarak da görebilirsiniz. Böylelikle ne kadar kalori alıp , ne kadar çalıştığınızda kaç kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

4. Canınızın tehlikeli yiyecekler istediği zamanları belirleyin. Eğer belirli durumlarda diyetiniz için zararlı yiyecekler yeme hissi uyanıyorsa bu durumları da sağlıklı hale getirmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse arkadaşlarınız size geldiğinde abur cubur yiyecekler yenip eğleniliyor ise arkadaşlarınızdan daha sağlıklı yiyecekler almalarını rica edebilirsiniz. Aksi takdirde bir seferlik bir şey olmaz diyerek diyetinizi bozacak ve bu bir kez olmazların devamı da gelecektir. Unutmayın ki sizin sağlığınız sizi ilgilendirir…

5.Porsiyonlarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer sağlıklı bir besin tüketiyor olsanız bile bunun porsiyonuna dikkat etmeniz gerekir. Belki zararlı yiyecekler kadar size zarar vermeyecektir ancak aldığınız kalori fazla olduğundan dolayı daha fazla egzersiz yapıp bu kalorileri tüketmeniz gerekecektir. Yediğiniz besinlere dikkat etmek kadar porsiyonlara da dikkat etmek önemlidir.

6.Öğünlerinizi düzenleyin. Asla yapmamanız gereken durumlardan bir tanesi ise öğün atlamak olacaktır. Sabah kahvaltısı genelde atlanılan öğünlerden biridir ancak çok aceleniz olsa bile en azından atıştırmalık bir şeyler bile olsa tüketip hayatınıza devam edin. Her aldığınız kalori değeri olan besin midenizin sindirimini çalıştırmış olursunuz ve kalori yakımı da başlar. Öğünlerinizi de düzenlediğini sürece vücudunuz belirli bir çalışma sistemine alışacaktır ve metabolizmanız daha iyi işleyecektir.

7.Aldığınız yüksek kalorileri yiyecekleri doğru seçmelisiniz. Sürekli şekersiz tuzsuz besinler yiyecek değilsiniz arada yüksek kaloriye sahip besinlerde tükettiğiniz olacak ancak bunu doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu tarz yüksek kalorili bir besin seçerken gidip çikolatalı pasta tercih etmek yerine meyve tabağı gibi şeyler tercih edebilirsiniz. Hem böylelikle güzel tatlı şeyler yemiş olursunuz hemde diyetinizi bozmamış olursunuz.

8.Şekerli içecekler en büyük düşmanlarınız. Kola , meyve suları , tatlandırılmış kahveler , şekerli olan çay , kahveler sizlerin uzak durması gereken içeceklerdir. Kola , soğuk çay gibi markette satılan aşırı şekerli içecekler ise hem sağlık açısından hem de diyetiniz açısından çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Eğer hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız bu tarz şeylerden uzak durmanız gerekir. Şeker tüketimini sıfıra indirmek sizi biraz başlarda zorlayabilir ancak 3-4 hafta sonra şeker diye bir şey aramayacaksınız bile.

Kilo Vermek İçin Uygulanabilecek Tedaviler

1.Saunaya gitmeyi tercih edebilirsiniz. Sauna gibi yerlere gitmek sizlere hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Bir saatin sonunda vücudunuzda su kaybı açısından bir kilo verme oluşacaktır ancak bu kalıcı değildir. Fazla su kaybını önlemek için saunadan su içmeniz önerilir. Ayrıca kalp rahatsızları olan kişilere sauna tarzı tedaviler önerilmez.

2.Doktorunuza mineral sargıyı sorabilirsiniz. Bazı kişiler tarafından mineral sargısı kilo vermek için iyi çözümlerden bir tanesi olduğu söyleniyor. Mineral sargısı sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan mineral karşılanır ve vücudunuzun daha verimli bir şekilde çalışması sağlanır.

3.Spa tarzi tedaviler vücudunuzu çalıştırabilir. Spa tarzı rahatlatıcı masajlar sayesinde vücudunuzun çok aktif olmayan ve yağ kaplamış kısımları harekete geçirilebilir ve böylelikle kilo vermeniz sağlanabilir.

4.Liposakşın tedavisini düşünebilirsiniz. Yağ aldırma tedavisi olarak da bilinen liposakşın doğrudan yağ aldırmaya yöneliktir ve haliyle kilo kaybına yol açar. Bu tarz kilo verme yöntemleri siz besin ve egzersiz programınıza uymadığınız sürece kalıcı olmayacaktır ve daha kötü bir şekilde dönecektir. Bu tedaviyi deniyorsanız bile tedaviden sonraki hayatınızda daha dikkatli olmanız gerektiğinizi unutmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir