Kendinizi Nasıl Sevip, Arkadaş Olursunuz? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kendinizi Nasıl Sevip, Arkadaş Olursunuz?

Arkadaşlar birbirlerini sever, birbirlerini kabul eder, birbirlerini dinler ve birbirlerine iyi davranırlar. Bunlar aynı zamanda kendimiz için de yapabileceğimiz şeyler. Ancak gerçek şu ki birçok kişi kendisine; arkadaşlarına, sevdiklerine ve hatta evcil hayvanlarına davrandığından çok daha kötü davranır. Neyse ki, kendinizi iyi hissetmenizi ve kendinizle arkadaş olmanızı sağlayacak taktiklerimiz var.

Kendini tanımak için


1. Günlük Tut. Araştırmalar, yaşadıklarını günlüğe kaydetmenin kendinden emin ve düşünceli olmanın harika bir yolu olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle yazı yazma eylemi bilişsel lobu harekete geçirerek kendiniz dışındaki herkesi ve her şeyi unutmanızı, kendiniz ve günlük hayatınızı düşünmenizi sağlıyor. Günlükte bir kalıba bağlı kalmanızı gereği bulunmuyor, günün en unutulmaz anlarından oluşan bir derleme dahi yapabilirsiniz. Diğer yandan düşündüğünüz şeyleri, hayalini kurduğunuz günleri ve yaşamak istediğiniz duyguları da not alabilirsiniz. Hatta kendi öykünüzü dahi yazabilirsiniz önemli olan nokta bilişsel lobu harekete geçirerek benliğinizin farına varmanızı sağlamaktır.

 • Günlük tutmak için masaya oturana kadar değil günlüğü yazıp kapağını kapattıktan sonra işinizin biteceğini hatırlayın. Hayatınızı sözcüklerle ifade etmek kendinize karşı samimi olmanızı sağlayacaktır. İç huzuru yakalamanız adına günlük tutmanız çok teşvik edici bir davranıştır.
 • Yazı yazmaya değilde yazı yazarken düşünmeniz kısmına odaklanmanız gerekiyor. Yani ne yazsanız olur ancak kafanızdan geçecek düşüncelerin yaratıcı ve kendinizle ilgili olmasına dikkat edin. Bu eylem kibir, açgözlülük, öfke ve kıskançlık gibi tahrip edici duyguları içinizden atmanıza yardımcı olacak.
 • Yaratıcılığın gerçek hayatınıza da faydaları vardır; daha iyi bir işte çalışmanıza, daha olumlu duygular hissedip mutlu olmanıza ve kendinizi sevmenize sebebiyet verecektir.

2. Görüşmelerinizi kaydedin. Mesajla görüme yapmayı sevmiyorsanız, görüştüğünüz kişilerle ne konuştuğunuzu kaydedin görüşme sırasında kimin ne kadar konuştuğunu ve neler söylediğini bir not kağıdına görüşmeden hemen sonra kaydedebilirsiniz.

 • Kendi kendinize konuşmanızın olumsuz bir davranış olduğu söylendi ancak yapılan araştırmalar gösteriyorki aslında iç huzuru olan ve kendisiyle mutlu bireylerin kendi kendine konuşma sıklığı çok daha fazla. Kendinizle konuşmanız fikirlerinizi telkin etmeniz için bulunmaz bir fırsattır.
 • Kaydettiğiniz görüşmelerde edindiğiniz notları okuyun ve kendiniz hakkında farketmediğiniz bazı özelliklerinizi bulmaya çalışın. Diğer yandan kendinize bazı önerilerde de bulunmanız oldukça yararlı olacaktır.

3. Başkalarından sizi anlatmasını talep edin. Arkadaşınızın sizi tanıtması sizinde arkadaınızın söylediklerine tepki vermeniz bilişsel lobunuzu ciddi anlamda harekete geçirecektir ve kendiniz hakkında kabullenemediğniz bazı şeylerin kabul edilebilir bir düzeye indiğiniz göreceksiniz. Zira karakter ve iç dünyanız etkileşimde bulunduğunuz insanlar sebebiyle farklı yönlere eğrilebilir bu nedenle tekrardan düzelmesi de yine farklı insanlarla etkileşim kurarak mümkün olmaktadır.

 • Düşüncelerine ve kendisine güvendiğiniz bir arkadaşınızı karşınıza alın ve sizin en iyi niteliklerinizi anlatmasını isteyin. Ardından da hangi konularda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini size söylemesini isteyin.
 • Arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yapacağı yorumlara her ne kadar olumsuz dahi olsa hazırlıklı olmalısınız. Yapılan yorumları mutlaka kabul etmelisiniz zira bu durumda karşınızdaki kişi size karşı dürüst olmayabilir. Yapmayı amaçladığınız şey kendinizi sevmek ve eksiklerinizi gidermek dolayısıyla yanlış yönlendirilmeniz hiç iyi olmayacaktır.
 • Ancak bazı sınırların da kesin olarak çizilmesi gerekir; örneğin geliştirmeniz gereken niteliğiniz burnunuzun güzelliği olamaz, biraz daha kişisel ve nitelikli yorumlar talep ederek arkadaşınızı bu durumlarda yönlendirebilirsiniz.

4. Sağlıksız alışkanlıklardan uzak durun. Unutmayın Aristo’ya göre B”izler sürekli tekrarladığımız şeyden ibaretiz. İşte bu yüzden, mükemmellik bir alışkanlıktır bir hareket değil.” Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeleri uygulamaya çalışın ve sağlığınıza dikkat edin.

 • Örneğin hayatınızdaki herşey kötüye gittiği zamanlarda daha çok abur cubur yediğinizi farkedebilirsiniz. Daha sonrasında da çok fazla yediğiniz için kendinize sinirleniyor, çaresiz ve bıkkın hissediyorsunuz. Bu gibi olumsuz davranışları en baştan önlemek dolayısıyla kendinize kızmanızın ve olumsuz düşüncelerin beynininizi kurcaladığı anları yaşamanızın önüne geçecektir.
 • Kötü alışkanlıklarınız her ne olursa olsun, ruhunuzun bu olayın sonucunda olumsuz etkileneceğini hatırlayın ve henüz olayın başındayken iradenizi kullanarak olumsuz alışkanlıklardan uzak kalın.

Kendinizi Kabul Etmek İçin


1. Kabullenin, aynada baktığınız kişi sizsiniz. Her zamanda oradaki olmaya devam edeceksiniz. Ayna karşısında saatlerce kendine bakmak oldukça zor olabilir ancak bunu mutlaka yapın. Kendinizi detaylıca inceleyin ve nasıl göründüğünüzü objektif bir şekilde analiz edip gördüğünüz kişinin siz olduğunu farkedin.

2 Kendiniz hakkında değiştiremeyeceğiniz bazı şeyler olduğunu fark edin. Örneğin; İçinize kapanık mısınız? Utangaç mısınız? Bu gibi özellikler değiştirilmesi çok zor olan kişiselleştirilmiş kalıplardır. Kendinizi değiştirip beynininizin olmanızı istediği kişi olmaya çalışmak yerine olduğunuz kişiyi kontrol etmeye çalışın. Çok daha kolay ve mutlu olacağınızdan şüpheniz olmasın.

 • Farklı kişilerden farklı fikirler alıp bunları kendi süzgecinden geçirmelisin. Genellikle seni tatmin eden ve öven arkadaşlarının dürüst yorum yapması yukarıda belirttiğimiz gibi kabullenmesi zor durumlar yaşanmasına neden olabilir ancak bu özelliklerinizi kabul edip onları savunmasız bırakmamanız kendinizi sevmeniz konusunda çok yararlı olacaktır.
 • Kendinizi anlamanız, kabul etmeniz ve benimsediğiniz sürece, özgün davranışlarınızı, doğal yeteneklerinizi ve görünüşünüzü kabul etmeniz kolay olacaktır.

3. Kendinize karşı dürüst olun. Dürüst arkadaşlarınıza çok değer veriyorsunuz, o halde kendinizin de dürüst olması ve kendinize de değer vermeniz gerekiyor. İyi olduğunuzu düşündüğünüz şeylerle ilgili konuşup iyi olduğunuzu söylemekten çekinmeyin. Bu bir dürüstlüktür ve konu hakkında gerçekten iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu söylemeniz çok iyi olacaktır.

4. İnsan olduğunuzu unutmayın. Herkes hata yapar. Hata yapmak insan olmanın bir parçası ve kendinize bu kadar yüklenmemeniz gerekiyor. Sizde dahil hiçkimse pişmanlığını ömür boyu sırtında taşımamalıdır.

 • Perspektifinizde küçük bir değişiklik yapmayı deneyin. Her hatayı bir felaket olarak görüp kendinizi cezalandırmaktansa, hatalarınızı birer öğrenme ve kendini geliştirme fırsatı olarak görün.
 • Örneğin geçmişte bir sevgilinizi aldatmış olabilirsiniz ve bu nedenle kendinizin kötü ve utanç verici bir kişilikte olduğunu sanabilirsiniz ancak uzmanlar tarafından söylenene göre bazı durumlarda aldatmak dahi olumlu sonuçlara neden olabiliyor. Söz konusu aldatma deneyiminizi bir tecrübe olarak görün ve ileride karşılaşacağınız durumlarda bu kartınız hep arka cebinizde olsun.

5. Empati kurmaya çalışın. En yakın arkadaşınızın işini, evini ve ailesini aynı anda kaybettiğini düşünün. Ona nasıl davranacaksanız kendinize de öyle davranmalısınız. Kendinize bir arkadaşınıza davrandığınız gibi davranmazsanız burada mutlaka bir problem vardır ve bunun giderilmesi gerekiyordur. Emin olun bu durumu yaşayan bir arkadaşınız olsaydı oturup ne yapacağını düşünmektense ayakta dimdik durup karşılaşacağı zorluklara hazırlanıyor olurdu. Sizinde bu şekilde ayakta durmanız ve size verilen limonlarla lezzetli bir limonata yapmanız gerekiyor.

 • Birşey başardığınızda bunun için kendinizi mutlaka tebrik edin ve başarmak için nasıl çalıştığınızı neleri feda ettiğinizi hatırlayın. Ne kadar güçlü olduğunuzu anlamanıza yardımı olacaktır.
 • Kendinizi kendinizin yerine koymayı deneyin, birisi gerçekten sizin kendinize davrandığınız gibi başkasına davransaydı sessiz kalır mıydınız? Kişiliğinizi biraz da olsa farklı bir açıdan değerlendirmeye çalışıp kendinize yaptığınız haksızlığın farkında varmaya çalışın.

Bunlar da ilginizi çekebilir