Kilonuzu Ayurveda ile Nasıl Dengeleyebilirsiniz? - Sağlık

Kilonuzu Ayurveda ile Nasıl Dengeleyebilirsiniz?

Ayurvedayla diyet

Sizce fazla kilolar hayatınızda dengenin eksik olduğunun bir göstergesi mi? Ayurvedaya göre öyle. Ama çözümsüz değil.

Bir yaşam felsefesi olarak anılan Ayurveda, aslında binlerce yıl öncesine dayanan Hindistan kökenli en eski tıp sistemlerinden biridir. İnsanı, beden ve zihinle bir bütün olarak gören bu bilim dalının çare önerdiği sorunlardan biri de fazla kilolardır. Bir alternatif tıp bilimi olarak Ayurveda, denge ve mükemmel sağlığı hedef alır. Bu nedenle de fazla kilolar ve obezite, ayurveda anlayışında bir dengesizlik göstergesidir.

Ayurveda, ‘doşa‘ adı verilen vücut tiplerini, vata, pitta ve kapha olarak 3’e ayırır. Doşalara göre, kendi vücut tipinize uygun yeme, içme, çalışma ve egzersiz şekillerini seçebilirsiniz.

 

Ayurveda ile diyet

Vata: Bu sınıfa giren vücut şekli zayıf ve köşelidir. Hızlı düşünen, hızlı konuşan tezcanlı tiplerdir.

Pitta: Daha kaslı bir vücut tipini içerir. Kuvvetli ve dayanıklılıkları fazladır. İştahlarına düşkünlükleri ve güçlü sindirim sistemleriyle bilinirler.

Kapha: Geniş çatılı ve daha ağır vücut tipidir. Genellikle sakin ve durağan bir doğaları vardır. Algıları gelişmiş olan kaphalar, yemek yemeğe büyük ilgi duyarlar. Metabolizmaları daha yavaştır ve uyuşuk olurlar.

Kimse tek bir doşada sınıflanamaz. Herkes bu 3 doşadan, farklı öğeleri bünyesinden taşır ama, bir ya da iki doşa biraz daha baskın olur. Baskın olan doşa kapha olduğunda, kilo almaya meyilli olursunuz. Gene, kilo vermek kaphalar için daha zordur. Orta yaş en çok kilo alınan dönemdir.

Ayurvedayla diyet

Ayurvedayla kilo verme yöntemlerinin başında kaphanın etkilerini azaltmak gelir. Bu da, ağır, tatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak demektir. Yemeklere eklenecek baharatlar hazmı kolaylaştırır. Daha hafif, kuru ve sıcak yiyeceklerden oluşan menüler, kaphaların kilo dengelerini sağlamada yardımcı olabilir. Öğün ne kadar ağırsa, aynı oranda baharatla desteklenmelidir. Çünkü bunun metabolizmayı hızlandıracağı inancı hakimdir.

Diğer bir önemli nokta da ne zaman ne tükettiğinizdir. Ağır yemekleri öğlene saklamalısınız. Ve yemek yerken televizyon seyretmek ya da kitap okumak gibi başka aktivitelerle uğraşmamalısınız.

Vücudu arındırma

Yavaş bir metabolizma, kaphayı etkisiz hale getirme çalışmalarınızı sabote edebilir. Metabolizmanızı hızlandırmada ilk adımsa, iyi sindirilmemiş besinlerin vücutta yarattığı toksinlerden kurtulmakla olur. Hafif bir pirinç diyeti, sabah saat 10’dan önce ve günbatımından sonra bir şey yememek, vücudu arındırmada faydalı olabilir. Öğle yemekleri fasulye, sebze ve tahıl içermelidir. Akşam yemekleri de, öğle yemeklerinin daha küçük bir versiyonu olmalı. Erken yemek, her diyette olduğu gibi ayurvedada da önemli. Mayalı ve paket içinde satılan hazır besinler uzak durulması gerekenler arasında.

Vücut hareketsiz olmadığına göre, doğasında egzersiz var. Egzersiz için en iyi zaman sabah 6 ile 10 arası. Uykudan sonra yapılacak egzersiz, metabolizmayı hızlandırmada birebir.

Ayurveda, vücut ve zihnin uyumuna dayanıyor. Bunun için de günlük belirlenen kalori ve egzersiz miktarlarından ziyade, besin, egzersiz ve zihin uyumu, Ayurveda öğretisine göre kilo vermenizi sağlayacak etkenler.

Bunlar da ilginizi çekebilir