Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır -

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır
Kovid-19 yani Koronavirüs artık tamamiyle hayatımıza işlemiş durumda. 2020’nin ilk yarısında sadece Koronovirüslü hastaların uzaktan haberlerini alırken artık her gün çevremizden birisinin hastalık haberini alıyoruz. Kimi zaman kendimiz, kimi zaman eşimiz, annemiz, babamız, çocuklarımız. Yavaş yavaş çevremizdeki herkes Koronavirüs’e yakalanıyor. Ailemizden birisi Koronavirüs’e yakalandığında biz de temaslı olmamız sebebiyle karantinaya alınıyoruz ve 14 gün evden çıkamıyoruz. İşte bu anda yani Koronavirüslü birisi ile temaslı olan kişinin yaşam şekli nasıl olmalı, Koronavirüslü iken evde yapılması gerekenler, ailemizde Koronavirüslü birisi varsa yapmamız gerekenler nelerdir, Koronavirüs kapmış bir hasta ile aynı evde yaşamanın kuralları neler, bunlara değineceğiz.

 

Koronavirüs testi ile pozitif tanı konulan vakaların yaklaşık olarak %80’inin tedavileri evden yürütülmekte. Bu sebeple tedavi süresince aynı evi paylaşanlar arasında bulaş riski çok fazla olduğundan kesinlikle uymamız bir çok kural var. Sıralayalım…

 

1-Ayrı ayrı odalarda yaşamak

Koronavirüs testi pozitif olan kişinin tedavi süresince ayrı bir odada tek başına yaşaması en önemli kural. Ayrıca hastanın yaşadığı odanın kapısı her zaman kapalı tutulmalı, yemeğini odasında yemeli ve odadan dışarı çıkmamalıdır.

2-Odaya girişlerin maskesiz yapılmaması

Koronavirüs olan birisiyle aynı evde yaşarken hastanın yaşadığı odaya hiç kimse zorunlu olmadıkça girmemelidir. Aynı şekilde hasta da odasını mecburi durumlar dışında terk etmemelidir. Eğer hastanın odasına girilecekse mutlaka maske takılmalıdır. Hakeza hasta da odadan çıkacaksa mutlaka maske takmalıdır. Maskeler ağzı ve burnu iyice kapatacak şekilde takılmalıdır. Bazı uzmanlar çift maske takılmasını da önermektedir. Aynı ortamda ve yakın bulunulacağı zamanlar hasta ile diğer kişiler aralarındaki sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekir.

3-Banyonun sürekli temizlenmesi

Tuvalet ve banyo kullanımı için eğer evde başka bir tuvalet veya banyo varsa burası sadece hastaya tahsis edilmelidir. Eğer yoksa ortak kullanılan tuvalet ve banyolar, buradaki yüzeyler, musluklar, temas edilen her yer hastanın her kullanımından sonra temizlenip dezenfekte edilmelidir.

4-Çamaşırların ve yiyecekleri ayrılması

Hasta kişinin kullandığı çamaşırlar ve mutfak malzemeleri (bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık) tamamiyle ayrı tutulmalıdır. Çamaşırları, yemek malzemeleri ve diğer kullandığı her şeyin temizliği ayrı olarak yapılmalıdır.

5-Ortak alanların kullanımından sonra ellerin yıkanması

Aynı evde yaşayan herkesin ister hasta ister diğer kişiler olsun el yıkama kuralına uyması gereklidir. Ortak kullanım alanlarını kullandıktan sonra, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, yemek hazırlamaya başlamadan ve yemek hazırladıktan sonra, hastanın kullandığı eşyalar ile temas edildikten sonra 20 saniye boyunca ellerini sabun ve su ile güzelce yıkamalıdır. Gerekiyorsa elleri temizlemek için antiseptikler de kullanılabilir.

6-Temas noktalarının sık sık temizlenmesi

Gerek hasta gerekse diğer ev sakinlerinin ortak kullandığı temas noktaları (kapı kolları, elektrik düğmeleri, musluklar) temas sonrası mutlaka dezenfektan veya sabunlu su ile güzelce silinmelidir. Dezenfektan ve antiseptik kullanımı hakkındaki bu yazımız ilginizi çekebilir.

7-Ayrı havlu kullanılması

Koronavirüs olan birisiyle aynı evde yaşarken mutlaka ayrı havlular kullanılmalı, kesinlikle ortak havlu kullanılmamalıdır. Karantina süresince kullanılan havluların ayrı renklerde seçilmesi havlu karışıklığını önlemeye yardımcı olur. Kağıt havlu ve tuvalet kağıtlarını da kullanmadan önce bir tur koparıp çöpe atılmalı daha sonra koparılarak kullanılmalıdır. Kağıt havlular ve tuvalet kağıtları ağzı bağlanarak çöp torbalarına atılmalıdır.

8-Yastık kılıflarının her gün değiştirilmesi

Koronavirüs hastalarının yattıkları yataktaki yastık kılıfları her gün, çarşaf ve nevresimler ise 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Kirli çamaşırlar ayrı poşetlerde muhafaza edilmeli ve çamaşır makinesinde en az 60 derecede yıkanmalıdır.

9-Evin sürekli havalandırılması

Öncelikli olarak hastanın bulunduğu oda daha sonra da evin bütün odaları sürekli olarak (günde bir kaç kez ve 5-10 dakika) havalandırılmalıdır.

10- Ziyaretlerin engellenmesi

Toplum olarak hasta ziyaretlerini çok severiz. Uzaktan da olsa ev halkına veya hastaya geçmiş olsun ziyaretine gelmek isteyenlerin kesinlikle kabul edilmemesi gerekir. Çünkü ev ve hasta ziyaretleri bulaş riski artıran en önemli etkendir.

Bunlar da ilginizi çekebilir