Kulağa Kaçan Su Nasıl Dışarı Çıkartılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kulağa Kaçan Su Nasıl Dışarı Çıkartılır

İnsanlar genellikle yüzerken veya banyodan sonra kulaklarına kaçan su nedeniyle şikayetçi olabilirler. Neyse ki, suyun kulaklarınızdan çıkartılması genellikle kolaydır ve WikiNasil’da bunu size öğretecektir. Öncelikle söz konusu işlemleri yaparken kulağınızdaki sudan arınamazsanız veya kulağınız ağrımaya başlarsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Kulağı aşağı doğru eğip vakumlamak en basit ve etkili çözümdür. Bunu yaparken kulağınıza zarar vermemeniz ve dikkatlice yapmanız çok önemlidir.

Evde Tedavi

1. Kulağınızı vakumlayın. Sudan etkilenen kulağı avucunuzun üzerine indirin ve daha sonra su çıkana kadar avucunuzu kullanarak hafifçe içeri ve dışarı itin. Kulağınızı yukarı doğru bakmayacak şekilde tutmanız yani suyun kulak zarınızdan içeriye kaçmasını önlemeniz sağlığınız açısnıdan önemli olacaktır. Bu, kulağınızdaki suyu elinize doğru çekecek ve ilgili sıvının kulağınızdan dışarı çıkmasını sağlayacaktır.

  • Alternatif olarak, kulaklarınızı eğin, parmağınızı kulağınızın içine yerleştirin ve hızlıca itip, çekerek parmağınızla vakum oluşturun. Birazdan suyun kulağınızdan dışarı doğru aktığını hissetmeniz gerekir. Kulak kanalınızı tahriş etmek enfeksiyona neden olabileceğinden bu yöntemin tercih edilen bir yöntem olmadığını unutmayın. Avucunuz iş görmüyorsa ve parmağınızı kullanmak istiyorsanız, parmağınızın temiz ve tırnaklarınızın kısa olduğundan emin olun.
  • Ayrıca, vakum yöntemi ile kulağınıza kaçan suyu temizlemeyi düşünürseniz; hava ile vakum yapmanın yanısıra elinizi kulağınızın etrafında saat yönünde çevirmeniz ve masaj yapmanız da yararlı olabilir. Bu kulağınızın içerisindeki nemin hava ile kaynaşmasına ve dışarıya çıkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle duyma konusunda yaşadığınız sorunlar varsa bu yöntemi mutlaka uygulamalısınız; yararı olacaktır.

Kurutucuyu başınızdan belirli bir uzaklıkta tutmanız sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu işlemi yaparken başınız ile kurutucu arasındaki mesafe 30 santimetre kadar olmalıdır.

2. Kulağınızı kurutun. Kulaklarınızdaki suyu dışarıya çıkarmak için kurutucu kullanmak konusunda kuşku duyabilirsiniz, ancak bazı insanlar için bu yöntemin işe yaradığı kanıtlandı. Basitçe kurutucunuzu en düşük ısı ayarına, hatta serinletmeye yarayan bir ayarı bulunuyorsa bu ayara getirin ve kulağınıza tutun. Başınız ile kurutucu arasında en az 1 ayak (30 cm) mesafe olması oldukça önemlidir, suyun kulağınızdan aktığını hissedene kadar kulağınıza kurutucu ile üflemeye devam edin. Saçlarınızın veya cildinizin yanmasını önlemek için kurutucunun kulağınıza çok sıcak veya çok yakın olmadığından emin olun.

  • Alternatif olarak, kurutucudan çıkan havayı kulağınızın içine doğru tutmak yerine kulağınızın etrafında gezdirilecek şekilde kulağınızın üzerinden geçirin. Eğer kulağınızın içine kurutucu tutmayacak ve çevresi için bu işlemi uygulayacaksanız ısıyı biraz daha arttırmanız iyi olabilir.

Kullanacağınız kulak damlasının size özel reçete ile doktor tarafından verilmesi çok önemlidir, doktor kontrolü olmadan kullandığınız ilaçlar kulağınız için çok ciddi problemlere neden olabilir.

3. Kulaklarınızdaki suyu temizlemek için Sağlık Bakanlığı onayıyla satışına ve kullanımına izin verilen kulak damlaları kullanın. Bu gibi ürünleri bulabileceğiniz tek yer eczanelerdir ve genellikle hızlı bir şekilde buharlaşan alkol içerir. Damlaları tavsiye edildiği gibi kulağınıza damlatın ve içerisinde su olan kulağınızdaki suyun dışarı çıkması için kulağınızı yere doğru eğin.

  • Bu damlayı kullanırken yanınızda farklı bir kişinin daha olması kulak damlasının çevreye değilde tam olarak damlatılması gereken yere damlatılabilmesi adına iyi olacaktır. Eğer çevrenizde bir kişi bulamayacak durumdaysanız veya yalnız yaşıyorsanız eczaneden ilacı aldıktan sonra bu durumu belirtip konu hakkında yardım isteyebilirsiniz. Memnuniyetle yardımcı olacaklarından emin olabilirsiniz.

4. Kulağınızı bir bezle silin. Kulağınızın dışta kalan kısmını yavaş ve nazikçe yumuşak bir havlu veya bezle silin ve sudan kurtulabilirsiniz. Bunu yaparken kulağınızı bezin üstüne doğru eğmeyi unutmayın. Ancak bunu yaparken bezi kulağınızın içine doğru itmeyin, bezi kulağınızın içine doğru itmeniz ilgili su damlalarının kulağınızın daha iç kısmına kaçmasına yol açabilir.

5. Başınızı yana yatırın. Deneyebileceğiniz bir başka yöntem, ayağa kalkmak ve rahatsızlık veren suyun bulunduğu kulağınızı zemine döndürmek ve bu sayede yer çekiminin etkisiyle dışarı çıkabilmesi için yan tarafa doğru yatırmaktır. Suyu dışarı çıkarmak için mutlaka ayağa kalkın. Kulak kanalınızın genişlemesi için kulak memenizi hafifçe çekebilir dolayısıyla suyun dışarı çıkarılması için işleri kolaylaştırabilirsiniz.

  • Ayrıca atlamalı kısmı atlayabilir ve başınızı bir tarafa doğru eğebilirsiniz.

6. Kulağınız aşağı bakacak şekilde yan tarafınıza doğru yatın. Yerçekimi kulağınızdaki suyun doğal şekilde dışarı çıkmasını sağlayabilir. Bir yastık kullanmak bu süreçte oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır, sabaha kadar yastıksız şekilde yan tarafınıza doğru yatmanız cildinizin zedelenmesine veya bazı kas gruplarınızın ağrımasına neden olabilir.

  • Eğer yan tarafa doğru uyuyarak kulağınızdaki suyun dışarı çıkmasını sağlamayı deneyeceksiniz, su kaçan kulağınızın aşağı doğru baktığından emin olmanız şart. Bu yöntem suyun kendiliğinden dışarı çıkması ihtimalinin en fazla olduğu yöntemlerden birisidir ve eğer gece boyunca uyumanıza engel olmayacak bir kulak ağrınız varsa bu yönteme başvurabilirsiniz.

Sakızı yavaşça ve çenenizi hareket ettirerek çiğnemeniz etkiyi arttıracaktır.

7. Sakız çiğnemek. Çene kemiklerini kulaklarınıza doğru ittirip kanalda haraketlilik yaratmak için sakız çiğneyebilirsiniz. Başınızı önce içinde su olmayan kulağınız aşağı bakacak şekilde eğin, ardından başınızı hızlıca diğer tarafa doğru eğin ve içerisinde su olan kulağınızın aşağı baktığından emin olun. Kulaklarınızdaki su östaki borunuza sıkışır ve çiğneme hareketi bu suyun dışarı çıkmasına çok yardımcı olur.

  • Farklı şeyleri seviyorsanız, içerisinde su olan kulağınız aşağı doğru bakarken sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz, yukarı aşağı yaptığınız hareket ve yer çekimi sayesinde su dışarı kolayca çıkacaktır.

8. Esneyin. Bazen basitçe esneyerek suyun dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kulakta bulunan suyun dışarı çıkmasına neden olabilecek herhangi bir hareket, gevşemeye ve suyun dışarı çıkmasına yardımcı olabilir. Eğer bazı sesler duymaya başlıyorsanız yüksek ihtimalle bu yöntem işe yarıyor demektir ve biraz daha çaba sarfedip östaki borusundaki suyun dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir