Meditasyon Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyonun amacı zihninizi odaklamak ve sessizleştirmek, sonuç olarak daha yüksek bir farkındalık ve iç sükunet seviyesine ulaşmaktır. Çevrenizde neler oluyor olursa olsun, kendi içinizde bir huzur ve sükunet duygusuna erişmenizi sağlayan, herhangi bir zamanda ve yerde meditasyon yapmayı öğrenmek yararlı olabilir. Bu kılavuzda size aydınlanmanın ve kendi içinize olan yolculuğunuzun temelleri anlatılacaktır.

Meditasyona hazırlanırken

1. Huzurlu bir ortam seçin. Meditasyonun yapılabilmesi için sakin ve huzurlu bir yerde olmalısınız. Bu yalnızca kendinize odaklanmanızı ve zihninizi dışarıdaki uyaranlarla boğuşmaktan kurtarmanızı sağlayacaktır. Meditasyon boyunca kesilmeyeceğiniz bir yer bulmaya çalışın – ister beş dakika ister yarım saat. Alanın çok büyük olmasına gerek yoktur kendi özel alanınıza sahip olmanız yeterlidir ofis ya da kilerinizi meditasyon için kullanabilirsiniz.

  • Meditasyona yeni başlayanlar için dikkat dağıtıcı materyallerin çevrede olmaması çok önemlidir. Bu nedenle gürültü çıkaran cihazları kapatmayı unutmayın. Eğer meditasyon süresince bir müzik dinlemek istersen, konsantrasyonunu bozmamak adına sakin, tekrarlayan ve nazik notalardan oluşanları tercih etmelisin. Başka bir seçenek olarak su sesi ya da benzeri doğa seslerini dinleyebilirsin. Akar su sesi çoğu insanı inanılmaz derecede sakinleştirir.
  • Meditasyon yapacağınız alanın mutlak sessiz olmasının gerekliliği olmadığını anlayın, kulak tıkacı veya benzeri bir aracı sesleri duymamak için kullanmayı düşünebilirsiniz ancak buna gerek yoktur. Çim biçme makinesi ya da havlayan köpek meditasyonunuzu bölmemelidir. Aslında bu sesleri duyarken zihninize hakim olabilmeyi öğrenmeniz meditasyonun en kritik noktalarından birisidir.

2. Rahat giysiler giyin. Meditasyonun ana hedeflerinden birisi de zihni sakinleştirmek ve dış etkenleri engellemektir. Dar ve kısıtlayıcı kıyafetler giymeniz fiziksel olarak zor bir durumda kalmanıza yol açacaktır. Meditasyon süresince rahat ve gevşek kıyafetler giydiğinizden emin olun.

  • Havadar bir yerde meditasyon yapmayı planlıyorsanız kazak ya da hırka giymeyi unutmayın. Soğuk hissi zihninizi oldukça meşgul edecek bir histir ve meditasyon süresince bu histen uzak durmanız gerekir.
  • Eğer kapalı ortamda olacaksanız kendinizi en rahat ve hafif hissedeceğiniz kıyafetleri tercih etmeye çalışın, ayakkabı ve ceketinizi çıkardıktan, gömleğinizin düğmelerini açtıktan sonra kemerinizi de gevşetmeyi unutmayın.

3. Ne kadar s,re boyunca meditasyon yapmak istediğinize karar verin. Başlamadan önce ne kadar meditasyon yapacağınıza mutlaka karar vermelisiniz. Meditasyon konusunda uzun süre çalışmalar yapmış kişiler günde iki defa 20’şer defalık meditasyon yapmayı önerirken yeni başlayan kişiler için günde en az 3 defa 5’er dakikalık meditasyonlar önerilmektedir.

  • Sabahları uyandığınızda ilk 15 dakika veya öğle saatinde 5 dakikalık meditasyon harika olacaktır. Her gün aynı saatte meditasyon yapmaya çalışmanız çok önemlidir ve günlük rutininizin bir parçası olarak meditasyonu da kullanmalısınız.
  • Bir zaman dilimi belirledikten sonra ona sadık kalmaya çalışın. Vazgeçmeyin çünkü işe yaramıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak başarılı meditasyon bolca pratik gerektirir.
  • Meditasyon zamanınızı kontrol etmek isteseniz de sürekli saatinizi kontrol etmeniz hiç faydalı değildir, meditasyon süreniz sona erdiğinde sizi uyaracak hafif tonda bir alarm kurabilirsiniz.

4. Esneme. Meditasyon, belirli bir süre boyunca aynı yerde oturmayı gerektirir ve bu nedenle vücudunuzun her yerinin meditasyona başlamadan önce iyice gevşediğinden emin olmanız önemlidir.

5. Rahat bir yerde rahat bir şekilde oturun. Yukarıda belirtildiği gibi meditasyon yaparken kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir, bu nedenle sizin için en iyi pozisyondaki yeri bulmak biraz zaman alabilir. Geleneksel olarak meditasyon yerde yapılır ancak farklı bir sorun varsa daha rahat bir koltukta ya da sandalye de meditasyon yapabilirsiniz.

6. Gözlerini kapat. Meditasyon süresince gözlerini kapalı tutmalısın, ancak ileriki zamanlarda yani bolca pratik yaptığında gözün açıkken dahi meditasyon yapabilecek duruma gelebileceksin. Meditasyon süresince çok sakin olmalı ve gerçekleşebilecek her türlü olaya karşı metanetini korumalısın.

Meditasyon Uygulamaları

1. Nefes alışını kontrol et. Tüm meditasyon tekniklerinin en basit ve evrensel olanı, nefes alma meditasyonudur ve genel hatlarıyla oksijenin vücudunuzdaki yolculuğunu takip etmenizi gerektirir. Yeni başlayanlar için de mükemmel olan bu yöntemde tek yapmanız gereken sakince nefes alıp vermektir.

2. Zihnini kontrol et. Meditasyon süresince hiçbir şey düşünmemeye ve yalnızca zihnine odaklanmaya gayret etmen çok önemlidir.

3. Kendinizi hayal ürünü bir yerde düşünün. Gerçeklikten uzak sadece size özel olarak hayal gücünüzle oluşturulmuş bir yerde olduğunuzu hayal etmeniz meditasyon konusunda size çok yardımcı olacaktır. Oldukça fazla başvurulan bu yöntem sayesinde hayal gücünüz ve yaratıcılığınız gelişecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir