Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Meme kanseri günümüzde kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak geçmektedir. Kanser hücresi sütün üretildiği, memelerin lobüllerinde ya da memedeki süt drenaj kanallarında oluşmaktadır. Bu kanser erkeklerde de görülmektedir fakat oldukça nadirdir. Meme kanserinde erken teşhis oldukça önemlidir. Bunun için evde kendi kendinizi muayene edebilir veya periyodik doktor muayenesine gidebilir, mamografi ve ultrason çektirerek hastalığı taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilirsiniz.

MEME KANSERİ TEDAVİSİ

Tedavi, hastalığın evresi, hastanın özellikleri, genel sağlığa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Standart tedavi yöntemleri olarak cerrahi tedavi, radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi uygulanmaktadır.

CERRAHİ YÖNTEM

Erken evrenin ilk aşaması olup kanserli dokunun çıkarılması işlemidir. Sentinel lenf biyopsisi yapılarak gerekiyorsa koltuk altı lenf bezleri de temizlenmektedir.

MASTEKTOMİ 

Meme dokusunun tamamının ya da yayılım gösteren koltuk altı lenf düğümlerinin alındığı ameliyat yöntemidir. Memenin yayılım ve büyüklüğü dikkate alınmaktadır. Bu tedavi meme kanseri yüksek risk durumlarında olan hastalar için tercih edilir.

RADYOTERAPİ

X-ışınlarının meme bölgesine ve koltuk altına uygulanarak cerrahi işlem sonrası kalma olasılığı olan kanser hücrelerinin yok edilmesi sağlanmaktadır. Operasyondan 4-6 hafta süreyle, haftada ise 5 gün olarak uygulanır. Uygulanan kadınlarda çoğunlukla halsizlik görülmesi, memede şişme ve ağırlık hissi, tedavi edilen bölgede güneş yanığı rengi bu uygulamanın yan etkilerindendir. 1 yıla kalmadan ise bu yan etkiler kendiliğinden geçebilmek özelliğine sahiptir.

KEMOTERAPİ

Kanser hücrelerini ilaçlarla öldürme işlemidir. İlaçlar kürler halinde verilir. 4-6 kür yapılır. Bu kemoterapi süreci 3 ile 5 aylık süreye tekabül eder.

ADJUAN KEMOTERAPİ

Cerrahi işlem sonrası yapılan tetkiklerde herhangi bir bölgede kanser kalmasa bile koruyucu önlem olarak yapılan ilaç tedavisidir.

NEOADJUAN KEMOTERAPİ

3.evre kanseri olan hastalarda tümörün boyutunu küçültmek ve cerrahiye uygun hale getirmek için yapılır.

HORMONOTERAPİ

Bazı kanser hücreleri östrojene duyarlı olmaktadır. Bu durumda östrojen hormonu kanserli hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Amaç ise bu kanser tiplerinde hastalığın seyrini değiştirmek.

Bunlar da ilginizi çekebilir