Nabız Nasıl Kontrol Edilir ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Nabız Nasıl Kontrol Edilir ?

Nabız kontrolü sizlere herhangi bir ekstra ekipman ihtiyacı duymadan nabzınızı belirlemenizi sağlar. Eğer kilo verme aşamasında iseniz yada nabzı tetikleyecek belirli hastalıklarınız var ise nabzınızın kontrolünü sağlamak faydalı olacaktır. Nabız kontrolünün ne kadar çok kolay ve acısız olduğunu adımları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Nabız Bulma ve Kaydetme

1.İşaret ve orta parmağınızı nabız bulmak için kullanın. Nabız bulurken baş parmağınızı kullanmayın orta ve işaret parmağınızı kullanın çünkü baş parmağınızın kendi nabzı ölçmeye çalıştığınız nabzı baskılayacak ve nabzı okuyamayacaksınız.

  • Radyal Nabzı bulun. Radyal nabzı bulmak için işaret ve başparmağımızı kullanarak parmaklarımızı bileğimizin üzerine koyuyoruz. Biraz baş parmağımıza yakın kısma denk getiriyoruz ve nabzı hissedecek kadar hafifçe baskı uyguluyoruz. Nabzı bulmak için yer değiştirebilir ve nabzı arayabilirsiniz. Nabzı bulmak her zaman çok kolay olmaz anca nabzın orada olduğundan ve ararsanız bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
  • Karotid nabzı bulma. Radyal nabız ise boynumuzda tam çene köşesinin alt kısmında kalır. Hatta parmaklarımızı yerleştirdiğimizde hafiften parmaklar çeneye dahi değer. Yine işaret ve orta parmağımızla nabzı hissedecek kadar baskı uygulayıp nabzı arıyoruz. Aynı şekilde hafif hafif yer değiştirerek nabız arayabilirsiniz.

2. Kalp atışınızı kontrol etme ve kaydetme. Bir dijital saat yada normal bir saat ile tam bir dakikada kaç kere çarpıntı duyduğunuzu sayın. Bu yapılacak en doğru yöntemdir. Aceleniz var ise bunu 15 saniye de yapıp 4 ile çarpabilir yada 30 saniye içinde yapıp 2 ile çarpabilirsiniz ancak tam 60 saniye ile yapılan kadar sağlıklı bir ölçüm değildir.

 

3. Normal kalp atış hızını saptayın. Bir yetişkin için kalp atış hızı dakikada 60 ile 100 atımdır. 18  yaş altı için ise bu hız dakikada 70 ila 120 atım şeklindedir. Ancak unutmayın ki bu atımlar dinlenmiş birisi içindir. Yapılan aktiviteler kalp atış hızını değiştirebilir.

4.Nabzın güçlü yada zayıf atıp atmadığını kontrol edin. Nabzın güçlü yada zayıf olduğu tam olarak bu yöntem ile ölçülemez ancak profesyonel kişiler nabzın güçlü yada güçsüz attığını belirleyebilir.

5. Kalp ritminizin düzenini kontrol edin. Kalp ritminin düzenini kontrol etmek için duyduğunuz kalp atımları arasındaki sürelerin eşit olup olmamasından anlayabilirsiniz. Kalp atımını duyduktan sonra bir sonraki kalp atımı aynı sürede mi geliyor yoksa bir kere atlayıp sonra mı geliyor bunu belirlemeniz gerekir. Eğer kalp atım süreleri farklı ise düzensiz , eğer eşit ise düzenli diye not edebilirsiniz. Kalp ritmi eğer düzensiz ise hemen telaşlanacak bir şey yok ancak bir yetkili hastahane yada sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda olacaktır.

Eğer Nabzı Bulamazsam Ne Yapmalıyım ?

Eğer nabzı bulamazsanız parmaklarınızı bileğe tamamı ile yaymak yerine parmak uçlarınızı kullanarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Parmak uçlarınızı bileğine koyduktan sonra her 5 saniyede bir yeri değiştirerek nabzı arayın.

Bileğinize bastırma gücünüzü biraz arttırabilirsiniz ancak tabi ki kendinize yada kişiye zarar vermeyecek şekilde.

Nabzı bulmaya çalışırken elinizi aşağı doğru tutarak nabzı bulmaya çalışın. Kan akışından dolayı nabız bulmak daha da kolaylaşacaktır.

Eğer el yöntemi ile nabzı bulamıyorsanız bir stetoskop kullanarak nabzı bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir