Polifazik Uyku Kalıbı ile Nasıl Daha Az Uyku Uyunur - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Polifazik Uyku Kalıbı ile Nasıl Daha Az Uyku Uyunur

nasıl daha az uyunur

Günün 2-3 saatini uyuyarak geçirdiğinizi ardından kalan tüm 22-23 saatin ise yapabileceğiniz şeyler ve sizin için atıl olduğunu düşünün.

Kulağa ilk duyulduğunda her ne kadar imkansız gibi gelse de elde edilen veriler ve bilime göre bu gibi durumlar mümkün zira insan bedeni tamamiyle mükemmel adaptasyonu ve her türlü duruma karşı hazırlıklı olabilmesiyle diğer canlılardan ayrılmakta.

Çok az sayıdaki kişi dışında neredeyse tüm Türkiye ortalama olarak 6-9 saat aralığında uyku uyuyor. Uyandıktan sonra ise tüm gün geceye kadar ayakta kaldıktan sonra tekrar uyuyor. Yani uyanması ile tekrar uyuması arasında geçen sürede herhangi bir ara uyku bulunmuyor, tek bir uyku evresi ile tüm günlerini geçiriyor. İşte bu uyku döngüsüne yani neredeyse herkesin uyguladığı bu tek döngüden oluşan uyku düzenine monofazik uyku deniliyor. Peki bu gerçekleştirilebilecek tek uyku düzeni mi? Cevap; Hayır!

Polifazik uyku kalıbı ile daha az uyuyun

Uygulayabileceğiniz bir uyku düzeni daha bulunuyor, bu uyku döngüsünün ismi ise polifazik uyku kalıbı olarak belirtilmekte. Polifazik uyku döngüsünde gün içerisinde ara ara çok sayıda uyku evresi bulunuyor ve tümünü takip etmeniz gerekiyor.

Uykuyla geçirilen zamanın çöpe atılmış zaman olduğunu düşünen bazı kişiler tarafından geliştirilen polifazik uyku kalıbı, zamanını daha iyi kullanmak isteyen kişilerce kullanılıyor. Yöntemin geliştirilme aşamasında ise uykunun kendi içerisinde farklı evrelere sahip olması ilkesine bağlı kalınmış. Araştırmalara göre uyku kendi içerisinde de farklı evrelere sahip, bunlardan en önemlisi ise REM. Bir uyku döngüsüne uyumaya başladıktan 45 dakika sonra geçiliyor ve insan için en yararlı evre tam olarak bu. Polifazik uyku kalıbında da bu 45 dakikalık süre ortadan kaldırılıp anında REM evresine geçiş sağlanıyor.

Kullanabileceğiniz onlarca polifazik uyku kalıbı var ancak biz ülkemiz şartlarında en uygulanabilir olarak düşündüğümüz “Bifazik / Siesta” uyku kalıbını sizlerle paylaşacağız.

Bifazik / Siesta uyku döngüsü olarak adlandırılan bu uyku döngüsünde uykunuzu gün içerisinde 2’ye bölmeniz gerekiyor. Bu kalıba göre bir defaya mahsus gece karanlığında 4 veya 4 buçuk saat uyku çekmeniz ardından gün içerisinde öğlen vakitlerinde 90 dakika kadar kestirmeniz gerekiyor.

Hatta bu uyku döngüsü ülkemizde farkında olmadan bazı kişilerce yapılmakta. Örneğin köy ve kasabalarda tarımcılıkla uğraşan insanlar geceleyin uyuduktan sonra sabah erken kalkıp bazı işleri hallettikten sonra öğlen vakti tekrardan birkaç saatlik uykuya dalabiliyor. Fark edeceğiniz üzere bu insanlar çok daha zinde ve yoğun tempoda çalışmaya dayanıklı oluyor.

Sizde bu uyku döngüsünü en azından bir-iki hafta kadar deneyip sonuçları kendiniz görebilirsiniz. Ancak baştan uyarmamız gerekiyor ilk etapta uyum sağlaması gerçekten çok zor olabiliyor. Bu nedenle bu deneme ve alışma sürecinizi çalışmadığınız, evinizde olduğunuz veya yoğun geçen haftalarınızda denememenizde fayda var. Belirli bir deneme sürecinden sonra sizinde fark edeceğiniz üzere günlük işlerinize ayırabileceğiniz çok daha fazla zamanınız olacak ve işlerinizde başarıyı yakalamanızın yanında kendinize ayırabileceğiniz vaktinizde kalacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir